Výukové programy naší Akademie celostního zdraví

Radovat se je láska

Citát

Tento svět se bez nás klidně obejde, rozvine se spousta nových druhů a životních forem, které budou vnímat životní prostředí, v němž by se nám ani trochu nelíbilo, jako to nejlepší a nejhezčí.

Jiří Wojnar

Poslední komentáře

Na okraj

Trpíte zácpou?
Nejste tedy schopni vytvořit si odstup, nejste schopni něco vydat, od něčeho upustit či vyjádřit své pocity.

Odkazy

Viry, bakterie, plísně nemají šanci!

Jako v kouzelné pohádce - aneb viry, bakterie a plísně nemají šanci!

Tento recept připomíná kouzelný nápoj pohádkové Ježibaby: vezmi trochu echinacey, přidej pár listů z argentinského ohnivého stromu, posyp listy olivovníku a nakonec zamíchej kočičí drápy ... Ten recept je vskutku neodolatelný. Alespoň viry, bakterie a plísně mu nedokáží odolat. Pro ochranu imunitní soustavy a proti mikroorganismům neustále útočícím na náš organismus je účinek uvedeného receptu skutečně pohádkový. Čarodějnická kuchyně však v tomto případě připomíná spíše dobře zařízenou a fungující výzkumnou laboratoř.

Profesor Hidebert Wagner z Mnichovské univerzity objevil, že v unkárii plstnaté („kočičím drápu“) se nachází až pět druhů alkaloidů, které organismu pomáhají identifikovat a likvidovat mikroorganismy, bakterie, viry, mykózy či parazity. Bylo dokázáno, že zabraňují i rozšiřování nádorů. Účinné látky unkárie přeruší účinky volných radikálů v organismu a vykazují i protizánětlivý a antioxidační účinek.

V College of Traditional Chinese Medicine v Šanghaji výzkumné studie dokázaly, že jeden z alkaloidů přítomných v unkárii zabraňuje vzniku krevní sraženiny na cévní stěně, čímž klesne zvýšený krevní tlak a zlepší se krevní oběh. Díky těmto vlastnostem snižuje tato rostlina riziko vzniku srdečního infarktu a krvácení do mozku. Podle Dr. Klause Keplingera, profesora rakouské Univerzity v Insbrucku, podporuje rovněž tvorbu červených krvinek a přispívá k zabránění vzniku hemolýzy. To je velmi důležité pro nemocné, kteří absolvují chemoterapii nebo radioterapii.

Argentinský „ohnivý strom” (Pau D’Arco) je tradiční jihoamerickou léčivou rostlinou. Už staří Inkové jej používali k léčení. Podle lékařských studií zabíjí výtažek z listů této rostliny mikroorganismy, snižuje zánět a bolest způsobenou bakteriemi, viry a plísněmi. Úspěšně ho použili i při nádorových onemocněních. Obsahuje vitaminy A, B a C, zinek, selen, železo, hořčík a mangan. kromě toho působí také jako projímadlo.

V roce 1957 bylo prokázáno, že v listech olivovníku je přítomná účinná látka zvaná oleuropein, která snižuje vysoký krevní tlak. Olivovník zmírňuje alergie a chronickou únavu. Výtažek z této rostliny dokáže vniknout do napadených buněk a tam zabránit rozmnožování virů, čímž brání šíření infekce. Přitom podporuje i účinnost obranných mechanismů organismu a ještě stihne zabránit i nebezpečné oxidacitzv. ”špatného cholesterolu” (LDL cholesterol).

Od roku 1950 bylo realizováno více než 200 studií, které potvrdily příznivý účinek třapatky (Echinacea purpurea) na imunitní soustavu. Patří k nejznámějším léčivým rostlinám posilujícím imunitní soustavu a ničícím viry. Její účinné látky na bázi polysacharidů jsou velmi dobrým prostředkem proti mikroorganismům. Rostlinu je přitom možno použít i k léčbě takových akutních stavů, jako je nachlazení, chřipka, angína, zánět mandlí, močového měchýře, tlustého střeva a pokožky. Tím, že uvolňuje napětí v cévních stěnách, snižuje rovněž i krevní tlak.

Její výtažek úspěšně brzdí množení virů chřipky a oparu. Tzv. opar rtů (Herpes labialis) zná lidstvo již po staletí a jeho nepříjemné příznaky jsou kromě lékařů nejlépe známy pacientům. Ale víte, že teprve v minulém století se objasnilo, že původcem těchto nepříjemností je vir?

Infekce virem oparu je velmi častá. Podle některých průzkumů se starší ročníky obyvatelstva stanou nosiči viru až v 70 – 80 %. Infekce se šíří z člověka na člověka. Mnohokrát se infikujeme tak, že si toho ani nevšimneme. Když příznaky ustoupí a ranky se zahojí, myslíme si, že už je vše v nejlepším pořádku. Bohužel tomu tak není. Viry ze sliznice dutiny ústní putují podél senzitivních (citlivých) nervů do nervových uzlů, hlavně do uzlů pro cit. Tam přežívají v nervových buňkách a čekají na svoji příležitost, např. horečnatý stav, pokažený žaludek, duševní trauma, stres, u žen menstruace, atd. Teprve tehdy se aktivizují, znovu se rozmnoží a znovu vyvolají stejné příznaky jako poprvé. Vir oparu dřímá v každém z nás, ale když se u někoho už jednou aktivizoval, bude se vracet vždy znovu a znovu. Svou dobyvatelskou pouť v organismu začne při oslabení imunitní soustavy a může se opakovat klidně i každý měsíc! Pokaždé to však začne oslabením imunitní soustavy.

Je poněkud méně známo, že existuje několik druhů viru oparu.
Kromě oparu na rtech, který se označuje jako HSV-1 (Herpes simplex virus 1), známe i další viry oparu. Do této rodiny patří např. i vir planých neštovic. Tuto chorobu většina z nás už prožila (např. formou očkování) a vyvolává ji vir s názvem Varicella. Po vniknutí do organismu se chová podobně jako ostatní viry: skryje se v buňkách zadních části míchy a v tzv. ”spící“ či latentní formě zůstává s námi po celý život. Jenže vždy, když dojde k oslabení zdraví (nachlazení, vyčerpanost, stres, těžší nemoc), pocítí svoji šanci a zaútočí. Například ve formě pásového oparu - charakteristického onemocnění dospělého a vyššího věku, který kromě toho, že poskytuje nepříjemný a škaredý pohled, vyvolává i velké bolesti. Stejně podobný vir, označovaný jako jednoduchý HSV-2 (Herpes simplex virus 2), může po celý život po infekci způsobovat komplikace hlavně na pohlavních orgánech a v porodních cestách ve formě drobných puchýřků, které se však mohou proměnit i na hluboké, velmi nepříjemné vředy. Šíří se pohlavním stykem a může vyvolat i vážné komplikace při porodu. Nedávno bylo dokázáno, že oba dva viry, HSV-1 i HSV-2, dokáží ve tkáňových kulturách přeměnit buňky na rakovinové a spustit tzv. maligní (zhoubný) proces.

Je už méně známo, že často se obnovující vyrážka - „opar” může vyvolat rovněž psychické poruchy. Kromě toho, že zatěžuje lidské vztahy (především páry), může být překážkou i při výkonu povolání. Jmenujme např. pracovníky ve zdravotnictví nebo pracující v potravinářském průmyslu. Častá recidiva (obnovení) vyvolává pocit stálého napětí, strach z toho, zda se příznaky neobjeví opět v tom nejnevhodnějším čase. Přitom tento psychický stres může sám o sobe aktivaci viru oparu vyvolat.

Je velmi důležité připomenout, že echinacea posiluje všeobecnou obranyschopnost organismu. Potlačuje zánět a brání mikroorganismům v jejich rozšíření z infikovaného místa do celého organismu. Rovněž chrání tělesné tkáně před škodlivým vlivem bakterií.

Lysin je esenciální aminokyselinou, která viry speciálně zabíjí. Z hlediska epidemiologického významu je nejúčinnější proti viru oparu, ale může se použít i proti viru chřipky a některým bakteriím. Hraje důležitou roli při tvorbě bílkovin, protilátek, hormonů i enzymů, a tím má všeobecně posilující vliv na imunitní soustavu. Lysin je potřebný pro syntézu mnohých důležitých bílkovin. Má bezprostřední úlohu při tělesném růstu, hojení tkání, podílí se na tvorbě protilátek, enzymů i hormonů.

Zinek je životně potřebná minerální látka. Hraje důležitou roli v látkové přeměně asi 200 nejrůznějších enzymů. Bohužel, obsah zinku se v potravinách během kuchyňského zpracování ztrácí. Sportovci zase ztrácejí zinek při silném pocení. To může vést až k poruchám enzymatické aktivity a poklesu tvorby bílkovin. Zinek se podílí i na látkové přeměně mastných kyselin. Nejdůležitějším prvkem protivirové ochrany je nástup T-lymfocytů, které však taktéž ve zvýšené míře zinek potřebují.

Souhrnem: Vyjmenované účinné složky ničí všechny druhy mikroorganismů, ať už se jedná o bakterie, viry, houby a nebo plísně. Potlačují jimi vyvolaný zánět a bolest, podporují činnost imunitní soustavy.

Mají antioxidační, laxativní a močopudný účinek, čistí játra a ledviny, zmírňují příznaky revmatických a alergických stavů, snižují krevní tlak a mají všeobecný podpůrný účinek na činnost srdce. Přináší úlevu při syndromu chronické únavy, likvidují nepříjemné příznaky stresu, premenstruačního syndromu, menstruačních poruch a zvětšené prostaty.

Víte, že je toto všechno obsahuje VirAgo?

<< Zpět na seznam

Zdroj: Nutritional Freedom Association (www.nutritionalfreedom.org)