Minerální látky a stopové prvky – jazýček na vahách

Jakou úlohu mají v našem organismu nerostné látky? Představte si váhy trhovkyně. Na jedné jejich misce jsou třešně plné vitaminů, na druhé je jako závaží železo. Pokud je obsah kterékoliv misky příliš velký nebo příliš malý, rovnováha se naruší. Náš organismus se stejně jako zmíněné váhy také snaží o rovnováhu. Jestliže nemá k dispozici dostatečné množství minerálních látek, není schopný zužitkovat vitaminy, i když jich má dostatek. Přestože je organismus schopen vyrábět si některé organické látky sám, v případě minerálních látek je v plné míře odkázaný na vnější zdroje.

To vysvětluje, proč existují některé chronické nemoci vyvolané nedostatkem minerálních látek.

Když je přísun těchto látek do organismu trvale nedostatečný, dříve či později se objeví osteoporóza, chudokrevnost, kornatění cév, cukrovka, dna, imunologické poruchy, rakovina a další potíže. Je velmi těžké, a snad téměř nemožné, přesně určit všechny tyto poruchy, protože lidský organismus je nesmírně složitý, všechno v něm souvisí se vším. Ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že úplný deficit minerálních látek by poškodil všechny funkce organismu.

Minerální látky, podobně jako vitaminy, se v lidském organismu zapojují do mnoha biochemických procesů. Mají různorodé funkce.

Vápník, fosfor a hořčík jsou potřebné ke stavbě kostry a zubů; železo a zinek jsou součástí hormonů a hemoglobinu, který dopravuje kyslík k buňkám; zinek, mangan a selen kontrolují buď samostatně nebo ve spolupráci s vitaminy funkci mnoha enzymů, přičemž zabezpečují životně důležitou antioxidační ochranu organismu; sodík, draslík a vápník se podílejí na přenosu nervových vzruchů, udržování acidobazické rovnováhy a rovnováhy tekutin, uplatňují se i ve fyziologických procesech, které závisejí na propustnosti buněčné membrány; vápník se rovněž podílí na zajištění hormonálních a regulačních funkcí.

Minerální látky mohou při podpoře zdraví hodně pomoci.

Vápník brzdí vznik a rozvoj osteoporózy, která se považuje za lidovou chorobu. Zlepšuje činnost nervové soustavy a myšlení, snižuje krevní tlak a alergické reakce, omezuje vstřebávání toxického olova a kadmia. Podle některých výzkumů omezuje i riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Hořčík snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, omezuje slepování krevních destiček, zabraňuje vzniku poruch srdečního rytmu, rozvoji srdečně-cévních nemocí a křečím cév.

Podporuje přirozený spánek, zmírňuje případné bolesti při menstruaci, brání křečím lýtek a zamezuje vzniku ledvinových a žlučových kamenů. Zmírňuje také průběh cukrovky 2.typu a neurovegetativních obtíží.

Draslík snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje funkci svalů a nervů.

Zinek podporuje hojení ran, omezuje vznik a vývoj infekcí, cukrovky, rakoviny, autoimunitních nemocí, hnisavých změn na kůži.

Zapojuje se do stavby kostí a do trávicích, vylučovacích a detoxikačních procesů.

Mangan omezuje rozvoj osteoporózy, cukrovky, rakoviny, snižuje riziko chudokrevnosti, infekcí, mozkových poruch, měď brání vzniku zánětů, chudokrevnosti, osteoporózy a rakoviny, jód působí proti vzniku strumy (volete).

Selen zamezuje vzniku zánětů, infekcí, infarktu, otravám těžkými kovy a rakovině, chrom působí proti cukrovce a obezitě, molybden proti dně, osteoporóze, chudokrevnosti a zubnímu kazu.

Na některé minerální látky, tzv. makroprvky, jsou nároky organismu větší.

Mezi ně patří vápník, hořčík, draslík, fosfor a chloridy.

Jejich denní potřeba je několik stovek miligramů nebo až několik gramů, zatímco mikroprvků (stopové prvky) nám stačí jen několik miligramů nebo ještě méně. Do této skupiny se zařazuje zinek, železo, měď, mangan, chrom, selen a jód. Přestože je denní potřeba těchto prvků skutečně minimální, vede jejich nedostatek ke vzniku těžkých nemocí.

Minerální látky působí zpravidla synergicky, to znamená, že se vzájemně podporují nejen v účincích, ale i při vstřebávání.

Protože se však většinou hůře vstřebávají, není jedno, v jaké formě se do organismu dostávají. Výrobci ve snaze dosáhnout co nejvyšší kvality vyrábějí a distribuují minerální látky ve formě chelátové vazby, což znamená, že jsou navázané na organické (amino-) kyseliny, které podporují jejich úplné vstřebání.

Pokud vezmeme v úvahu, že by měl náš organismus být při doplňování minerálních látek v rovnováze, je výhodnější místo monopřípravků, které obsahují jen jednu látku, používat multipřípravky s několika minerálními látkami ve vyváženém poměru, což umožňuje jejich ideální dávkování.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Všechny potřebné minerální látky a stopové prvky ve vyváženém množství najdete v Power Mins

Upozornění, případné kontraindikace a nežádoucí účinky:

Doplněk v doporučené dávce nemá žádné známé nežádoucí účinky, ale v případě individuální přecitlivělosti na některou složku přípravku může vzniknout alergická reakce nebo průjem. Je třeba vyvarovat se předávkování, protože může způsobit otravu.
V případě chronické nemoci, která vyžaduje stálý lékařský dohled, konzultujte v každém případě užívání doplňku se svým ošetřujícím lékařem.
V případě souběžného užívání monopřípravku nebo multiminerálního doplňku je potřebné denní dávku přiměřeně snížit a přípravky nekonzumovat současně, ale s půlhodinovým odstupem.

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Power Mins: Komplex minerálů
Power Mins: Komplex minerálů

Žádný proces v našem těle se neodehrává bez přítomnosti nějakých minerálů. Power Mins obsahují 10 nejpodstatnějších minerálů, které jsou denně potřebné pro činnost našich buněk.

Detail produktu

Komentáře