Žádná panika – je tu „zlatý kořen“

Je zajímavé, že právě pro nejvyspělejší země s největším blahobytem jsou charakteristické psychické a fyzické choroby vyvolané stresem. Američané již dlouhé roky neúnavně bojují za vytvoření finančního blahobytu, ale většinu svých peněz – celonárodně až několik miliard dolarů – utrácejí za psychiatra, aby je vyléčil z chorob způsobených stresem vyplývajících z přehnaných nereálných očekávání a přílišné koncentrace na výkony související ze zrychleným životním tempem. Tohle by snad mělo být tím pravým řešením? Případně umělé stimulační a uklidňovací přípravky? To sotva! Byla by chyba řešit civilizační škody dalším civilizačním poškozováním.

Existuje však antistresový prostředek, který nabízí sama příroda: Rhodiola rosea (rozchodnice růžová).

Zní to neuvěřitelně, ale až 80 % chorob se připisuje stresovým faktorům. Arterioskleróza, vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese, nádorová onemocnění – a ve výčtu bychom mohli pokračovat.

Na vypjatou situaci – vyvolanou např. tyranským šéfem, nepříjemným kolegou, nesnesitelným sousedem, arogantním člověkem apod. – reaguje mozek člověka naprosto stejně jako mozek pračlověka na různá nebezpečí před několika miliony let. Za zlomek sekundy mobilizuje biochemický arzenál organismu, přípravu k útěku nebo k útoku. V civilizované společnosti už neexistuje mnoho možností k využití nahromaděné energie a stresová reakce pro řešení problémů vhodná není. Napětí se tedy hromadí. Absencí fyzické činnosti se poté zablokují biochemické procesy a naruší se biochemická rovnováha organismu.

Ve stresových podmínkách se začnou vylučovat hormony adrenalin a noradrenalin.

První se váže na hněv, statečnost apod., druhý na strach a obavu. Svalstvo těla je v určitých situacích připraveno na útok nebo na rychlý ústup, jindy se přibližuje stavu ochrnutí: pod vlivem strachu je tělo takřka ztuhlé. Rozdíly se dají vypozorovat i v obličeji. Pod vlivem zuřivosti pokožka zčervená, ze strachu zbledne. Častou odpovědí na stres je úzkost, strach a hněv, jež vedou k agresivitě. Série zadržované agrese pak vyvolává nemoc. Je-li stresová situace soustavná a pokud ji člověk úspěšně nepřekoná, může otupělost vyvolat depresi. Deprese je pocit bezmoci a beznaděje.

Není bez zajímavosti, že řešením léčby civilizačních chorob moderní doby je léčivá rostlina, kterou již po tisíciletí znají a s oblibou používají především národy v oblastech východní Asie.

V Tibetu se písemné zprávy o léčivém účinku „zlatého“ nebo také „polárního kořene“ našly již před 1200 lety.

V období vlády dynastie Qing (1644 – 1911 n. l.) jej vojsko trvale konzumovalo jako posilující látku a na doplnění vlastní energie. Rhodiolu užívali i proti špatné náladě, při chronické vyčerpanosti, proti horské nemoci z výšek a rovněž i jako povzbuzující látku na zvýšení pracovní výkonnosti.

V Číně užívají kořen Rhodioly jako prevenci infarktu i pro jeho vynikající účinek na krevní oběh a schopnost čistit krev.

V Mongolsku ho lékaři předepisují při léčbě rakoviny a tuberkulózy.

V Rusku se už po staletí používá v lidovém léčitelství při nachlazení, chřipce, na posílení činnosti srdce a proti srdečnímu infarktu.

V Asii jsou přesvědčeni, že se ten, kdo pije čaj z Rhodioly každý den, může dožít i 100 let a posilní ho to i po stránce psychické a fyzické.

Ruští vědci v minulém století zjistili, že účinná látka z Rhodioly posiluje obranyschopnost organismu proti stresu vyvolanému fyzickými, chemickými a biologickými vlivy.

Rovněž označení „adaptogen“ použil poprvé ruský vědec Lazarev – a to v r. 1947. Adaptogen definoval jako látku, která všeobecným posílením obranyschopnosti umožňuje živému organismu neutralizovat látky vyvolávající stres. Podle výsledů vědeckých prací publikovaných v bývalém Sovětském svazu se potvrdil jejich pozitivní účinek na schopnost přenášet vzruchy nervovými drahami a taktéž jejich blahodárný vliv na centrální nervovou soustavu a krevní oběh.

V roce 2000 jistý odborný časopis publikoval zajímavý článek o klinických zkouškách s výtažkem Rhodioly.

Testovaly se 2 skupiny 56 zdravých mladých lékařů po dobu vyčerpávající noční služby. První skupina užila 170 mg výtažku Rhodioly, druhá neužila nic. Sledovaly se současně víceré psychické funkce, krátkodobá paměť, výkonnost a schopnost koncentrace, rovněž i audiovizuální postřehy se zvláštním zřetelem na projevy únavy postupem času. Lékaři, kterým podávali Rhodiolu po dobu dvou týdnů, měli oproti druhé skupině o 20 % vyšší výkonnost.

Rhodiola rosea je „koktail“ účinných látek, které zmírňují stres a chrání imunitní systém.

Zlepšují obranyschopnost organismu vůči různým onemocněním. Udržováním rovnováhy imunitní soustavy a hladiny hormonů vytváří v organismu homeostázu.

Rhodiola zmírňuje nepravidelnou srdeční činnost, posiluje odolnost organismu vůči různým jedům, zvyšuje sexuální energii, u diabetických pacientů podporuje tvorbu inzulínu.

Pomocí účinných látek jako je rosavin a salidrosid zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, čímž zmírňuje nebo eliminuje depresivní stavy.

Chrání játra před toxiny, má výjimečné antioxidační schopnosti, díky nimž významně ovlivňuje prevenci a různá stádia vývinu nádorových procesů.

Zvětšuje svalovou hmotu, díky čemuž zvyšuje výkonnost sportovců.

Zlepšuje využití zásob látkové výměny, celkovou náladu, psychickou svěžest, výkonnost i paměť.

Souhrnem je o Rhodiole možno prohlásit, že působí jako antidepresivum, pomáhá v boji proti rakovině, chrání srdce, zlepšuje krevní oběh a funkce centrální nervové soustavy.

Pro svůj komplexní účinek se považuje za opravdovou „bombu“ mezi přípravky určenými proti stresu, přičemž nejsou známy žádné její nežádoucí účinky. Výtažek obsahující její účinné složky je tak přirozený, jako sama příroda, z níž tento „zlatý kořen“ pochází.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Buďte na stress připraveni, je to jednoduché – rhodiola v kapslích jako Rhodiolin

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres
Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres

Hlavní složka těchto kapslí rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je adaptogenní rostlina. Její účinné látky mají příznivé účinky na centrální nervový systém, a to je důvodem, proč může zvyšovat koncentraci a fyzickou a mentální výkonnost. Rhodiolin může být účinný v případě studia, sportu a při vyrovnávání se se stresem. Snižuje mentální únavu a může přispět k lepší celkové kondici. Tím, že je doplněn zinkem, zlepšuje odolnost těla vůči nemocem, snižuje rovněž stres a příznaky způsobené napjatým způsobem života.

Detail produktu

Komentáře