Dotaz

Milá paní Matoušová,
prosím Vás o radu ohledně nočního pomočování mého vnuka Adama.
Během dne je absolutně bez problémů, ale v noci, kdy spí velmi tvrdým spánkem se tak třikrát do týdne pomočí, jeho rodiče než jdou spát ho sice budí na čůrání, on se vyčůrá, ale stále přitom spí. Sám se na vyčůrání neprobudí. Děkuji Vám za radu. Babička Miluška.

Odpověď

Dobrý den,
noční pomočování u větších dětí je psychický problém. Dítě se ve snu vrací do nehmotného světa, tam, kde byla jeho duše před narozením. Je tam šťastné a cítí se přirozeně. Ale pokud má na tomto hmotném světě velká trápení, pronikají až k němu do snu a dítě se brání, chce se od nich oprostit, chce se jich zbavit. Proto se uvolní a počůrá.
Dítě je velmi křehké. Miluje nás tak, jak nás nikdo nikdy už milovat nebude. Jsme celý jeho svět. Nic pro něj není důležitější, než náš zájem. Ale my dospělí často nechápeme jeho dušičku, přestože po něm vyžadujeme, aby ono nás chápalo. Jak je možné, že tak často slýchám věty: Dej pozor, ušpiníš se. Nesahej na to. Nelez tam. Buď chvíli zticha. Co to plácáš za nesmysly. Seď rovně. Nemůžeš být chvíli v klidu. Dej mi teď aspoň chvíli pokoj. Nemám teď na tebe čas, protože mám důležitou práci. Znevažujeme dětské příběhy a fantazie a považujeme je za hloupé dětské bláboly. Na druhou stranu vyžadujeme po dítěti, aby se chovalo jako dospělé. To my bychom se měli od dětí učit.
Rodiče se musí naučit vnímat své dítě jako rovnocennou osobnost. Rodiče nemají právo na dítě křičet ani ho odhánět. Jediným dobrým výchovným působením ve dobrý příklad. Vaše děti jsou odrazem Vás samých, co jim dáváte, to dostáváte.
Dobře pomáhá Noni. Je to džus z léčivého ovoce, které navozuje v těle i mysli rovnováhu, podporuje tělo, aby samo našlo zacelení potíží kdekoliv je má. Pomáhá dětem spojit se s realitou a pochopit svět a začlenit se do něj. I v případě, že rodiče se nezamyslí nad svým podílem a nezmění svůj postoj, pomůže Noni právě odpoutání dítěte od vazby na svých rodičích. Užívá se 3x denně polévková lžíce.
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?