Kvalita spermatu celosvětově klesá a stále více mužů je neplodných. Veškeré rady zde směřují ke zkvalitnění, zvýšení počtu, zvýšení rychlosti spermií, tudíž i k větší šanci na brzké početí dítěte.

Uvědomte si, že spermie zraje v těle muže zhruba 72 dnů, takže zlepšení je možné očekávat až skoro po 3 měsících.

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií (dále jen „s.“) u mužů na polovinu.

Příčiny úbytku spermií:

– znečištění prostředí toxickými látkami
– kouření
– alkohol
– stres
– nezdravý styl života
– sedavé zaměstnání
– těsné spodní prádlo

Anatomie a fyziologie

Nejdříve malé zopakování anatomie. Varlata jsou umístěna uvnitř šourku a každé varle je utvořeno z oddělených přihrádek, uvnitř kterých jsou drobné nitkovité kanálky a právě v nich se tvoří každý den nové s.

Když se s. vytvoří, cestují do nadvarlete, kde dozrávají během čtyř až šesti týdnů. Pak jsou připraveny k vycestování ze šourku trubicí zvanou chámovod.

Kdysi se vědci domnívali, že semenné váčky slouží jako skladiště s. až do ejakulace (proto je tak pojmenovali), ale „pravým skladištěm“ je ampula, a rozšířená část chámovodu. Tady spermie čekají na svůj okamžik. Bez bílé lepkavé tekutiny – semene, kterou vytvářejí právě semenné váčky, by se však s. stěží dostaly k vajíčku. Těsně před ejakulací se smíchají s. (tvoří pouze jednu desetinu ejakulátu) se semenem a poháněny jeho energií bohatou na cukr se mění na mrštné potvůrky.

Prostata je umístěna pod ampulou, má velikost vlašského ořechu a přidává do semene jisté množství zásadité tekutiny, které pomáhá neutralizovat kyselé prostředí ve vagíně. Když muž ejakuluje, prostata se stahuje a napíná a stlačuje chámovod. Tím pomáhá vhánět s. a semeno do močové trubice uprostřed penisu.

S. se skládá ze tří částí – hlavičky, která obsahuje jádro s 23 chromozomy, akronomu na hlavě s., který pomáhá s. vniknout do vajíčka a bičíku, díky němuž se s. pohybují (rychlostí asi 3mm za minutu). Tvorba a zrání s. je celkem zdlouhavý proces – trvá skoro 3 měsíce.

Muži, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého spermatu např. lepší životosprávou, by měli tedy začít nejméně 3 měsíce před početím.

Mužské pohlavní orgány a hormony

S. začínají zrát v pubertě a jejich produkce je, stejně tak jako u dívek, aktivována hormony LH a FSH. Tyto hormony stimulují varlata, aby začala produkovat mužský hormon testosteron, který podporuje růst životaschopných s. a je zodpovědný za další mužské znaky – růst vousů, chlupů, svalů.

Co spermatogenezi (tvorbě a dozrávání spermií) prospívá?

– zinek (Chelated Zinc) – podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu a tím i počet s.,

– selen (Pro Selenium) – nedostatek vede ke snížení počtu s., doporučená dávka je 100 g organického selenu denně.

– vitamín C (C 1000)- podporuje pohyblivost s., dd=1000 mg denně.

– vitamín E (vitamín E) – transportuje kyslík k pohlavním orgánům, dd=400 mg denně. Podporuje činnost hypofýzy, která podněcuje varlata k produkci semenné tekutiny, s. jsou schopnější navázat na ženské vajíčko. Výrazné zlepšení spermatu potvrdily mnohé studie.

– omega 3 mastné kyseliny (rybí tuk) (Omega 3) –  pomáhá udržovat zdravé s. a reprodukční tkáň,

– vitamín B12 (Stress Management B Complex) – je nezbytný pro proces buněčného dělení, zvyšování počtu s. a jejich pohyblivosti,

– ženšen (Panax Ginseng) a mateří kašička (sarapis) (Bee Power) – zvyšuje pohyblivost s..

– Další vhodné připravky – karnitin (např. Burn one), koenzymQ10 – dd=50mg (Mega Coenzym Q10 Plus), vitamín B6 (Stress Management B Complex), kyselina listová (Stress Management B Complex), zázvor (PartyUp), celer (Spirulina Chlorella Plus), česnek (stimuluje tvorbu testosteronu a s.) (Garlic MAX)

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Rady jak zvýšit kvalitu a počet spermií a spermatu, tipy jak počít a otěhotnět?

► S. se tvoří ve varlatech, která jsou uložena mimo tělo. Toto místo není náhodné, jelikož s. nesnáší vysoké teploty – muži by se měli vyvarovat věcí, které teplotu varlat mohou nějakým způsobem zvyšovat – nošení těsného prádla a kalhot, spodní prádlo z polyesteru, horké koupele, přílišné cvičení, cyklistika, sedavé zaměstnání

► Na počet a kvalitu s. mají negativní vliv pesticidy, organická rozpouštědla, stres,  kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky, práce s těžkými kovy, vliv radioaktivity nebo elektromagnetické pole. Pohyblivost snižují také kořeněná jídla a lidská slina (nepoužívat sliny jako lubrikant)

►  Z nemocí mají negativní vliv na s. příušnice ve vyšším věku (které vedou k poškození tkáně varlete virem a následně k těžké poruše tvorby spermatu), horečnaté onemocnění (snížená plodnost pouze několik týdnů), cukrovka, spalničky, mononukleóza, zánět jater

► Vědci zjistili, že ve s. s postupujícím věkem dochází k trvalému poškozování DNA. I děti, které se narodí bez zjevného poškození, mohou být podle nich nositelé špatné genetické informace.

► Sprchujte se před stykem studenou vodou – zvětši se pohyblivost s.

► Pohyblivost s. příznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa (vypijte šálek před stykem), naopak nadměrná konzumace kávy snižuje kvalitu s. – a to drasticky, pokud se konzumují už víc jak tři šálky. Ve větším množství může káva zavinit poškození DNA – důsledkem mohou být spontánní potraty, předčasné porody, smrt nebo postižení embrya a vrozené vady, nemluvě o zvýšeném riziku onemocnění rakovinou.

► Kouření – kuřáci se vystavují nejen riziku impotence kvůli špatné elastičnosti cév, ale navíc ohrožují i svou schopnost zplodit potomka. Nikotin ovlivňuje a snižuje schopnosti mužského semene proniknout do vaječné buňky a oplodnit ji. Silní konzumenti cigaret mají o 75% nižší pravděpodobnost, že se někdy stanou otci než nekuřáci. K tomu existuje ještě riziko, že nikotin poškodí i genetický kód.

► Alkohol snižuje hladinu testosteronu a množství s.. Muž, který denně vypije 2 piva se vystavuje riziku, že bude mít nižší četnost s. a až polovina  může být abnormálních. Alkoholici můžou mít velmi nízkou hladinu testosteronu, takže s. se mohou přestat vytvářet úplně. Krátkodobý vliv alkoholu může oslabit schopnost s. dostat se k vajíčku. Přestaňte pít alkohol ideálně 3 měsíce před početím.

► Běhání na dlouhé tratě potlačují hladinu testosteronu a snižují četnost spermií. Muži by se měli vyhýbat přehřívání organismu při cvičení nošením přiléhavého oblečení a měli by se po cvičení zchladit, např. sprchou.

► Dlouhodobé sezení v autě nebo kdekoliv na neprodyšné židli způsobuje zahřívání varlat a to může způsobit snížení počtu s.

► Obezita může snižovat produkci testosteronu a tím i spermatu, velká ztráta hmotnosti např. při nemoci může také snížit množství a kvalitu s.

► Olovo může poškodit sperma. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley prohlašují, že vyšší množství olova ovlivňuje jak schopnost spermií proniknout do vajíčka, tak i schopnost ho oplodnit. Mnoho mužů, jako například instalatéři, malíři, lakýrníci a tiskaři, jsou při práci vystaveni působení olova. Vysoká úroveň olova je také v krvi lidí, kteří kouří, pijí alkohol nebo se vyhýbají cvičení

► Při spaní na vodní posteli klesá počet i efektivnost spermií o plné tři čtvrtiny.

Zdroj: MUDr. Zbyněk Mlčoch

O neplodnosti mužů se dočtete na empatii tady.

S láskou vaše Empatia

Komentáře