Pupalka dvouletá – kapky slunečních paprsků

Potěšení vidět květy pupalky dvouleté můžeme, na rozdíl od jiných rostlin, zažít pouze v noci. Zářivě žluté květy odkvétají před ranním rozbřeskem, aby následující večer rostlina opět rozkvetla – zejména pro potěšení žen.

Léčivá síla pupalky dvouleté byla známá už domorodým Indiánům. Používali odvar z jejích listů, stonku a sušeného kořene při dýchacích obtížích, na léčbu příznaků prochladnutí nebo kožních problémů. Do Anglie se dostala v 18. století a zde ji obdivovali jako “králův všemocný lék”. V moderním potravinářském průmyslu se používá od 70. let minulého století a v 80. letech začala být populární i ve Spojených státech, Japonsku a západní Evropě.

Tajemství léčivých účinků pupalky dvouleté je ukryto v oleji extrahovaném ze zralých semen rostliny. Olej obsahuje dvě esenciální polynenasycené mastné kyseliny: kyselinu linolenovou a kyselinu gama-linolenovou.

Kyselina linolenová je jednou z esenciálních mastných kyselin, známou také jako vitamin F.

Naše tělo není schopno vytvářet si ji samo, můžeme ji získat jen ze stravy. Kyselina gama-linolenová se však v těle syntetizovat může, jsou-li k dispozici potřebné složky. Olej extrahovaný z pupalky dvouleté obsahuje 72 % kyseliny linolenové a 9 % kyseliny gama-linolenové, čímž se rostlina stává nejbohatším zdrojem biologicky aktivního vitaminu F.

Kyselina gama-linolenová je pro organismus prospěšná tím, že jako jedna ze stavebních složek pomáhá tělu tvořit prostaglandiny, které lze považovat za lokální hormony.

U mnohých lidí se prostaglandiny netvoří v dostatečném množství. Je to důsledek genetických změn, nedostatečné výživy, ale i jiných faktorů.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mají 3 % denního kalorického příjmu dospělých tvořit nenasycené mastné kyseliny, přičemž u kojících žen a u dětí je to 5 %. Tyto mastné kyseliny obsahuje pupalka dvouletá.

Nenasycené mastné kyseliny mají antioxidační vlastnosti, neutralizují početné škodlivé volné radikály, případně blokují jejich tvorbu.

Olej z pupalky dvouleté zmírňuje artritidu revmatického původu.

Studie prováděná na Glasgowské univerzitě zkoumala účinek tohoto oleje podaného pacientům trpícím zánětlivým onemocněním revmatického původu. První skupina dostala olej pupalky dvouleté, druhá kombinaci oleje pupalky dvouleté a rybího tuku a ostatní placebo (přípravek bez obsahu aktivních látek). U 83 % osob z první skupiny došlo k takovému ústupu symptomů, že bylo možno snížit dávky analgetik nebo je zcela vynechat. U 94 % osob z druhé skupiny byly výsledky podobné, zatímco u ostatních zaznamenalo zlepšení jen 34 %. Účinek nastal v průběhu 2 – 4 měsíců. Testy dokázaly, že jej lze zvýšit přidáním 3 dávek sójového lecitinu a jedné velké dávky vitaminu E denně.

Olej pupalky dvouleté je prokazatelně účinný i při zmírňování premenstruačního syndromu a menstruačních bolestí.

Podle studie prováděné ve Velké Británii 3 x 2 kapsle oleje pupalky dvouleté denně zbavily až 67 % žen symptomů úplně, 22 % částečně a pouze 11 % z nich nezaznamenalo žádné zlepšení.

Olej pupalky dvouleté pomáhá rovněž při léčbě nadměrné konzumace alkoholu a zmírňuje nevolnost nastávající po alkoholickém excesu.

Navíc chrání játra, jejich produkci enzymů, na kterou má alkohol také nepříznivý vliv.

Protože podporuje rozšíření cévních stěn, doplňuje medikamentózní léčbu cévních onemocnění.

Redukcí shlukování krevních destiček snižuje sklon k trombóze. Denní konzumace oleje pupalky dvouleté snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu ochranného HDL cholesterolu. Pomáhá předcházet komplikacím z cukrovky a zmírňuje zvýšenou činnost štítné žlázy.

I v případě kožních onemocnění, lupenky nebo ekzému může užívání oleje pupalky dvouleté přinést dramatické zlepšení.

Při vážném poškození nervového systému (skleróza multiplex) je doplněním oleje pupalky dvouleté k medikamentózní léčbě možné zmírnit poškození ochranného obalu nervových vláken.

Pupalka dvouletá pomáhá, kde může, ale obzvláště je třeba zdůraznit její přínos v léčbě revmatických, kožních a cévních onemocnění. Ženy, kterým pupalka dvouletá pomohla zbavit se menstruačních bolestí, mohou nyní samozřejmě protestovat.

To však není třeba, protože každý z nás si může vybrat z jejích účinků to nejlepší pro sebe.

Upozornění!!!
Olej pupalky dvouleté se doporučuje užívat společně s vitaminem E, protože jedna molekula vitaminu E je schopná ochránit před škodlivým vlivem volných radikálů až 200 molekul nenasycených mastných kyselin.

Nemá žádné kontraindikace.

Zdroj: Nutritional Freedom Association 

Při výběru kvalitního pupalkového oleje je nutné zjistit množství účinných látek! My vám nabízíme pupalku s více než 80% účinných látek – Evening Primrose Oil

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Evening Primrose Oil: Zmírňuje revmatoidní artritidu a problémy s menstruací a menopauzou
Evening Primrose Oil: Zmírňuje revmatoidní artritidu a problémy s menstruací a menopauzou

Nenasycené mastné kyseliny v pupalkovém oleji jsou známy několika svými pozitivními účinky. Přispívají k zachování zdraví kůže a pojivových tkání, a tak podporují krásu a pevnost pokožky. Mají také příznivý vliv na hladinu celkového a LDL cholesterolu a hladinu triglyceridů, a tak podporují zdravý krevní oběh.

Detail produktu

Komentáře