Dotaz

Dobrý den,
doktor mě doporučil jít na amniocentézu, mohu znát váš názor na toto téma? Moc se mi na ni nechce, bojím se, abych miminku neuškodila. Ví se, jaké to má vlastně dopad na miminko? Prý je to provázeno i řadou možných komplikací. Snažím se věřit, že je všechno tak, jak má být. Děkuji za názor, třeba se někdo rozhoduje o tomtéž a neví si rady, proto prosím o zveřejnění.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
nenapsala jste důvod, kvůli kterému Vás lékař na amniocentézu posílá. Vím, že existuje asi 1% riziko potratu po tomto zákroku. Znám také případ, kdy tato metoda vyšetření neodhalila Downův syndrom, znám i případ, kdy žena vyšetření podstoupila a bylo jí řečeno, že dítě je postižené, ona odmítla potrat a narodilo se dítě zcela zdravé. Jsou to samozřejmě jenom výjimky. Rozhodně nechci tvrdit, že lékaři musí být 100% neomylní nebo že by špatnou diagnózu určili úmyslně. To rozhodně ne. Pokusím se Vám nastínit náš pohled na věc. Vy musíte vědět, co pro Vás bude výsledek takového vyšetření znamenat. Pokud Vám řeknou, že nosíte postižené dítě, podstoupíte přerušení těhotenství? A pokud jste rozhodnutá přijmout své dítě, ať bude jakékoli, potřebujete jít na amniocentézu? Toto nelehké rozhodnutí je jen a jen na Vás. Z mého pohledu se každé dítě narodí tak, jak se má narodit. Jeho dušička si vybírá právě Vás proto, že ví, že si navzájem máte něco předat, něco se navzájem naučit. I postižené dítě přináší do života jeho rodiny obrovskou dávku radosti a štěstí. Věřte, že vím, o čem mluvím, sama mám jedno takové doma. A nepřestávám děkovat, že jsem nemusela v těhotenství žádné takové rozhodnutí učinit, protože si nejsem jistá, jestli bych to unesla a nerozhodla se pro potrat. Tenkrát jsem totiž ještě nechápala spoustu věcí. Jenom představa, že bych ho teď neměla, mě děsí. Opravdu Vám nemohu říct, co máte dělat. Musíte na to přijít sama. Jen si myslím, že je zbytečné se trápit, pokud vlastně ani není pořádný důvod. Vy byste v tomto období naopak měla být šťastná a v pohodě, radovat se a těšit se na miminko.
Ráda bych Vám připomněla, že v těhotenství je nezbytně nutný přísun všech potřebných látek, které ze stravy nemůžete získat ani při nejlepší vůli. Nezapomínejte doplňovat vitamíny a minerály také v době kojení.
Přeji Vám hodně štěstí a radosti s miminkem.
Vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře