Dotaz

Dobrý den, jsem ženatý 7 let a máme skoro ročního syna. Před několika měsíci jsem zjistil, že mě manželka podvadí/podváděla. Syn je velmi hodné dítě a manželka se doma „nudila“ a začala komunikovat po Facebooku a začala si psát i s bývalým přitelem, který je tam celý den. A po určité době se začali scházet (jsme z jiného města, ale duvod někam jet si maželka vždycky našla). Já samozřejmě chodím každý den do práce. S manželkou jsme o tom několikrát mluvili. Vždy tvrdí že už nic není… a přiznala jen to k čemu jsem měl „důkaz“. A po každém „rozhovoru“ začala ještě víc „tutlat“ a dávat si ještě větší pozor. Něvěra se dá odpustit, to co je kolem toho (nepravdy, různé „příběhy“…) a tím už je to těžší… Defacto teď přemýšlím co dál. Jsem pro rodinu a z pohledu malého… ale teď nejsem schopen důvěřovat manželce. Ano vím, že to je i moje chyba, proč k tomu došlo, snažím se to napravit (z důvodu pracovního vytížení „To“ nešlo a ani na to pořádně nebyla chuť… snažím se to napravit, ale teď manželka odmítá veškeré aktivity tímto směrem – prý nemůže…) – snažím se nenaléhat. Jinak žijeme naprosto normálním životem a chováme se k sobě myslím jako dřív – normálně jako v každém fungujícím vztahu. A manželka pořád říká že se rozejít nechce.
Samozřejmě je moje psychika úplně dole a přemýšlím co dál. Užívám antidepresiva – velmi často mě přepadala lítostivost…  teď je to o něco lepší. Ale sám vím, že  nejsem ani zdaleka jako předtím. Mám pocit, že my manželka „dává“ dost věcí „sežrat“ – mám pocit, že dle ní, některé dny dělám snad všechno špatně. A někdy je zase relativně docela mílá. je pravda, že i já někdy reaguju podrážděně/citlivě…
Popravdě mám teď pocit, že jsem ztratil smysl života – vše pro co jsem žil a snažil se a věřil tomu, že dělám všechno „správně“, tak je najednou v troskách a já mám pocit, že nemám dost sil začít znovu stavět… že teď jen přežívám – nic mě nebaví… z ničeho nemám pořádně radost….
Probíral jsem svoji situaci s několika málo kamarády/kami – všichni mě podporují a říkají, že by to do manželky nikdy neřekli a že vypadáme spokojeně a že nás měli za svůj vzor….
Přemýšlím co dál, odpustit – vybudovat znova důvěru, půjde to?
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,
je skvělé, že jste si vědom toho, že nevěra se netýká nikdy jednoho partnera, ale vypovídá o vztahu obou. Že i pro vás nevěra vaší ženy měla nějaký význam a máte se z ní poučit. Jen to trochu vypadá, že jste to jen vy, kdo se snaží o nápravu a bere vinu na sebe….
Uvědomte si naprosto stěžejní věc – chybu udělala vaše žena. Můžete si stokrát říkat, že jste se taky nechoval nejlépe, mohl jste cokoliv udělat jinak, ale to není důvod k nevěře. Vaše žena měla s vámi komunikovat, vyříkat si to, vyjasnit si to mezi vámi dvěma, tohle byla chyba, kterou udělala. A to je zásadní a to byste měl stále držet v hlavě. Vy jste chybu neudělal.
Důvěru ve vztahu zničila vaše žena. Důvěru ve vztahu musí napravit zase jen vaše žena. A jak?
Naprostou otevřeností, totálním odkrytím všeho, co dělá. Pokud skutečně stojí o navrácení vaší důvěry, pokud skutečně nemá co skrývat a chce vás přesvědčit o své čistotě, pak jednoduše musí odkrýt vše. I to, co se běžně odkrývat nemusí, když funguje primární důvěra. Ta teď u vás nefunguje. Vy máte právo prohlížet její mobil, mailovou poštu, kabelku i kapsy, a to s jejím vědomím, prostě můžete použít jakékoliv způsoby na utvrzení důvěry v ní. Je to jaksi pod hranicí, ale copak její nevěra nebyla pod hranicí? Ona způsobila něco nepříjemného vám, a vy teď budete něco nepříjemného způsobovat zase jí. Pokud odmítá, má k tomu důvod, chce něco skrývat, není si jistá, zda něco nenajdete. V tom případě nehraje čistě a nejde jí o nápravu vašeho vztahu, nemiluje vás, nedává vás na první místo.
Vy připouštíte, že jste hodně pracoval (z důvodu, aby ona mohla v klidu být doma na mateřské) a možná ji tolik sexuálně neuspokojoval, jak by si představovala. A teď, když to chcete napravit, ona říká, že nemůže? Proč nemůže? Představuje si místo vás svého milence?
Safra! Buďte chlap! Můj táta by mámu proplesknul, aby věděla, že jsou věci, které si k němu, jako ke svému partnerovi dovolovat prostě nebude. Nebo by třísknul dveřmi a už by se neukázal. Je dobré se ptát, proč to potřebuji, ale vy máte svou hrdost a chlapskou roli. Pokud ji vaše žena znevažuje, nemiluje vás. Zůstávat s někým, kdo vás nemiluje, jen kvůli dětem, je ztráta času. Děti nechtějí rodiče, kteří spolu žijí bez lásky a v nedůvěře.
Dejtei si do vyhledávače v Empatii Nevěra a čtěte. Mohu vám udělat placený rozbor, abyste pochopil, proč jste to dostal a v čem se máte změnit.
S láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře