V posledních letech stále roste obliba hlávkového salátu na našich stolech. Má mnoho výhod.

Především má na 10 gramů pouhých 14 kalorií. Proto je to ideální zelenina pro ženy pokoušející se o pocit nasycení svého věčně hladovějícího žaludku. Samozřejmě i pro muže, kterým sedavé zaměstnání nedovolí dostatek pohybu, jímž by kompenzovali spolykané kalorie.

Ještě nedávno tomu tak nebylo. Naši předkové nad salátem ohrnovali nos a snesli ho nanejvýš k nedělní pečeni, pokud ho ovšem i odtud nevytlačilo zelí. Muži mu s oblibou přezdívali „potrava pro králíky“.

Ovšem v tehdejší podobě by nám zřejmě nechutnal ani dnes. Máčel se hodiny v octové vodě, takže byl zvadlý, zažloutlý a zpravidla přecukrovaný.

Salát tlumí vášeň a zároveň podporuje plodnost

Do našich krajů se dostal, podobně jako brambory, zásluhou kleru. Ze Středozemí ho sem přivezli mniši, kteří ho pěstovali v klášterních zahradách. Dnes již jen málokdo ví, že mu byly připisovány vlastnosti tlumící vášeň a necudné představy, ve snu i v životě. Jako antiafrodiziakum byl doporučován spolu s dalšími rostlinami (jako byl například kopr). Ostatně již antický Dioskurides píše, že „salát dobře působí na žaludek a ochlazuje i nechtěnou sexuální fantazii“.

Také v učení pythagorejců o tělesných tekutinách se hovoří o tom, že hlávkový salát ochlazuje tělo i vášeň. V renesanční symbolice pak salát představoval nejen zdrženlivost, ale také kajícnost a pokání.

Zejména hořký květ přezrálého salátu byl zřejmě účinný. Přesto však jedno středověké vyprávění popisuje jeptišku, která se sice živila výhradně salátem, ale zapomněla na něm udělat křížek, a tak ho spolkla i s ďáblíkem, který se pak nechtěl dát vyhnat.

V Číně byla populární zejména další vlastnost salátu, doporučovalo se, aby ho jedli hlavně ti, kdo chtějí mít mnoho dětí. V Egyptě byl dokonce zasvěcen bohu Min, patronu plodnosti. Zvláštní poctou bohu, který měl oplodnit potomků chtivé, byly malé záhonky hlávkového salátu, nošené ve zvláštních procesích. Naproti tomu v Řecku byl salát zasvěcen bohu Adonisovi; když zemřel, Afrodité uložila mrtvého milence na lůžko z hlávkového salátu.

Zvláštní kombinaci jakou jsou na jedné straně plodivá moc salátu a na druhé jeho uznávané antiafrodisiakální účinky, vysvětluje geniální bylinkář Maurice Messegué tím, že salát obsahuje velké množství vitamínu E. Právě to přispívá k rozplozování, aniž by to ovlivnilo tišící a chladící účinky salátu, tlumící též smyslnost a vilnost.

Salátová mléčná šťáva – účinný lék proti nespavosti

Indická ayurvéda radí těhotným ženám, aby jedly hodně hlávkového salátu. Jednak se tím snižuje možnost potratu, a později, při kojení prospívá tvorbě mateřského mléka.

Severoameričtí Indiáni užívali mléčnou šťávu ze salátu jako utišující prostředek pro kojence. V uspávacím působení salátu byli tak zajedno třeba i s jmenovaným bylinkářem Messegué, který doporučuje pacientům trpícím nespavostí sníst večer tři hlávky salátu.

Slovo salát má původ v latinském sal – sůl. Známý římský lékař Galenius píše, že sám, aby se zbavil stařecké nespavosti, jídal večer porci vařeného salátu.

Když salát kvete, obsahuje nejvíce mléčné šťávy, která byla i sušená požívána jako utišující lék. Toto tak zvané „studené opium“ je uklidňujícím narkotikem, které však nevytváří závislost. Ve středověku sloužil tento lék spolu s opiem jako anestetikum.

V naší současnosti bylo zjištěno, že sušené „salátové mléko“ – LACTICARIUM prospívá volnému dýchání. Má podobné účinky jako kodein, je však méně nebezpečné. V osmdesátých létech bylo toto mléko nabízeno jako náhražka hašiše pod jménem „Iettucene“. Brzy se však ukázalo, že „trip“ nabízeným uživatelům, je nudný a nezajímavý.

Okultisté nacházejí v rostlinách obsahujících „bílé mléko“ zvláštní původ, a antropofosové v nich vidí dokonce přežívající zástupce času, v nichž Měsíc ještě neexistoval a Země plavala jako kosmické embryo v mléčné plodové vodě. Vědomí spočívalo v jakémsi polospánku a sexualita byla ještě neznámá. Rostliny jako třeba mák, ale i náš hlávkový salát obsahují zbytky této mléčné praatmosféry. Makrokosmické šťávy pak pomáhaly jako mateřské mléko ještě mladému lidstvu k inkarnaci.

O tom všem můžete rozjímat nad mísou hlávkového salátu. K nejsympatičtějším vlastnostem však dnes bude určitě patřit jeho nízký kalorický obsah.

Zdroj: Časopis Phoenix

Podívejte se na naše zásady zdravého stravování.

Přejeme pevné zdraví a hlavně, abyste se dokázali o ně postarat sami zdravou stravou a doplňováním talíře živinami, které v dnešní stravě nejsou.

Pokud nevíte, proč, najdete to v článku:

Potravní doplňky

A pokud se chcete naučit postarat o své zdraví sami, je pro vás připraven nadstavbový modul Základů celostního zdraví:

Jak uživit své buňky

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Organic Acai: Pro stálou hladinu cukru v krvi a na pohodlné hubnutí
Organic Acai: Pro stálou hladinu cukru v krvi a na pohodlné hubnutí

Acai je exotické ovoce pocházející z amazonského deštného pralesa, které je mimořádně bohaté na antioxidanty a obsahuje také vitaminy B1 , B2 , C a E, niacin, železo, draslík, fosfor, vápník a různé aminokyseliny. Má vysoký obsah vlákniny a přitom obsahuje poměrně málo cukrů. Domorodci používají toto ovoce při léčbě různých problémů: kožních obtíží, menstruačních bolestí, trávicích problémů a také v případě cukrovky, srdečních chorob a různých typů rakoviny. Náš produkt s biocertifikátem pochází z kontrolovaných biofarem.

Detail produktu

Komentáře