Dotaz

Dobré ráno,
také bych se pokusila na něco zeptat. Nechápu rozdíl mezi vitamínem a antioxidantem. Např. uvádíte, že vitamin E je silný antioxidant. Na co se tedy kupují antioxidanty zvlášť? Nestačilo by doplňovat pouze vitamíny, když to jsou v podstatě také antioxidanty?
Přeji krásné Vánoce a děkuji za krásné stránky.

Odpověď

Dobrý den,
děkuji za otázku :-))
Člověk potřebuje ke svému životu dodávat vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky (bioflavonoidy, karotenoidy, fytochemické látky,..), důležité pro správnou funkci všech orgánů těla a všech buněk, aby docházelo k co nejkvalitnějšímu dělení buněk, tudíž aby tělo předčasně nechátralo a zůstávalo v dobré kondici. Některé z těchto vitamínů, minerálů, stopových prvků a ostatních látek mají tzv. antioxidační účinky. Jsou to účinky, které chrání tkáňové buňky a které předcházejí chorobám. Antioxidační schopnost je schopnost chytat volné radikály v těle (volné radikály jsou neúplné molekuly, které se snaží doplnit svou neúplnost narušením zdravé molekuly, tím ji ohrožují na její funkci nebo ji ničí), tudíž schopnost prevence před zničením zdravé buňky, prevence nemoci. Tento antioxidační účinek však nemají všechny látky, které potřebujeme do těla dostávat. Např. vápník s hořčíkem nemá antioxidační schopnost, ale velmi je naše tělo potřebuje k různým procesům.
Proto je třeba dodávat tělu všechny vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky, které by normálně měly být přijímány se stravou (tak tomu v současné době ale bohužel už být nemůže díky znečištěnému prostředí, chemizaci výroby potravin, atd.), já tomu říkám denní doplněk talíře. A pokud jsem náchylný k nemocem, nebo nějakou prodělávám, nebo řeším nějaký dlouhodobý problém, nebo si dávám očistu, nebo jsem více náchylný na stres, nebo kouřím, nebo pracuji v silně znečištěném prostředí, nebo … pak si dopřeji navíc antioxidanty. Osvícení lékaři dnes tvrdí, že tak, jak člověk denně užívá preventivně vitamíny jako doplněk talíře, tak stejně preventivně by měl užívat už i denně antioxidanty jako prevence nemocí. Je pravda, že těžko někdo může říci, že žije v čistém prostředí, nedostává do sebe žádnou chemii a není ve stresu.
Naše rodinka užívá antioxidanty denně jako doplněk talíře už léta, třeba jen jeden denně, ale každý den :-)) Možná i proto jsme jako rybičky :-)) Vysvětlila jsem to pochopitelně? Často se zamotávám …
Děkujeme za pochvalu a hezky se o sebe starejte :-))
Vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře