Asi víte, že kurkuma je především koření, používané v Indii a dalších asijských zemích, ale používá se také v ájurvédské medicíně, která je založena na celostním (holistickém) přístupu a jejíž základy vznikly v Indii před více než 3 tisíci lety. Doplňky stravy s kurkumou a kurkuminem (hlavní účinná látka kurkumy) se dnes běžně používají k léčbě a prevenci řady onemocnění, ale přesné dávkování kurkumy je stále nejasné a na internetu často najdeme jen rozporuplné informace.

Jak užívat kurkumu a jaké jsou její zdravotní účinky?

Kurkuma je koření, jehož hlavní účinnou látkou je kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky.

Řada studií naznačuje, že mírný chronický zánět je jedním z hlavních faktorů, které se podílí na vzniku mnoha onemocnění, jako jsou choroby srdce a cév, diabetes, Alzheimerova choroba nebo rakovina.

Studie na zvířatech a v laboratoři pak potvrzují, že kurkumin pomáhá zablokovat určité dráhy, které vedou ke vzniku zánětu.

Účinky kurkumy a kurkuminu byly také zkoumány v řadě randomizovaných, placebem kontrolovaných studií, které jsou zlatým standardem vědeckého výzkumu.

Zatímco výsledky některých studií byly nejednoznačné, některé studie přinesly zajímavé a statisticky významné výsledky.

Několik studií například naznačuje, že kurkuma pomáhá zmírňovat bolesti kolenních kloubů a zlepšit jejich fungování u lidí s osteoartrózou. Jedna studie dokonce tvrdí, že kurkumin má stejně silné protizánětlivé účinky jako ibuprofen, běžný lék široce používaný ke zmírnění zánětu, bolesti a snížení teploty.

V jiné randomizované, placebem kontrolované studii užívalo 120 lidí s nadváhou doplňky stravy s kurkuminem po dobu 3 měsíců. V průměru došlo ke snížení celkového cholesterolu o 32%, „zlého“ LDL cholesterolu o 42% a triglyceridů o 39%.

Kurkuma také zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickým onemocněním ledvin, které trápí svědění pokožky. Jedna randomizovaná, placebem kontrolovaná studie naznačuje, že užívání kurkumy snižuje hladinu zánětlivých markerů v krvi a zmírňuje i projevy svědění.

Další kontrolované studie naznačují, že kurkuma se může uplatnit v prevenci a léčbě kardiovaskulárních chorob, diabetu a syndromu dráždivého tračníku a urychluje rekonvalescenci po chirurgických výkonech.

Výsledky těchto studií ale nebyly tak jednoznačné, takže je nutné je ještě pořádně potvrdit dalším výzkumem.

Dávkování kurkumy

Studie většinou doporučují užívat kurkumu v denní dávce 500 – 2000 mg, a to nejlépe ve formě extraktu (výtažku) s vyšší koncentrací kurkuminu, než kolik ho najdeme v přírodní kurkumě.

Například v Indii lidé průměrně sní 2000 – 2500 mg kurkumy, která obsahuje 60 – 100 mg kurkuminu. Ve stejném množství extraktu z kurkumy najdeme ale mnohem vyšší koncentraci kurkuminu, a to zhruba 1900 – 2375 mg.

Jinými slovy, kurkuma jako koření obsahuje zhruba 3% kurkuminu, zatímco doplněk stravy s výtažky z kurkumy obsahuje 95% kurkuminu (Curcuma Pro).

Nicméně i kurkuma jako koření má řadu blahodárných účinků na naše zdraví.

Jedna observační (pozorovací) studie na starších dospělých naznačuje, že častá konzumace kari zlepšuje kognitivní funkce a zdraví mozku.

I když oficiálně není stanovena žádná účinná dávka kurkumy či doplňků stravy s kurkuminem, nejlepší výsledky ve studiích přineslo toto dávkování :

  • Osteoartróza: 500 mg extraktu z kurkumy, dvakrát denně po dobu 2 – 3 měsíců.
  • Vysoký cholesterol: 700 mg extraktu z kurkumy, dvakrát denně po dobu 3 měsíců.
  • Svědění pokožky: 500 mg extraktu zkurkumy, třikrát denně po dobu 2 měsíců.

Dlouhodobé užívání vysokých dávek kurkumy a kurkuminu se nedoporučuje, protože nemáme žádné vědecky ověřené informace o bezpečnosti těchto látek ve vysokých dávkách.

Nicméně Světová zdravotnická organizace (WHO) zjistila, že užívání kurkuminu v dávce 0 – 3 mg na jeden kilogram tělesné hmotnosti je bezpečné.

Curcuma Pro vám stačí 1-3tbl. denně

Kdo by neměl kurkumu a kurkumin užívat?

I když je užívání kurkumy bezpečné, někteří lidé by se jí měly vyhnout.

Nejezte kurkumu pokud:

  • Jste těhotná nebo kojíte: Protože nemáme dostatek důkazů o bezpečnosti doplňků stravy s kurkumou a kurkuminem pro těhotné a kojící ženy, raději kurkumu nejezte, pokud jste v jiném stavu nebo kojíte.
  • Máte onemocnění žlučníku: Kurkuma může zesilovat kontrakce žlučníku a zhoršovat projevy žlučníkového záchvatu či koliky.
  • Máte ledvinové kameny: Kurkuma obsahuje hodně šťavelanů (oxalátů), které se váží na vápník a mohou způsobit tvorbu ledvinových kamenů.
  • Máte krvácivá onemocnění: Kurkuma může zpomalit srážení krve, což zhoršuje potíže s krvácením.
  • Máte diabetes: Kurkuma může způsobit prudký pokles hladiny cukrů v krvi a vyvolat hypoglykémii u diabetiků.
  • Trpíte nedostatkem železa: Kurkuma může negativně ovlivnit vstřebávání železa.

Doplňky stravy s kurkumou navíc mohou interagovat s některým léky a zesilovat či zeslabovat jejich účinnost. Jedná se například o léky na ředění krve a léky na diabetes.

Nicméně pokud jíte kurkumu jen jako koření a neužíváte doplňky stravy, je její užívání bezpečné a výše uvedené lékové interakce nehrozí (je to proto, že v přírodní kurkumě je mnohem méně účinných látek, které s léky interagují, než v doplňcích stravy).

Jak si vybrat vhodný doplněk stravy s kurkumou (kurkuminem)?

Nejúčinnější formou doplňků stravy s kurkumou jsou výtažky (extrakty), což jsou koncentráty obsahující kurkumin až v 95% koncentraci (Curcuma Pro).  Naproti tomu kurkuma v prášku nebo jako koření obsahuje jen 3% kurkuminoidů (účinných látek, obsažených v kurkumě, mezi které patří i kurkumin).

Extrakty z kurkumy jsou navíc mnohem méně kontaminované dalšími látkami, jako jsou například těžké kovy.

Bez ohledu na to, v jaké formě budete kurkumu konzumovat, vždy příslušný doplněk stravy nebo přírodní kurkumu užívejte spolu s černým pepřem. Černý pepř totiž obsahuje látku zvanou piperin, která zlepšuje vstřebávání kurkuminu v trávicím traktu o 2000% .

A jako vždy kupujte jen doplňky stravy od renomovaných značek, které byly testovány nezávislou organizací, jako jsou například NSF International, Informed Choice nebo US Pharmacopeial Convention (USP).

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Tyto testy zaručují, že kupujete výrobek, který skutečně obsahuje to co je uvedeno na obalu a není kontaminován škodlivými látkami.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/turmeric-dosage

Jsme nadšení, že CaliVita Curcuma Pro splňuje všechny důležité body pro ten nejkvalitnější doplněk stravy 🙂

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Curcuma Pro: Kurkumin v unikátní formuli MicroActive® proti zánětům
Curcuma Pro: Kurkumin v unikátní formuli MicroActive® proti zánětům

Hlavní složkou přípravku Curcuma Pro je kurkuma známá svými protizánětlivými účinky, kterou jsme pro dosažení lepší biologické dostupnosti doplnili extraktem z pepře BioPerine® a kurkuminem v unikátní formuli MicroActive®. Výrobek přispívá k udržení pružnosti kloubů a jejich normální funkci.

Detail produktu

Komentáře