Vyčištěním cév se zlepší krevní oběh

Existuje 45% pravděpodobnost, že 50letá žena ze západní Evropy bude v následujících letech svého života postižena koronárním onemocněním a 30 % pravděpodobnost, že toto onemocnění bude příčinou jejího úmrtí. Pro srovnání – je „ pouze” 10% pravděpodobnost, že bude trpět rakovinou prsu a jen 3%, že na ni i zemře. V postsocialistických zemích je úmrtnost ještě vyšší.

Co je příčinou této situace? Způsobují ji špatné stravovací návyky, rozličná úroveň zdravotní péče, nedostatky v prevenci, screeningový systém a nedostatečně vyvinuté zdravotní povědomí. V případě onemocnění koronárních tepen je však třeba mezi přímými příčinami připomenout v prvé řadě krevní tuky. Hladina LDL (low density lipoprotein – lipoprotein s nízkou hustotou) v krvi je primárně zodpovědná za arteriosklerózu a z ní vyplývající cirkulační poruchy.

Cholesterol má špatnou pověst, ale ve skutečnosti ho v malém množství organismus potřebuje. Cholesterol v organismu je druh tuku, který se z 80 % tvoří v játrech a pouze 20 % pochází přímo z jídla. Využívá se například v buňkách na stavbu buněčných stěn, je součástí sexuálních hormonů a podílí se i na procesu trávení.

Cholesterol se v organismu přepravuje pomocí speciálního proteinu krevním řečištěm nebo tkání. Buňky si odeberou množství, které potřebují, a zbytek cirkuluje v krvi dál až do doby, než ho převezme jiný lipoprotein a dopraví zpět do jater. V případě zvýšené tvorby cholesterolu nebo přílišné konzumace živočišných tuků se hladina cholesterolu v krvi zvýší a částice LDL přepravované krví vytvoří usazeninu na stěně krevní cévy.

Za několik let se v důsledku usazenin výrazně zúží průřez cévy, její stěna ztratí pružnost a po určité době už není schopna přizpůsobit se změněným podmínkám, např. náhlému fyzickému vypětí, stresu nebo citovému rozrušení. Cévy se stanou podobné starým zaneseným vodovodním trubkám a pro srdce je stále těžší zabezpečit proudění krve. Tento proces pak následně vede k trombóze případně až infarktu myokardu.

Nejdůležitější dva typy cholesterolu představují LDL a HDL cholesterol. LDL se často nazývá „špatný“ a HDL „dobrý“ cholesterol. HDL cholesterol totiž přenáší nepoužitý cholesterol nazpět do jater, kde se opět tvoří molekuly LDL cholesterolu pro buňky. Systém je v rovnováze, dokud je dostatek HDL cholesterolu na přepravu a zároveň dokud není třeba přepravovat žádný „nadbytečný“ cholesterol. Pokud celkové hladiny cholesterolu (LDL+HDL) nepřekročí hodnotu 200, není velké riziko infarktu. Jejich vzájemný poměr v rámci hodnoty 200 je však rovněž důležitý. Je-li hladina HDL cholesterolu nižší než 35, rizikový faktor je opět vysoký. Výsledky jsou dobré v případě, kdy poměr je 80 HDL a 120 LDL. Normální hladina HDL je 45 – 50 u mužů a 55 – 60 u žen.

Sérový lipid Hraniční hodnoty
průměrného rizika
(mmol/litr)
Hraniční hodnoty
zvýšeného rizika
mmol/litr)
Hraniční hodnoty
definitivního rizika
(mmol/litr)
Celkový cholesterol < 5,2
(věk < 30 let: < 4,7)
5,2-6,2
(věk < 30 let: > 5,2
30-39 let: > 5,7
≥ 40 let: > 6,2)
> 6,2
(věk < 30 let: > 5,7
≥ 40 let: > 6,8)
LDL-cholesterol < 3,4 3,4-4,1 3,4-4,1
HDL-cholesterol Muži: > 1,42
Ženy: > 1,68
0,9-1,42
1,16-1,68
< 0,9
< 1,16
Triglyceridy < 2,0-2,3 2,0 (2,3) – 4,5 (4,6) > 4,5-4,6

Vysoká hladina cholesterolu je způsobená živočišnými tuky přijímanými v potravě, alkoholem, cukrem a kromě toho i stresem. Možné je taktéž nahromadění cholesterolu způsobené organickými poruchami, diabetem nebo nedostatečnou činností štítné žlázy. V takovém případě se dobré výsledky obnoví co nejdříve po vyléčení základního onemocnění.

V mase je množství nasycených mastných kyselin. V jídle rostlinného původu jsou naopak mononenasycené nebo polynenasycené mastné kyseliny. Například v Itálii až 40 % stravy obsahuje tuk, podobně jako v našem regionu, ale především zdravý tuk, jakým je kupříkladu olivový olej. Inuité takřka nikdy nečelí infarktu, protože rovněž tuk z mořských živočichů, kteří tvoří jejich hlavní jídelníček, obsahuje nenasycené mastné kyseliny. Stravovací anomálie možno vyvážit konzumováním většího množství nenasycených mastných kyselin rostlinného původu.

Čtenář nyní pravděpodobně vstane, přejde k chladničce, vyhodí zmražené vepřové kotlety a slavnostně slíbí, že nyní bude navždy jíst pouze trávu. Ale to vůbec není potřeba, protože dnes už existují koncentrované doplňky stravy, které byly vyvinuty k zabránění uvedeným zdravotním rizikům a dokáží snížit hladinu cholesterolu v krvi. Při snížení hladiny cholesterolu o 10 % může riziko infarktu klesnout až o 20 – 50 %. Při snížení o 25 – 30% je naděje, že se zvrátí i rozvinutý proces arteriosklerózy.

Existují některé látky rostlinného původu, jež jsou při léčbě arteriosklerózy spojené s vysokou hladinou cholesterolu mimořádně účinné. Například lněný olej je nejbohatší přírodní zdroj omega 3 mastných kyselin. Je výjimečný zejména tím, že obsahuje obě dvě esenciální omega 3 mastné kyseliny. Snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi a má blahodárný vliv nejen na kardiovaskulární onemocnění, ale i na záněty a alergie. Podle některých odborníků může lněný olej hrát významnou úlohu při prevenci více než 60 onemocnění.

Ve studii bylo prokázáno, že užívá-li se 7,2 gramů výtažku česneku po dobu 6 měsíců, sníží se hladina cholesterolu průměrně o 6 %. Podle studie, která vyšla v časopise American Journal of Clinical Nutrition, snížilo užívání česneku taktéž hladinu LDL neboli „špatného“ cholesterolu o 4,6 % a horní hranici hypertenze o 5,5 %. Lecitin stimuluje odstraňování cholesterolu z krve, a proto může významně napomáhat v metabolismu tuků.

Chrom se účastní regulace hladiny tuků v krvi. Podporuje transport tuků a svou enzymatickou aktivitou i jejich spalování. Snižuje hladinu celkového cholesterolu a současně zvyšuje hladinu HDL.

Vitaminy C a E působí jako významné antioxidanty a chemické čistící látky – neutralizují látky poškozující buňky.

Jablečný pektin ovlivňuje metabolismus tuků. Je výborným pohlcovačem tuků, protože má schopnost snížit hladinu krevních tuků tím, že do velké míry zrychluje vyprazdňování střev a kromě toho snižuje i tvorbu tuků v játrech. Pektiny spolu s další vlákninou zlepšují funkci tlustého střeva a jsou velmi důležité při udržování bakteriální flóry v tlustém střevě. Čím je vyšší příjem rozpustné vlákniny, tím je větší redukce hladiny cholesterolu v krvi. Když se ve vodě rozpustná vláknina přijímá spolu s vodou před jídlem, naváže vodu v žaludku a vytvoří želatinovou hmotu vyvolávající pocit sytosti, který navíc snižuje množství přijímaných kalorií.

Tyto účinné látky jsou životně důležité pro všechny, u nichž lékaři zjistili vysokou hladinu cholesterolu. Jejich problémy se mohou vyřešit, budou-li konzumovat dietetický doplněk, ve kterém se tyto aktivní látky vyskytují společně v koncentrované a čisté formě.

Zdroj: Nutritional Freedom Association 

Jde o přírodní produkt, obsahující všechny výše uvedené léčivé látky Cholestone

Kam dál?

Komentáře