Dotaz

Dobrý večer,
už mé emoce trochu opadly, ale jsem vždy ve stavu paniky nebo bezmoce, nebo jakoby vnitřně sama. Jsme s manželem oba již v důchodu. Náš vztah je nerovnoměrný, jsme každý jiný. Manžel je pracovitý, ale tvrdohlavý, často naštvaný, alespoň to vycítím ze slov a z tónu hlasu a agresivní. Já jsem také pracovitá, ale víc používám rozum, jenže už se mi nedostává sil reagovat na jeho hloupé řeči a otázky. Nemáme přátele. On by si nerozuměl s mými a já s jeho. Vychovali jsme děti, jsou již z domu a mají své rodiny. Jsme stále jen spolu doma, spolu na nákupy, vše spolu. Mně se špatně chodí, tak omezuji pohyb, zato manžel je čilý a fyzicky zvládne dost práce, je o pět let /a pět týdnů a tři dny/ starší a já se mu snažím s prací vyrovnat, ale jsem unavená. Už jsem si řekla, že se na práci navíc vykašlu, když chce ať se honí sám, já už chci mít trochu klid. Nedochází mu, že mám bolesti, že se přemáhám, ale nejvíc mně rozhodí, jak má ve všem pravdu, jak svou pravdu tvrdí, že jí snad i věří, a při tom to do očí tluče, že mluví nesmysly. Nemám si s kým popovídat na své úrovni, na svou notu. S nikým moc nepřijdu na řeč, jelikož jsem doma, okolo domu a tak. Je to na někdy k nevydržení nemít si s kým popovídat, s manželem to nejde, jen o běžných věcech a to je mi málo. Moc bych chtěla studovat U3V, ale cestování nezvládnu. Jenom uvařit a uklidit, mně nenaplňuje. Přijde mi, jako když se vývojově někde zastavil a nedožene mně. Poznali jsme se velice mladí, mně bylo 16, jemu 21. Jak to vydržím takto žít až do smrti?

Odpověď

Dobrý den,
lidé se berou a žijí spolu z různých důvodů, přitom jediným důvodem by měla být láska a touha s druhým sdílet společné chvíle, toho druhého podporovat a pomáhat mu v tom, co chce on sám. Pokud tam toto není a jsme spolu jen kvůli dětem, domu, povinostem či jen proto, že se to tak už stalo, stejně jednou přijde čas, kdy se musíme podívat na svůj vztah a pochopit ho. Je jedno, zda je to rok po svatbě či v důchodu.
Každý si do svého života přitahujeme přesně takového partnera, jakého potřebujeme my, nikdo nemáme špatného partnera nebo takového, kterého mít nemáme, máme vždy dokonalého pro sebe. Náš partner je nejintenzivnější trenér, díky kterému se máme šanci zlepšit, posunout, změnit, a to nejen proto, že jsme spolu víc než se sousedem, ale i proto, že by nás měla poutat láska. Partnera máme ne proto, abychom nebyli sami, ale proto, abychom se díky němu mohli měnit! POkud toto pochopíte, bude vám jasné, že ne váš muž, ale vy se musíte změnit ve svých postojích, pokud totiž náš partner stále dokola dělá něco, co se nám velmi nelíbí, znamená to vždy, že nás upozorňuje, abychom my k tomu změnili postoj. Každý partnerský pár se trénuje, neexistuje dokonalé partnerství, kde není škola a kde není trénink, všichni se něčemu učíme a všichni se máme měnit k lepšímu. Co a čemu je možné právě vyčíst z dat narození, krevních skupin a třeba i tělesných neduhů, proto pro konkrétní radu potřebuji tyto informace a protože to není až tak jednoduché, je tato konkrétní rada zpoplatněna.
Pokud si připustíte, že váš muž je vaším trenérem a měnit se máte vy, přestanete být na něj naštvaná – copak můžu být naštvaná na někoho, kdo se snaží, abych se mohl zlepšit, kdo mi pomáhá v posunu? Nemůžu… To je první krok, zbavit se zloby a nespokojenosti s jeho chováním. Jako druhý krok se ptejte – proč mi to dělá, v čem se mám změnit, co mi na tom vadí a jak svůj postoj k tomu mám přehodnotit? Když se začnete zabývat sama sebou, odpovědi přijdou, budet žasnout, jak rychle a odkud 🙂 Vždy, když se obrátí člověk k sobě a začne řešit místo druhých sebe, vesmír mu neskutečně pomáhá – to je totiž ta jediná správná cesta, jak se zlepšit. Snažit se měnit druhé je naprosto zbytečná snaha.
Nechte muže být, ať si dělá, co uzná. A také vy si dělejte, co potřebujete a co uznáte, nebojujte o svou pravdu, i když je „rozumná“. POkud máte chuť studovat, najděte způsob, jak. Pokud máte potřebu být v kontaktu s jinými lidmi, najděte si je. Ale neutíkejte před svým mužem, pokud s ním být nechcete, nebuďte s ním, ale nejen na oko, ale prostě se rozejděte. I když je váš muž vaším nejdůležitějším trenérem, nemusíte s ním být, pokud ho nemáte ráda. On ten trénink za něj, až se rozejdete, bude dělat někdo jiný, to se nemusíte obávat, jak jsem řekla, to, co dělá, dělá pro vás, vy to potřebujete, a tak když se rozejdete, stejně se svého úkolu nezbavíte a stejně se budete muset měnit, jen se změní trenér – třeba úlohu muže převezme váš syn či jiný muž.
Partnera máme především proto, abychom se s ním radovali, sdíleli šťastně společné chvilky, těšili se na sebe, pokud to tam není, nemá cenu se přemáhat.
Kupte si knížku Čtyři období manželství, pomůže vám 🙂
Hledejte své ženství, je to vaše škola. Podívejte se na ženské programy Kurz Žena je láska a KRUH Žena je láska.
Vy jste tvůrce svého života a jako žena jste i tvůrce vztahu. POkud to přijmete a pochopíte, že to, jak to máte dnes, je výsledek vaší činnosti, pak je přece jednoduché prostě se změnit a za čas bude výsledek takový, že budete šťastná a spokojená, je to na vás…
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře