Dotaz

Dobrý den,
četla jsem pozorně vaší poradnu, zejména temata ohledne zdravého životního stylu a jeho chápání okolím. Můj problém nejsem já, můj manžel nebo mé dítě. Můj (náš) problém je tchyně.. Malého nechceme cpát masem, čokoládami, sušenkami, tučnými jídly.. Ví to široké příbuzenstvo a všichni to respektuji (nechápou, ale nevozí na návštěvu sladkosti, ale ovoce – a jsem jim za to vděčná). Jenže tchýně ne. Tchýně mu schválně (tajně!!) dává mlsnoty, přeslazené šťávy, omáčky. Nedá si říct. Velice mě to trápí, protože nabourává nejen naši výchovu, ale také zdraví dítětě. Jenže ona to bere tak, že alespon když je malý s ní, tak si musí „užít“, když má tak „zlé“ rodiče, kteří mu nic nedopřejí.. Nemohu říct, že k ní nesmí a i když nám odkývá všechno, nakonec se dozvím, že si to stejně udělá podle svého a malého cpe tak, jako sebe – a opravdu to alespon s relativně zdravou výživou nemá vůbec nic společného. Prosím o radu, zkušenost, jak jí vysvětlit, že mu tímhle jen ubližuje.
Možná je nás takových víc..
Děkuji moc a držím palce ve vaší práci.

Odpověď

Dobrý den,
maminka vašeho muže skutečně myslí, že dítě díky vám strádá a ona je možná jediný „spasitel“, který mu může nahradit vše, čeho se mu u vás nedostává. Myslí to skutečně vážně a dělá to proto, že dítě miluje a chce pro něj to nejlepší podle sebe. Možná svým dětem nemohla dopřát to, co tenkrát chtěla, třeba si nyní na vnukovi nahrazuje vše, o co „přišly“ tenkrát její děti. Myslí to dobře, nechce přece nikomu ubližovat. Tak je na to potřeba pohlížet.
Ale…
Rodiče jste vy, ne ona. Pokud s ní jasně komunikujete (hlavně její syn, na něj dá jistě víc) o tom, co s dítětem v úmyslu máte a co nemáte, pak to musí respektovat. Není to jen otázka stravy, ale celého přístupu k dítěti. Velmi často se přece stává, že prarodiče mají naprosto odlišný názor na výchovu vnoučat, ale nedá se nic dělat, musí respektovat výchovu rodičů. Jejich rodiče jim také do výchovy nemluvili a pokud ano, také to nechtěli respektovat. Určitě si dělali podle svého. A tak pokud tajně porušuje vaše dohody, pokud ví, že si něco nepřejete a přesto to dělá, je třeba jasně jí říci, že nebude s vnoučetem tedy nikdy sama, že na to, zda dohody plní, musíte dohlížet. Zkuste jí to nejprve říci, že pokud se to bude dále dít, budete muset reagovat tím, že dítě jí nebudete půjčovat samotné. Třeba to bude stačit. Pokud ne, opravdu to udělejte – nezamezujte kontakt, ale buďte vždy spolu. Možná to bude trochu složitější, třeba to naruší jisté zvyklosti, ale vytrvejte. Možná to pochopí a přestane, možná ne a prostě sama s dítětem nebude třeba už nikdy.
Teď je to strava, ale pokud nevyřešíte toto, přijde další výzva k řešení. A věřte tomu, že je to příležitost pro všechny k novým lepším vztahům, možná pro ni k lepšímu zdravotnímu stavu. Určitě to bude lepší pro všechny.
Ničeho se nebojte, uvidíte, že vše dopadne lépe, než očekáváte.
Když mi dáte vědět, jak to zabralo, budu ráda.
Mějte se rádi
Vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

K tématu do naší poradny

Sladkosti Hnědé zuby u tříletého dítěte

Do našeho e-shopu

Lion Kids D: Žvýkací multivitamín s komplexem minerálů a vitaminem D pro děti
Lion Kids D: Žvýkací multivitamín s komplexem minerálů a vitaminem D pro děti

Lion Kids +D je chutný, žvýkací multivitamin s komplexem minerálů a extra dodaným vitaminem D, který je šetrný k zubům. Tento přípravek ve tvaru zvířátek byl vyvinut speciálně pro naplnění potřeb dětí. Neobsahuje cukr, ale jeho součástí je přírodní sladidlo xylitol, které snižuje riziko vzniku zubního kazu.

Detail produktu

Komentáře