Dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak doplnit vápník dětem, které nejedí mléčné výrobky. Jsem maminkou 2 předškoláků, kteří nepijí mléko, občas jim dávám jogurt, kozí sýr a to je v podstatě vše, co se týče mléčných výrobků. Sice nejsou vůbec nemocní, což si myslím, že je právě také díky absenci mléčných výrobků ve stravě, na druhou stranu si jeden kouše nehty, oba jsou bledší, pod očima mají kruhy (občas), tak mám obavy, abych co se týče jejich výživy a vývoje něco nezanedbala. Jinak užíváme přípravky z Calivity (Noni denně, Probiobalance denně, Lion kids denně, při nachlazení Zenthonic, tekutý vitamín C s bioflavonoidy). Ráda bych klukům dávala Strong bones, ale neumí polykat léky, zatím si vystačili s potravinovými doplňky v tekuté formě. Poraďte mi, prosím, jak jim nahradit denní potřebu vápníku bez nutnosti polykání tablet? A je to vůbec nutné nebo stačí to, co jim dávám?
Děkuji, s pozdravem Andrea

Odpověď

Dobrý den,
pokud jsou vaše děti předškolní, vůbec se nemusíte obávat nedostatku minerálních látek, pokud jim doplňujete zdravou stravu vitamíny. Vývoj trávicí soustavy dětí je totiž nastaven přirozeně tak, že dítě vstřebává minerální látky z mateřského mléka a to opravdu velmi intenzivně (proto mnoho kojících matek při kojení tolik strádá nedostatkem vápníku – padají vlasy, kazí se zuby, pokud chelátový vápník nedoplňují). Příroda totiž nepředpokládala, že bude „nějaký chytrý výživář“ nutit děti jíst v předškolním věku mléko jiných savců než vlastní matky, tak to nastavila tak, že děti se nadopují kojením, a následně v podstatě trávicí trakt dětí není uzpůsoben na trávení minerálů. Celý předškolní věk by dítě nemělo jíst doplňkově minerály, ale ani je jíst v nestravitelné podobě, jak to dnes je běžné v mléčných výrobcích. Trávicí soustava dětí se vyvíjí až do šesti let! Proto toto období je stěžejní pro další vývoj dítěte! Přirozeně po kojení nastává období obilovin a zeleniny, ovoce, kaše, zeleninové polévky, ovocné přesnídávky, a pokud mléko a mléčné výrobky, tak z malých savců a nezpracované běžnými dnešními moderními technologiemi, takže čerstvé kozí mléko a sýry, kvašené jogurty se skutečnou syrovátkou, sojové mléko, vhodné jsou též luštěniny. V tomto období žádné maso. Přitom pediatři dnes doporučují maso už od půl roku dítěte, je to šílené. Maso je dítě schopno strávit až po 6. roce věku, kdy je trávicí soustava hotova. Výjimkou jsou ryby. Pokud děti v předškolním věku dostávají dostatek přírodních vitamínů doplňkově (ze stravy nestačí), pak opravdu dítě vystačí celý předškolní věk s minerály, kterými se nadopovalo v době kojení. U nekojeného dítěte je problém se zažíváním, a to na celý život, matky by si to skutečně měly uvědomit. Je to jejich základní povinnost, nic jiného není důležitější. Pokud dítě je krmeno umělou stravou, nebo jsou mu podávány v předškolním věku mléčné výrobky typu Lipánek a pod. odporné přeslazené nechutnosti, nemůžeme se divit, že každé 1,5 dítě má potravinovou alergii.
Takže pokud svým dětem dáváte obiloviny, luštěniny, mák, ryby (třeba i sardinky a z nich rybí pomazánky), občas kvašené mléčné výrobky, tofu, doplňujete jim talíř vitamíny (tekuté produkty, které dáváte, jsou skutečně v jejich věku ideální svým komplexním složením a vstřebatelností), nemusíte se obávat nedostatku. Pokud máte pocit, že jsou bledé, zkuste přidat doplňkově nějaké rostliny, které vitamíny a minerály nesou skrytě, jako třeba vojtěšku.
Jste moc šikovná 🙂
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře