Dotaz

Dobrý den,
mám takový dotaz ohledně zdraví mého táty. Posledních 5 let zapomíná a během roku se to zhoršuje víc a víc. Je mu 41 let. Byl na vyšetření, ale nic mu nezjistili, poslali ho tedy k psychologovi a psychiatrovi. Tady ale vznikl problém, táta tam nechce a říká, že ho máme všichni za blázna. Horší se to a já si nevím rady, jak bych mu mohla pomoc, tak žádám o pomoc Vás.
A ještě jeden takový problém, ten se však netýká zapomínání, ale pichlavé bolesti v oblasti hrudního koše. Pořád se jedná o tátu. Často ho vídám, jak se chytá v právě té oblasti, nevím, zda ho bolí u srdce, nebo jinde, přitom se snaží lapat po dechu, špatně se mu tedy dýchá. Bolest popisuje jako pichlavou, tlačí ho to a je to velmi nepříjemné. Podotýkám, že kouří. Ani k tomuto problému lékaři nic nenašli.Snad byste mi mohla doporučit nějaké léčivo. Uvedla jsem datum narození svého otce. Předem děkuji za odpověď, T.

Odpověď

Dobrý den,
ráda bych se vás zeptala, co s tou radou uděláte? Otec vás požádal, abyste se mě zeptala? Otec má zájem léčit se přírodně, má chuť najít příčinu a pracovat na své změně? Má chuť vůbec něco dělat sám?
Ptám se proto, protože odpoděď je zásadní pro vás. Možná máte strach o zdraví svého otce, možná vás trápí, co se s ním děje, možná máte potřebu ho zachraňovat. Ale pokud děláme něco, oč nás druhý nepožádal, je to stejné, jako když nutíme někoho do něčeho, co nechce. Možná máte dojem, že je to láskyplné hledat pomoc a radu, ale vůbec to tak není. Páchání dobra je stejné jako páchání zla – je to tlak na druhého, aby to bylo podle mě. Není možné nikoho druhého zachránit od ničeho, pokud sám nechce. 
Váš otec je mladý a jistě umí zacházet s internetem, řekněte mu, pokud vás požádal o hledání rady pro něj, ať mi napíše sám. 
A ještě chci podotknout, že byste se měla ptát na to, proč tohle potřebujete vy. Jestli náhodou byste neměla věnovat energii místo někomu, kdo o ní nestojí, sobě 🙂
S láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře