Z lékařského hlediska je horečka řízená hypertermie nebo zvýšená tělesná teplota, kterou společně vyvolávají vnější a vnitřní pyretické látky zánětu a látky zodpovědné za eliminaci horečky.

Jinými slovy tělo vytváří v případě zánětů takové mediátory, které vyvolávají vyšší teplotu, čímž se zvyšuje účinnost boje proti patogenům, rytmus dýchání a srdeční tep a zároveň se zlepšují zásoby kyslíku v tkáních a posiluje se metabolismus.

Zvýšená teplota (39°C) sama o sobě inhibuje aktivitu bakterií, takže hovoříme o užitečné reakci.

Přestože se jedná o užitečný proces, horečka je mimořádně nepříjemná a pacient je pak často v neschopnosti, což se mnohdy jen s obtížemi toleruje. To je také důvodem, proč má většina rodin své osvědčené metody a léky ke snížení horečky, které téměř vždy okamžitě nasadí.

Podle nejnovějších lékařských pravidel bychom horečku neměli vždy automaticky snižovat, a to zejména kvůli jejím výhodám uvedeným výše.

Nicméně pokud je doprovázena závažnou malátností, pak lékaři doporučují, aby byla horečka potlačena.

Nyní bychom chtěli představit účinné látky rostlinného původu, které se mohou stát součástí domácí lékárničky.

Kůra bílé vrby (White Willow Bark) byla po tisíciletí používána díky svým protizánětlivým a antipyretickým účinkům a k ovlivňování bolesti.

Více o bílé vrbě si přečtete v tomto článku

Její hlavní účinnou složkou je salicin.

Při zajišťování její úlohy mohou také hrát roli další látky, jako jsou salicyláty, polyfenoly a flavonoidy (např. katechin), protože inhibují zánět a uvolňování pyretických mediátorů.

Aktivní složkou široce známého a populárního Aspirinu® je kyselina acetylsalicylová, což je derivát kyseliny salycilové. Tato látka je v organismu okamžitě využita, zatímco část salicylátů nalezených v kůře bílé vrby je střevní flórou transformována nejprve na saligenin a pak na kyselinu salicylovou, takže přímo nedráždí sliznici žaludku. Katechin, který se také nachází v zeleném čaji, je známý antioxidant, který může tím, že neutralizuje volné radikály, přispět ke snížení oxidačního stresu doprovázejícímu záněty.

Jeho anestetický účinek byl podpořen několika kontrolovanými studiemi s placebem, což znamená, že použití kůry bílé vrby může být slibnou možností pro zmírnění bolestí, které doprovázejí chřipku.

Další součást přírodní medicíny, černý bez, může být v zimním období také užitečný díky svým léčebným účinkům v případě nachlazení a chřipky, které potvrzují nejen tradiční zkušenosti, ale i výzkum. Studie potvrdily, že inhibuje virus chřipky, a tak může zkrátit a zmírnit příznaky jako je horečka, posílit funkci imunitního systému, a tím podpořit tělo v jeho boji proti chřipce.

V případě, že máte vysokou teplotu, nezapomeňte si zajistit řádný příjem tekutin a dostatek odpočinku!

Přečtěte si Jak na chřipku

a článek, jak nepotřebovat antibiotika a infekce vyléčit přírodní cestou

Skvělé a radostné sebeléčení přeje vaše Empatia

 

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

Až si nakoupíte produkty a stanete se členem naší skupiny v CaliVitě, získáte přístup do uzavřené členské sekce a FB skupiny CaliVita KLUB Empatia, kde si pomáháme, radíme si, a jsem tam i já s pomocí na cestě přírodního léčení.

Prameny:
Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts

Efficacy and Safety of White Willow Bark (Salix alba) Extracts – Shara M., Stohs SJ.; Phytother Res. 2015 Aug;29(8):1112-6. doi: 10.1002/ptr.5377.

Anti-Influenza Virus Effects of Elderberry Juice and Its Fractions – Kinoshita E., et al., Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry Vol. 76 (2012) No. 9 p. 1633-1638

Elderberry Supplementation Reduces Cold Duration and Symptoms in Air-Travellers: A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial – Tiralongo E., Nutrients 2016, 8, 182; doi:10.3390/nu8040182

Randomized Study of the Efficacy and Safety of Oral Elderberry Extract in the Treatment of Influenza A and B Virus Infections – Zakay-Rones Z., et al., The Journal of International Medical Research 2004; 32: 132 – 140

Colds and Influenza: A Review of Diagnosis and Conventional, Botanical, and Nutritional Considerations – Roxas, M., ND et al., Alternative Medicine Review Volume 12, Number 1 2007

Kam dál?

Do našeho e-shopu

White Willow: Vrbová kůra s obsahem kyseliny salicylové k léčbě horečky a zánětu
White Willow: Vrbová kůra s obsahem kyseliny salicylové k léčbě horečky a zánětu

Hlavní účinnou látkou vrbové kůry je salicyl nebo kyselina salicylová. Ty mají poté, co se transformují v játrech, stejné účinky jako kyselina acetylsalicylová a jsou také známé jako hlavní účinné látky aspirinu®. Salicylová kyselina má dobře známé utišující a antipyretické vlastnosti a také brání tvorbě krevních sraženin. Správná aplikace kůry z bílé vrby může eliminovat negativní dopady, které mají některé přípravky s obsahem kyseliny salicylové na trávicí systém.

Detail produktu

Komentáře