Dotaz

Dobrý den,
zdá se, že víc lidiček má problémy v mezilidských vztazích, že? Patřím mezi ně.. Trápí mě minulost. Žárlím na přítelovu minulost. Na jeho bývalou manželku. Sice spolu neměli žádné děti, ale prožili spolu krásné roky. Pak se to kvůli mému současnému příteli pokazilo a rozešli se. Přítel se s tím velice těžce vyrovnával a dodnes s tím podle mě vyrovnaný není. Velice mě trýzní když například vidím jak listuje fotkami z jejich dovolené atd. Nevím co mám dělat. Jak si vysvětlit, že je to minulost a nemá smysl na ni žárlit.

Odpověď

Dobrý den,
pokud svého přítele milujete, tak se vším všudy. Nechcete přece, aby se přetvařoval, aby lhal, že zapomněl, že nevzpomíná na svou minulou ženu s láskou? Láska buď je a nebo není. Pokud jste někdy předtím někoho milovala a rozešli jste se, láska v srdci zůstala. Vždy, když si na toho dotyčného vzpomenete, ta láska tam zkrátka je. A to je dobře. Není to nic smutného ani nevyřešeného. Pokud máte srovnávat lásku ke svým dětem – milujete některé víc a jiné méně? Pokud srovnáváte lásku ke svým rodičům – milutete více otce nebo matku? Nedá se to srovnat, pokud milujete, tak nevíte, kolik. A tak je na tom váš přítel. Možná se nemůže s celou situací zatím vyrovnat, ale pracuje na tom. Podpořte ho láskou, dejte mu najevo, že chápete, co cítí. Má přece právo mít zatím nevyřešeno. Pokud pozná vaši podporu, pokud uvidí, že máte zájem mu pomoci, pokud se o všem bude moci s vámi bavit, pokud vám bude moci říci, co cítí, najde ve vás svého největšího přítele, a pokud k vám cítí lásku, bude ještě větší. Nebojte se ničeho. Je klidně možné, že váš vztah nevydrží, že vás přítel opustí. Vše je ale dobře a to dobře pro vás. On vás učí, učí vás milovat druhého se vším všudy. I s tím pocitem, že třeba někdy miloval někoho víc než vás. Záleží ale na tom?
Žárlivost je touha vlastnit druhého. Nikdy nelze nikoho vlastnit. Láska je svoboda a pokud ji dáte, láskou vrácenou se zahltíte.
Zkuste knížky od Ruize – Čtyři dohody; Láska, vztahy, přátelství; Modlitby. Pomohou vám pochopit víc.
Vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?