Moje sestra studuje psychologii a nedávno dělala zkoušku z patopsychologie. Prostě o duševních chorobách. Mimo jiné se musela naučit seznam léků, kterými se dané nemoci léčí.

Možná to víte, ale existuje několik kategorií léků (jistě tomu tak je i jiných oborech), ze kterých může lékař vybírat.

První kategorie jsou léky desítky let staré, které mají obrovské nežádoucí účinky.

Pak jsou další kategorie, a do té poslední patří léky nejnovější, které mají minimum nežádoucích účinků (já si ovšem myslím, že zatím na ně nikdo nepřišel).

Řeknete si, proč ty staré léky s mnoha prokázanými vedlejšími účinky stále vyrábí?

No protože je lékaři stále doporučují! A proč? Důvody mohou být různé.

Jedním třeba ten, že psychiatr sedí na stejné židli ve stejné ordinaci již 30 let a prostě je zvyklý předepisovat to stejné. Nebo že by dostávali lékaři za předepisování léků nějaké odměny?

Předávám vám výňatek je z knížky, která vám sebere naprosto všechny iluze o lékařích, pokud ještě nějaké máte – Nežádoucí účinek smrt

„Pracoval jsem 3 roky pro farmaceutický průmysl jako Medical

Representative. Pracoval jsem u 2, z řekněme 5ti největších, farmaceutických společností na světě. Z 500 doktorů, které jsem navštěvoval, si za ty 3 roky nevzalo zájezd (rozuměj kongres) či peníze (rozuměj studii) asi 5 lékařů.

Kongresová turistika funguje následovně:

1. ledna si vás posadí na školení a řeknou: letos máme 10x Mexiko, 40x Turecko, 40x Itálii a 40x Chorvatsko. Dostanete seznam a počty léků z vašeho portfolia, které musí doktor napsat svým pacientům, aby mohl jet na některý z těch kongresů.

Navštívíte lékaře…

„Pane doktore, tak kam byste si letos chtěl zajet na dovolenou, co byste řekl na Mexiko? …“

„Mexiko? Hmm, kolik vám toho musím napsat?“

„Tady máte tabulku pane doktore …“

„Sakra, to je moc, tolik pacientů nemám …“

„No a co říkáte na Turecko?“

„Tam toho máte kolik? … Tak to by šlo.“

A je to… doktor vám dělá čárečky do tabulky, řekne vám kam posílá pacienty do lékárny, vy si kontrolujete odběry lékáren přes centrální sjetiny prodejů léků (AMS data).

Peníze se lékařům platí zcela legálně přes tzv. Klinické studie.

Domluvíte se s lékařem, že vám nasadí na váš lék například 50 pacientů, a že bude dostávat 100Kč měsíčně za jednoho. Sepíšete s ním dohodu, že pro vás bude „zkoumat“ účinky léků na pacienty (třeba bolí vás po požití hlava, noha, oko, nos …) s odměnou třeba 2000 Kč na hodinu, on vám vykáže 2,5 hodiny za měsíc a na účet mu jede 5000 Kč. Měl jsem doktory, kterým se platilo i 50 – 70tis měsíčně. Tato data pak vyplňují doma u televize tak, aby byla dohledatelná studie, kdyby se někdo ptal.

U jiných společností jsem potkával kolegy s počítači, notebooky, televizemi a tak dále. Vůbec se to nebere jako korupce, lékaři vám řeknou, že něco tomu pacientovi napsat musí, tak proč by si za to nemohl vzít zájezd nebo televizi, když už mu to píše.

Výroba těch léků stojí pár halířů, pojišťovny proplácejí 1000 x nadhodnocenou cenu.

Farmaceutické firmy generují obrovské zisky a ještě uživí flotilu 300obchodních zástupců na republiku.300 aut, 300 noteboků, 300 telefonů. Plat se pohybuje mezi 30 – 50ti tisíci Kč, mimořádné odměny za splnění plánu byly i 200 tis.Kč ročně. Proto nejsou peníze na zdravotnictví. Nefunguje tam trh. Doktoři kradou a farmaceutický průmysl je masivně uplácí.

Na českém trhu se uživí 300 farmaceutických firem. Jeden druh stejného léku dodává třeba 30 firem. V lékárně máte na polici1000 různých krabiček, ale účinných látek je z toho 20. Místo aby se psala na recept účinná látka, lékárník bral vagon od nejlevnějšího dodavatele za korunu, tak vám lékař předepíše konkrétní přesný název,který stojí 500 Kč.

Bohužel, změnu doktoři nepřipustí, budou vám tvrdit, že ten či onen lék je mnohem lepší, že oni jsou lékaři a oni s ním mají své zkušenosti, ale že to plácá stejná výrobní linka v Indii a akorát se na to tiskne jiný název, to už vám nikdo neřekne…“

Další ohromující informace najdete v Empatii, stačí zadat si do vyhledávače v ní Farmaceutický průmysl a máte co dělat celý večer, pokud na to budete mít žaludek.

A kdopak to změní? Připadáte si jako loutky v něčích rukou? Nemusíte, on to totiž nezmění nikdy jiný, než my sami – tím, že léky prostě jíst přestaneme.

Nemůžete, protože právě vy jste ti nemocní, kteří léky potřebují? Tak ok, nezapomínejte ale, že každý člověk má vždy možnost volby – jen si ji musí připustit 🙂

Jak se změnit z obětního beránka na člověka, který si své zdraví ohlídá sám, vás učíme v ZÁKLADECH CELOSTNÍHO ZDRAVÍ.

S láskou vaše Empatia

Komentáře