Dotaz

Dobrý den,

syn má 34 měsíců a již 4 měsíce bojujeme s kakáním na nočník či záchod.On nedokáže kakat v sedě. Vždy se musí vykakat ve stoje a vyhledává klid..pak přiběhne mi říct -e e…(Syn ještě moc nemluví.)

Zkoušela jsem po dobrém a po zlém a bez úspěchu. Asi bych to tak šíleně neřešila, ale za dva měsíce musím do práce a malej by měl nastoupit do školky.

Jsem z toho už hodně špatná, ráda bych věděla, jak k nemu mám přistupovat, co dělat…popř. nedělat.

předem moc děkuji za vaše rady. S. Veverková

Odpověď

Dobrý den, váš syn sděluje něco vám. Máte podobný problém – taky jste zalezlá v koutě a tam “upouštíte” to, co nedokážete sdělit ústy, nedokážete to říct. Máte problém s odpouštěním toho, co vám druzí udělali a trápíte se sama uvnitř. Máte pocit, že si nemůžete říct o pomoc, že nemůžete to, co ve vás je, sdělit. Že byste nebyla pochopena, a že byste byla odsouzena. Váš syn kopíruje vás 🙂 Ptejte se sama sebe, jak jste vybudovala důvěru vašeho syna v sebe. Jak jste mu nastavila hranice, co ano a co už ne. Jak moc jste věnovala úsilí tomu, aby si váš syn v klidu sedl na nočník, v klidu na něm seděl a v klidu se vykakal. Jak je to teď, je výsledek vaší dosavadní činnosti, je třeba ji změnit, pokud on má něco změnit. Váš syn nemůže jít do školky, protože potřebuje ještě vaši péči. A jinou, než jí dostával doposud. Jak moc s ním komunikujete? Jak moc se mu věnujete? To jsou otázky, na které si musíte odpovědět vy sama a také změnu svého postoje k němu musíte udělat vy sama. Váš syn potřebuje zažít jednou ten pocit, kdy se vykaká na nočník. Je třeba ho posadit (máte jistě vypozorovanou dobu, kdy nejčastěji kaká, nebo dokážete odhadnout, jak dlouho nekakal a kdy asi bude, znáte ho) a nechat ho sedět třeba půl hodiny, hrát si s ním, zabavit ho, dokud nezačne kakat. Až se to podaří, náležitě pochválit a ocenit. Pokud to neodhadnete, je třeba stále se synem být a nedovolit mu, aby se někde schoval a tam kakal. Je třeba mu věnovat plnou pozornost. Když se to podaří poprvé, pochopí, že je to tak v pořádku, dostane odměnu a pochvalu, a bude to tak dělat už pořád. S láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?