Dotaz

Přeji krásný dobrý den
V současné době se potýkám s problémem, o kterém bych si ještě před pár měsíci myslela, že nemůže nastat. Mám 8 měs chlapečka, který od doby co začal dostávat příkrmy má problémy s vyprazdňováním. Do 6. měs byl výlučně kojený – kakal i několikrát denně. Po dokončení 6. měs jsem mu začala v poledne dávat zeleninové příkrmy a postupně i dopoledne ovocné přesnídávky. Mnoho toho zatím nesní (někdy téměř nic). Proti jeho vůli ho jíst nenutím. Pořád je ještě dost kojený. Od narození prospívá velmi dobře,v 8 měs 8 700g. Napadlo mě jestli nemá nedostatek tekutin, tak jsem mu začala přidávat k pití vodu a ředěné ovocné šťávičky. Situace se však nezměnila. Když už nekakal 6 dní tak jsem s ním zašla k lékařce, která řekla, že je to způsobené změnou stravy a předepsala mu glycerinové čípky. Vlastně za posledních 14 dní kakal jen 1x a to s pomocí čípku. Ještě bych poznamenala, že maso (kuřecí) papal jen párkrát a dostává i rybu a vaječný žloutek. Nechci panikařit, ale jistě chápete, že mě to hodně znepokojuje a byla bych Vám velmi vděčná za účinnou radu.
Předem mnohokrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,
je skvělé, že jste kojila a stále kojíte, ale je špatné, že jste úderem ukončení 6. měsíce začala dávat příkrmy, proč? Když kojení miminku stačí, nevyžaduje nic jiného, na co příkrmy? Vím, jaká jsou doporučení dětských lékařů k výživě – příkrmy od 6. měsíce, až se dítě dostane na stravu téměř shodnou s dospělou – ale to je obrovsky špatně. Je jen málo výživových specialistů, kteří otevřeně tyto problémy s doporučování „racionální“ stravy ventilují. Celý život se zabývá zdravou stravou p.Fořt, napsal hodně knih, např. Tak co mám jíst? a pro maminky Aby dětem chutnalo. Momentálně je v našem e-shopu nemáme na skladě, ale jistě budou. V těchto knihách najdete tolik faktů, které vám otevřou oči, že budete žasnout, co se nám předkládá obecně jako zdravá výživa, čím jsme obelhávání, jak manipulováni, co je na pultech a co nám říkají lékaři o stravě. Bude vás jímat děs a hrůza, že nebudete vědět, co tedy vůbec jíst!
Děti do 3 let nemají zralý zažívací trakt, tudíž nesmí dostávat stravu podobnou stravě dospělých. Maminky jsou masírovány, že musí zajistit dítěti výživu, která obsahuje živiny ve správném poměru a dostatek, ale to je tak zcestný požadavek, jako že máme jíst citrony kvůli vitamínu C. Je zdůrazňováno, že je třeba zabezpečit dítěti dostatek bílkovin, přitom české děti konzumují až trojnásobek doporučeného množsví. A navíc v naprosto nevhodné podobě – podobě přeslazených smetanových krémů. Nejhorší situace je u nekojených dětí, jejichž matky je krmí umělou mléčnou výživou a k ní jako „příkrm“ použijí masozeleninové přesnídávky, což jsou pokrmy doslova nabité bílkovinami. Dětem se běžně dává maso už od půl roku a uzeniny klidně od roka – dětská kuřecí šunka, neskutečný trik! Stejně je to s obilovinami. Pediatři prohlašují, že zažívací trakt dítěte je po ukončeném 6. měsíci věku dostatečně zralý k trávení škrobů včetně lepku! A proč je tolik potravinových alergií nikoho nenapadne!
Takže základ je kojení, kojení a zase kojení – minimálně do roku věku dítěte. Čím déle se dítě dostane do styku s alergizujícími bílkovinami kravského mléka a obilovin, tím lépe. Trávicí trakt dítěte zraje celý předškolní věk, tudíž pokud dítěti stačí kojení, nic není nutné přidávat. Je důležité, aby matka dbala na dostatečný doplňkový příjem PŘÍRODNÍCH vitamínů, minerálů a stopových prvků, aby jí především pro ni něco zbylo – dítě si vezme, co potřebuje. Takže bát se, že dítě nebude mít něčeho dostatek, je naprosto zbytečné. I když vám to budou říkat lékaři! Nevěřte! Chraňte své dítě! Kojte!
Teprve poté, co kojení nebude stačit a dítě bude mít hlad, teprve poté začít přikrmovat a to velmi opatrně a pomalu. Rozhodně nedávat to, co se běžně doporučuje a nabízí. Žádné kravské mléko ani jiné mléčné výrobky, žádné výrobky z obilovin. Mléko a vláknina z nadýmavé zeleniny je jednou ze zásadních příčin zácpy u dětí!
Takže má rada je jasná – začněte opět plně kojit a neskončete dříve než v roce dítěte, ideálně pokračujte dál. Nebojte se, v pohodě se rozkojíte!
Jako příkrm začněte přidávat zeleninové polévky doma vařené bez masa (začněte rybičkou, ale jen občas), nedávejte každý den mléko (kupujte rýžové mléko) a určitě ne žádné slazené mléčné výrobky, nepoužívejte margaríny, slazené nápoje, snídaňové cereálie a slazené pufované cereálie. Učte jíst dítě zeleninu a ovoce. 
A co teď s jeho zácpou? Jak se vrátit zpět do ztracené rovnováhy? Dávejte mu Noni – pomůže mu rozhýbat znovu peristaltiku, spraví rozhozené trávení. I když je na výrobku napsáno „Nevhodné pro děti do 3 let“, ničeho se nebojte, máme vyzkoušeno i u kojenců, nápis je jen naše zatvrzelá legislativa. Začněte 3 čajovými lžičkami denně a kdyby nepomohlo, přidávejte až na 3 polévkové denně.
Pro vypuzení stolice používejte čípky, ale jen dočasně, jinak si střevo zvykne a bude ještě větší problém, než je teď.
Kdyby něco, jsem tu! A nenechte si nic nabulíkovat! Vy přece vidíte, co dělá vašemu synkovi dobře a co mu dobře nedělá, jen vy to můžete vyřešit!
S láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře