Co znamená pojem Share Marketing a co s ním má společného společnost CaliVita společného? Víc, než by se zdálo!

Anglické slovíčko „share“ se překládá jako „sdílení„. Na rozdíl od češtiny, kde může znamenat sdílení čehokoliv – pozitivního i negativního, to anglické vyjadřuje převážně sdílení něčeho v kladném, pozitivním smyslu.

…Nekonečné šňůry deště smáčely silnici, když se osmnáctiletý Gerry Hargitai blížil k jugoslávsko-rakouské hranici (na sklonku sedmdesátých let). Jeho studené ruce sevřely řídítka východoněmeckého motocyklu o obsahu 125 ccm, který si půjčil od bratrance. Gerry se zachvěl. Přemítal, zda na něj jugoslávská pohraniční stráž nebude mířit samopalem. Déšť smrtících kulek by ukončil sen, který si pěstoval celé měsíce, když plánoval útěk z komunistického Maďarska.
„Nemohl jsem se obrátit. Byl jsem příliš vyděšený. Kdyby mě, mladíka s maďarskými značkami, zahlédli, byl bych v ohromném maléru.
Můj pas mi nedovoloval cestovat až do rakouského hraničního prostoru, takže když jsem tam dorazil, věděl jsem, že to musím zkusit. Kdybych to neudělal, šel bych do vězení. Neměl jsem na výběr – musel jsem pokračovat dál.“ Gerry si vzpomíná, jak se mu napjaly svaly na celém těle a pot se mísil s deštěm, když svůj motocykl manévroval okolo stráží a přes pootevřenou závoru. Měl na sobě jen šaty, vypůjčený pas a hotovost v markách odpovídající asi 100 USD v kapse. Jak se blížil k první závoře na vypůjčeném motocyklu, uviděl stráž, jak hovoří s řidičem automobilu, který zastavili. Dále letmo zahlédl druhou závoru. Byla otevřená.
Vytočil motor na plné obrátky a vyrazil přes závory, které oddělovaly Jugoslávii od Rakouska. Dostal se přes stráže díky tomu, že jel na motocyklu na plný plyn a byl ochoten riskovat, že ho při tom zastřelí.
„Strašně jsem se bál. Bál jsem se cizích řečí, toho, že opouštím domov, bál jsem se pohraniční stráže. Cítím to ještě dnes, když jsem jel přes závory a přemýšlel, jestli mi pošlou kulku do zad… ale jugoslávské stráže nestřílely.“…

Tento úryvek z knihy Craiga Halla Zodpovědný podnikatel, není o žádném akčním hrdinovi, ale skutečný „úryvek ze života“ pana G.G. Hargitaie, dnes – kromě jiného – zakladatele a prezidenta společnosti CaliVita International. Člověka, kterého si profesně i lidsky velice považujeme.

Co má tento muž společného s Share Marketingem? G.G. Hargitai se dokázal vypracovat z toho běžného (skutečně běžného?) mladíčka z úryvku na velmi bohatého podnikatele. Co je ale nejdůležitější – přesto dokázal zůstat velmi lidským a charakterním člověkem a tyto principy vnesl i do obchodního modelu, který je jinak (bohužel, ale někdy pochopitelně) často spojován s podvody a negativními emocemi.

Při jednom pracovním setkání přišel pan Hargitai s velmi zajímavou myšlenkou. Vybudoval obchodní firmu, působící ve více než 35-ti zemích na bázi obchodního modelu, nazývaného MLM, Multi Level Marketing, víceúrovňový prodej, spotřebitelská síť atd. atd., ale vadí mu, že spotřebitelská síť CaliVita, pracující na silných morálních zásadách, je spojována s těmi negativy, které některé jiné firmy do tohoto obchodního modelu zanášejí a tím jej diskreditují.

Přemýšlel, jak vyjádřit, že tento model může být vystavěn na poctivých a charakterních zásadách. Jak vyjádřit, že účelem je rozšiřovat myšlenky spokojeného života, života plného zdraví, materiálního uspokojení a duchovních hodnot jiným lidem, aby nepáchal Hřích pouště.

SHARE MARKETING se zdálo jako nejvýstižnější vyjádření.

Váš úspěch je naším štěstím – Vaše štěstí je naším úspěchem!