Dotaz

Milá Empatie!
Jsem zdravotní sestrou v nemocnici a matkou 2dospívajích dcer. Ty jsou natolik ovlivněny reklamou o hormonální antikoncepci, že s ní jaksi samozřejmě do budoucna počítají. Můj názor je jiný, upřednostňující jiné dostupné alternativy, u kterých by se též přičinil partner. Nehledě na to, že vedlejší účinky pilulek vlastně ještě nejsou v plném rozsahu prozkoumány a že stoupající lidská neplodnost je varovným signálem z mého pohledu rozhodně s pilulkami a rodičovstvím „na povel“ související! Povídaly jsme si o tom. Ve svých 14,5 a 16,5 letech mne odbyly, že brát pilulky je úplně normální, ale že to ještě v jejich případě není aktuální. Bojím se, že si tím zdravotně ublíží, že naruší přírodní zákony. Jaký je, prosím, Váš názor na hormonální antikoncepci a jak byste působila na dospívající studentky?
Za odpověď děkuji.

Odpověď

Hezký den,
do naší poradny chodí tolik alarmujících dotazů, hormony přináší tolik potíží a ženy tolik volají po pomoci… Vy jste v pár větách popsala přesně to stejné, co si myslíme i my. Hormonální antikoncepci v žádném případě a tuplem ne!!! u dívek, které ještě nerodily.
Vaše rodičovská role je pouze v tom, ukázat dětem sama na sobě, jak žijete a jak by mohly, pokud budou chtít, žít vaše děti. Vaše děti jsou vašimi učiteli a v době dospívání naprosto zásadními. Nechtějme učit své dospívající děti, učme se od nich. Uvědomme si totiž, že už žádnou šanci je vychovávat ve skutečnosti nemáme.
My matky a obzvlášť vy, s vašimi širokými city pro druhé a strachy o druhé, máme tendence stále ovlivňovat životy svých dětí, i když už nám to dávno nepřísluší. Máme tendence myslet si, že na nás záleží, jaký život povedou, jaké budou mít vztahy a jak budou zdraví. Ale chyba lávky! Každý rodič by se měl kolem desátého roku svého dítěte „přehodit“ na jeho kamaráda. Protože od té doby už nemá skutečně žádnou šanci na něj „výchovně“ působit. Od té doby je nejdůležitější zachovat komunikaci, a ta bez důvěry ze strany dětí, nemůže fungovat. Takže co byste měla dělat? Jen s nimi komunikovat o tom, co si myslíte vy, jak byste to udělala vy, jaký pocit z hormonů máte vy, o čem jste přesvědčená vy. Ale rozhodnutí, jak si to zařídí, nechat na nich a i jim to říci. Učte je zodpovědnosti za své zdraví, učte je tomu, že každé jejich rozhodnutí bude mít vždy nějaký následek, a ony musí vědět, že si za to jsou odpovědny jen ony samy. Proto pouze sdělte své obavy a pak řekněte – jak se rozhodnete, to budu já respektovat. Uvidíte, že o vašich slovech pak budou mnohem víc přemýšlet 🙂 V dnešním světě je tolik nesmyslů „normálních“, znamená to, že je musím přijmout?
Nejsem žádný mistr vychovatelů, občas mám pocit, že naprosto selhávám. Je ale pravda, že má dcera tak jako já jsme antikoncepci neužívaly a ani se k tomu nechystáme. Ale je také pravda, že některé pohledy na život a na vztahy nemáme stejné, ale respektujeme se, nic si nevnucujeme. Ale milujeme se, takže se podporujeme ve zkušenosti, kterou každá z nás potřebuje 🙂
Zkuste se podívat na to, jak je možné s nimi komunikovat – Harmonické vztahy
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře