Výukové programy naší Akademie celostního zdraví

Radovat se je láska

Citát

Jak dbáš o zdraví, tak dbá zdraví o tebe.

M. Hrabica

Poslední komentáře

Na okraj

Pravidelné užívání Omega 3 se rovná konzumaci 2 plátků lososa týdně.

Odkazy

Paracetamol - volně prodejná "bezpečná" droga

Paracetamol je jedním z nejčastěji používaných léků k mírnění bolesti a snižování horečky.

Paracetamol je analgetikum, protože snižuje bolest a antipyretikum, protože snižuje horečku. Ačkoliv přesný mechanismus není znám, paracetamol může pracovat tím, že sníží produkci prostaglandinů (chemických látek, které způsobují zánět a otok) v mozku. Paracetamol je také používán k úlevě od bolesti spojené s artritidou, ale to neřeší jádro problému - zánět a otoky kloubů.

Věděli jste, že předávkování paracetamol je jedním z nejčastějších otrav po celém světě? 

To představuje více než 56.000 návštěv pohotovosti, 26.000 hospitalizací a odhadovaného 458 úmrtí v důsledku akutního selhání jater každý rok!

Paracetamol je volně prodejný a to nejen v lékárnách, tak si mnoho lidí myslí, že je bezpečný - ale, pokud je užíván ve velkých dávkách a v nesprávných kombinacích, paracetamol může být smrtelný.

Můžeme se s paracetamolem setkat v řadě přípravků, ať už monokomponentních (obsahujících pouze paracetamol, např. Panadol®, Paralen®, Paramax®) nebo vícesložkových (obsahujících kromě paracetamolu i další účinné látky, např. Ataralgin®, Coldrex®, Doreta®, Vicks®).

Přesto, že je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, při jeho podávání musí být dodržována, stejně jako při léčbě kterýmkoli jiným lékem, jasně daná pravidla zajišťující jeho správné a bezpečné užívání.

Paracetamol by měl být užíván jen tehdy, pokud je to nutné a vhodné. Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, vhodný je pouze k tišení slabé, eventuálně středně silné bolesti (často v kombinaci s dalšími léčivy působícími proti bolesti) a snižování horečky.

Neměli by jej užívat pacienti se závažným nestabilním jaterním onemocněním, jako je např. akutní zánět jater.

Absolutně nevhodné a nebezpečné je rovněž užívání paracetamolu ve spojení s alkoholem, včetně následného zmírnění příznaků po jeho konzumaci – „při kocovině“.

Správné dávkování paracetamolu

Nedílnou podmínkou bezpečné léčby paracetamolem je rovněž jeho správné dávkování. Vždy je třeba dbát doporučení v příbalovém letáku léčivého přípravku. Doporučená jednotlivá dávka u pacienta staršího 15 let a vážícího minimálně 50 kg je 500 – 1000 mg paracetamolu (= 1 až 2 tablety léku Paralen®). Zopakovat podání paracetamolu lze nejdříve po čtyřech, lépe po šesti hodinách od podání předešlé dávky.

Celková denní dávka paracetamolu při krátkodobém podání (do 10 dnů) by u těchto pacientů neměla překročit 4000 mg (= 8 tablet léku Paralen®). U pacientů mladších 16 let je dávka snížena dle věku, vhodněji dle hmotnosti pacienta.

Celková denní dávka paracetamolu za 24 hodin by neměla překročit 60 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Jednorázová dávka pak 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Podání další dávky paracetamolu je možné nejdříve po 6 hodinách. U dětí vážících méně než 5 kg, je nutná porada s pediatrem.

Denní dávku paracetamolu je rovněž nutné redukovat při závažném poškození funkce ledvin prodloužením intervalu mezi jednotlivými podáními léku.

Předávkování paracetamolem: jak ho poznat?

Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na našem trhu může dojít při jejich kombinaci, byť nevědomé, k předávkování paracetamolem. Proto je vždy nutné seznámit se se složením každého užívaného léku. Léky, které obsahují podobné či dokonce shodné složení léčivých látek, v ideálním případě současně neužívat (ani např. s již zmiňovaným 6hodinovým odstupem).

Toto doporučení se netýká pouze tablet, ale též „horkých nápojů“, sirupů či čípků s obsahem paracetamolu, které jsou na českém trhu rovněž dostupné.

Tato opatření jsou nutná i vzhledem k tomu, že hranice mezi léčebnou a toxickou dávkou paracetamolu je relativně úzká. Udává se, že smrtelné mohou být již dávky 3 g paracetamolu u dětí, 7 g (= 14 tablet léku Paralen®) u dospělých a 4 až 6 g u alkoholiků (chronický alkoholismus zvyšuje toxicitu paracetamolu až o 50-70 %).

V případě překročení terapeutické dávky paracetamolu, a to jak jednorázové, tak denní, se proto významně zvyšuje riziko otravy paracetamolem, která se zprvu (během 24 hod po požití) projevuje nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí, později (po 2-5 dnech) se rozvinou příznaky poškození jater (žloutenka, bolest v pravém podžebří atd.), a méně často i ledvin (až u 4% pacientů, kteří požili toxickou dávku paracetamolu) a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce.

Předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených intoxikací na celém světě.

V USA je nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu. Česká republika není v tomto výjimkou. Přesto, že existuje „protijed“, závažné a pokročilé postižení jater je často řešitelné už jen neodkladnou transplantací jater.

Současná legislativa umožňuje zakoupení léčivých přípravků s obsahem paracetamolu i mimo lékárny, proto je nutné pečlivě prostudovat příbalovou informaci daného léku, a v případě pochybností požádat o odbornou radu přímo lékárníka. Paracetamol stále zůstává bezpečným lékem, je-li užíván v doporučených dávkách, u zdravotních potíží, pro které je určen a pro pacienty, u nichž není tento lék kontraindikován.

Základní opatření týkající se bezpečného užívání paracetamolu lze shrnout v následujících bodech:

  • užívejte léky s obsahem paracetamolu, pouze pokud je to vhodné a nutné
  • nikdy nepřekračujte doporučenou jednotlivou ani denní dávku paracetamolu, dodržujte doporučený časový interval mezi jednotlivými dávkami
  • nekombinujte současně více přípravků s obsahem paracetamolu
  • nekonzumujte během léčby paracetamolem, a v čase jí blízkém, alkohol
  • v případě zhoršení zdravotního stavu vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc

Zdroj: https://draxe.com/acetaminophen-overdose/

Jsme přesvědčeni, že naši čtenáři k těmto "lékům" mají odstup a volí přírodní alternativu bez jakýchkoliv vedlejších účinků - kůru bílé vrby. Je to přírodní paracetamol :-)

A že se o sebe staráte preventivně podle orgánových skupin, protože prevence je vždy levnější a hlavně účinnější, než hašení požáru.

s láskou vaše Empatia