Všechno se neustále vyvíjí a nic nezůstává tak, jak to je teď. Život je neustálá změna a měníme se nejen my samy, ale i naši partneři. Zákonitě se musí měnit i naše partnerství a náš vztah.

Je důležité tuhle pravdu přijmout, abychom se hned nerozcházeli, pokud dojde k nějakým třenicím.

Aby nám bylo jasné, že je to běžné a normální a je nemyslitelné mít stále vztah bez mráčků.

Prošlo mi poradnou tisíce žen se svými partnerskými problémy. Většina z nich zůstala zaseknutá v něčem, z čeho neuměla vyjít, nebo nechtěla vyjít. Neměla odvahu, sílu nebo chuť jakkoliv ke změně přispět sama.

Čekaly na partnera, aby on něco změnil, udělal jinak, pochopil, …

Ve chvíli, kdy my ustrneme, vše kolem nás nás začne tlačit do změny, většinou tak, že je nám to nepříjemné, bolí nás tělo, máme problémy tam, kde je nečekáme.

Vesmír nás nemůže nechat stát na místě, protože život je změna.

Nemusíme prožívat bolestivé rány zvenku, kopance a nepříjemnosti, které nás fakt trápí. Můžeme najít tu sílu a chuť ke změně samy v sobě. K tomu je skvělý náš rozum, kterým si neustále opakujeme ten důvod, proč a kam se vědomě posouváme. Pak se nám snáz odpouští, toleruje, jsme laskavější k chybám druhého, jsme láskyplnější. Jde nám snáz vědomě změnit sebe – i když třeba u toho chvíli skřípeme zuby.

Mně se líbí přirovnat změny v partnerství ročním obdobím.

Sice je pravda, že roční období se střídají bez našeho zásahu a jaro a léto vždycky přijde, ale zimu ve vztahu můžeme mít klidně i třicet let. Roční období v našem partnerství musíme aktivně měnit my sami. Ráda bych vám teď popsala – i když to jistě tušíte – jaké můžeme mít období v našem vztahu, abyste se dokázaly najít, kde se právě teď nacházíte. A taky vám ukážu způsoby, jak přejít z jednoho období do jiného, jak propojit emoce, postoje i činy, aby vám to šlo snadněji.

A teď můžete zjistit, v jakém období se nachází vaše partnerství.

Zima

Všechny ženy, které za mnou přišly s problémy v partnerství, byly v období zimy. Pokud máme ve vztahu jaro nebo léto, žádnou pomoc nepotřebujeme, protože jsme šťastné.

Zima prostě znamená potíže, všechno je obtížnější.

Zimní období vztahu je charakteristické chladem, necitelností a hořkostí. Partneři spolu téměř nemluví, a pokud ano, pak jen o nutných věcech, co je třeba udělat. Každá snaha mluvit o vztahu končívá hádkou a každý partner svádí vinu na toho druhého.

Příčinou, proč se dostáváme nebo setrváváme v zimním období vztahu, je naše neochota k vlastní změně, zkostnatělost.

Nezajímá nás názor partnera, neumíme dělat kompromisy, neumíme ustoupit, trváme na tom, že buď to bude po našem, nebo vůbec. Raději o těchto nesrovnalostech ani nemluvíme, protože víme, že se pohádáme a nic nevyřešíme.

V období zimy se cítíme zraněné, máme vztek a zlobíme se na partnera, jsme zklamané.

Připadáme si osamělé a odmítnuté, občas se vzdáváme veškeré naděje na změnu. Máme sklon vidět všechno z té nejhorší stránky, problémy se nám zdají obrovské a máme dojem, že se nemůže nic a nikdo změnit. Všechno nám přijde už moc dlouho a moc hluboko zaryté, že nevidíme naději na zlepšení. Máme sklon obviňovat svého partnera: Kdyby býval udělal nebo neudělal, ani já bych neudělala…

Když si uvědomíte, jak se chováte v zimě, tak stejně se chováte i v zimním období svého vztahu.

V zimě zalezeme dovnitř, zakuklíme se do oblečení, do spousty ochranných vrstev. Nemáme chuť k žádné změně a jsme ve stavu, kdy čekáme, až se to zlepší samo nebo až to zlepší partner. Často děláme věci, které situaci ještě zhoršují, říkáme necitlivá slova nebo mlčíme úplně, jsme odtažité, máme sklon útočit na druhého, být násilnické a kritické. Často se stáhneme i do oddělených ložnic a náš sexuální život je na nule. Díky zimě v nás a nechuti cokoliv měnit my samy se ocitáme ve stavu zoufalství a beznaděje.

Možná teď máš dojem, že tvůj vztah je v období zimy.

Může to tak být, ale je ti jistě jasné, že vždycky existuje cesta ven. Často z největší bolesti vzniká nejsilnější pochopení a pak nejintenzivnější změna k lepšímu. Potřebujeme padnout na samé dno, abychom se od něj odrazilly. Veliká bolest je často zdrojem toho nejdůležitějšího uvědomění, ke kterému se máme dostat. A taky už víš, že pokud se člověk rozhodne, že něco změní, tak nástroje, jak to udělat, vždycky dostane.

Jaro

Jakou energii jaro nese? Určitě novou naději. První květy se derou sněhem a zimou a nedají se ničím zastavit. Jsou předzvěstí něčeho nového a lepšího, jsou oslavou vítězství života nad smrtí.

Každé partnerství začíná jarem.

Spojujeme svůj život s velkou nadějí, že se budeme milovat, vzájemně si pomáhat, stát při sobě, vše spolu přečkáme, jsme pár, který ruku v ruce vše zvládne. Začátek vztahu je v duchu krásných budoucích dní.

Jarní emoce jsou radost, optimismus, nadšení, spokojenost, štěstí a naděje.

Jste otevřené všemu novému, vzájemně si nasloucháte a děláte jeden pro druhého cokoliv, co ho činí šťastným. Těšíte se na vše nové, co přijde, a ve všem novém očekáváte novou příležitost k něčemu skvělému, co vám přinese radost a spokojenost. Je ve vás touha druhého nějak obohatit, potěšit, jste ve fázi aktivity, kdy nadšeně uděláte cokoliv dobrého pro vztah.

Jaro vede k pozitivním změnám, je to čas nových počátků, nových životních návyků, nových způsobů naslouchání, nových způsobů vyjadřování lásky. Pokud tuto novou energii začneme prakticky naplňovat, čeká nás skvělé léto.

Léto

V létě sklízíme plody toho, co jsme zasadili na jaře.

V létě si více užíváme volna, dovolené, máme více zábavy. V letním období našeho vztahu si užíváme výsledků našeho úsilí na jaře. Vše jde už automaticky, komunikace funguje, umíme spolupracovat, naplňují se naše sny o skvělém partnerství. Očekávání jara se stala realitou. Letní vztah nám přináší pocit silné jistoty, protože nemusíme být naprosto spokojené v práci nebo s přáteli nebo s dětmi, ale pokud pociťujeme silnou lásku svého partnera, přináší nám to pocit hlubokého uspokojení.

Léto přináší i teplo až horko, a stejně jako květiny potřebují vodu, i náš letní vztah potřebuje vláhu.

Pokud se naučíme udržet letní pocity a hlavně letní aktivitu, kdy pro nás není problém vztah čímkoliv zalévat, můžeme mít léto ve vztahu celý život. Anebo když přijde závan podzimu nebo zimy, umíme ho hned změnit na teplý vánek.

V době léta pociťujeme k partnerovi hlubokou důvěru, ale jsme si vědomé, že dostat se do léta dalo určitou práci a stálo nás to jisté úsilí. A tak postojem léta je naše snaha o neustálý rozvoj, odhodlání dál dělat věci, které partnerství prospívají. Napadá nás spousta aktivit, které mohou vztah ještě víc prohloubit a zlepšit. Snažíme se o zlepšení komunikace, umíme si vyjít vstříc a respektovat, že jsme rozdílní. V létě zažíváme pocit hlubokého vzájemného spojení a sounáležitosti.

Podzim

Možná se nám podzim líbí, hlavně barevné listí, které padá ze stromů a celá příroda vypadá vesele a zajímavě. Všichni ale víme, že je to předzvěst zimy a konce.

Emoce, které nás ovládají v podzimním období vztahu jsou smutek, strach, pocit odmítnutí, vyčerpání, deprese, ztráta odvahy, úzkost.

Máme strach, jak to s naším vztahem vypadá a nejsme si jisté tím, jak dopadne, kam směřuje. Z podzimu nemusí zákonitě vyústit zima, na podzim – jako ostatně vždy – závisí na tom, jak budeme jednat, jaké praktické kroky podnikneme.

Do fáze podzimu se totiž dostaneme tak, že nevěnujeme partnerství pozornost, zanedbáváme ho, máme dojem, že tak pěkné, jako je teď, zůstane samo nějak od sebe a že pro to nemusíme nic dělat. Partneři se věnují každý svým zájmům a dochází k odcizení, pomalu a postupně, až se najednou odcizení ukáže v plné parádě. Třeba nevěrou.

Možná jsi nedokázala přesně určit, zda se cítíš jako na jaře nebo spíš v létě, nebo na podzim nebo už v zimě.

Pak se podívej na TEST: V jakém období vztahu se nacházíš

Ať jsi kdekoliv, všechno můžeš změnit! Pomáhám vám v Žena je láska a nepřestanu.

S láskou Miluška

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres
Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres

Hlavní složka těchto kapslí rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je adaptogenní rostlina. Její účinné látky mají příznivé účinky na centrální nervový systém, a to je důvodem, proč může zvyšovat koncentraci a fyzickou a mentální výkonnost. Rhodiolin může být účinný v případě studia, sportu a při vyrovnávání se se stresem. Snižuje mentální únavu a může přispět k lepší celkové kondici. Tím, že je doplněn zinkem, zlepšuje odolnost těla vůči nemocem, snižuje rovněž stres a příznaky způsobené napjatým způsobem života.

Detail produktu

Komentáře