Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou při řešení mých problémů s dcerou. bude jí 15 let. Naprosto přestala respektovat cokoliv. Začala experimetovat s marihuanou, s tím přestala poté, co jsem jí začala dělat testy. Pak začala s alkolholem, díky tomu jsem koupila alkoholtester. Poslední dobou nic nenadýchá, ale má nepřirozeně rozšířené zorničky a odchází hned spát. Já sama jsem měla velké problémy v dospívání, ale byla jsem introvert a příliš jsem se neprojevovala. Dnes je mi 44 let a stále nemám vyřešen vztah k rodičům. Mám za sebou 2 neúspěšné manželství. Dcera je z 2. V současnosti žiji 6.rok s přítelem, jsme spolu spokojeni. Prostředí je tedy pro mou dceru klidné, bezkonfliktní. V současnosti, vzhledem k dceřiným problémům navštěvujeme pedagogickou poradnu každý týden, ale vnitřně mě trápí, že nedokáži odstranit ten blok v naší komunikaci, dokud neodstraním blok ze svého dětství. V současnosti s mou matkou nedokáži komunikovat, jakýliv rozhovor většinou přeroste v hádku. Teď mi začala vyčítat, že jsem svou dceru nedokázala vychovat. Bývalý manžel, s kterou jsem dceru měla, mě fyzicky napadal, leckdy i s dcerou v náručí a dlouho po rozvodu s námi bydlel a obě „terorizoval“. Ráda bych věděla, zda by bylo možné odstranit ten blok, co mám s mou matkou, věřím, že bych poté dokázala lépe řešit problémy s dcerou.. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
vidíte, jak ta výchova – karma funguje? Co nevyřeší matka, to předá své dceři a tak to pokračuje. Dušičky se milují, tak si s radostí jedna druhé pomohou v úkolu 🙂
Není podmínka komunikace s vaší dcerou vyřešení bloků s matkou, ty naopak můžete vyřešit tím, že se naučíte nejprve komunikovat se svou dcerou. Jde o to pochopit, v čem se změnit, udělat to, snažit se o to, a pak už to nebude problém zachovat jako model v chování ke komukoliv. Nejde o vaši dceru, nejde o vaši matku, jde o vás. Je to váš úkol, učit se komunikovat s druhými, vnímat druhé, jejich pocity, vcítit se do toho, co je bolí a trápí, uznávat i jiný názor než svůj vlastní, tolerovat i jiný pohled než svůj vlastní. To když se naučíte, bude vyhráno na všech frontách 🙂 Takže jediné řešení je: nechte ji být. Vaše dcera je už dávno samostatná a svobodná bytost, která si bude dělat vždy jen to, co chce ona sama. Nemůžete nikoho nikdy dotlačit, aby se choval podle vás, dělal věci podle vašich norem. Čím dříve dítě pustíte z opratí, tím dříve si namelou vlastní pusy, ale hlavně naučí se zodpovídat sami za sebe a postaví se na vlastní nohy. To uvolnění z řetězu je ale nutné, bez něj a prvních karambolů se nepodaří nic. K čemu je výchova dítěte podle mne, když ono má pocit tlaku, nekomunikuje se mnou a těší se, až ode mne uteče? Ať si dělá, co chce, hlavně ať se mnou komunikuje.
Milovat znamená druhého podporovat v tom, co chce on sám. Milovat znamená důvěřovat, že zkoušky, které milovaná osoba dostává, jsou pro něj ty nejúčinnější a nejlepší, a že je zvládne 🙂
Zkuste se podívat na harmonické vztahy a začněte podle rad se svou dcerou fungovat, až změníte svůj přístup, změní se i ona.
Kdyby jste cokoliv dalšího potřebovala, ozvěte se. Nejlepší by byla osobní konzultace…
Vaše Empatia s láskou
Myslíte, že potřebujete dalšího „drába“ pro svou dceru? Ta poradna je myslíte nutná? Naše zkušenost s nimi je nevalná…

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře