Vitaminový komplex B v megadávkách

Žijeme ve zrychleném světě orientovaném na výkon a ve značně znečištěném prostředí. Adaptace na tyto okolnosti naše tělo příliš namáhá, protože od něho vyžaduje zvýšený výkon. Platí to stejně ve fyzickém i psychickém smyslu a bývá součástí každodenního života stejně jako i ve vrcholovém sportu. To však zahrnuje také regenerační a samoobnovující schopnosti organismu, protože ten by se měl po zvýšené námaze zregenerovat a umět se ubránit nadměrné zátěži z okolního prostředí.

Každý takovýto nutný děj se odehrává v metabolismu. Hovoříme o odbourávaní, obnově, produkci energie, obranných a obnovovacích procesech. Aktivní látky z potravy by se měly dostatečně metabolizovat a měly by rychle vyprodukovat energii potřebnou k fungování svalů a nervového systému i na výstavbu svalů s optimální výkonností. Mezitím by měl imunitní systém vydržet útoky cizorodých látek. Detoxikační systém by měl neutralizovat škodlivý účinek toxinů, jež zahrnují přirozené odpadové látky vyprodukované v metabolickém procesu, stejně jako ty, jež vznikly v důsledku nespočetných nezodpovědných lidských aktivit. Rovněž obnovovací mechanismy namířené na obnovu poškozených buněk by měly pracovat efektivně. Je často diskutovanou otázkou, do jaké míry lze tyto procesy ovlivnit přísunem vitaminů. Potřebuje si vůbec organismus doplňovat vitaminy? A pokud ano, má smysl brát megadávky pro jejich lepší účinek?

Zmíněné děje vyžadují činnost enzymů, které mohou tyto procesy regulovat, ale pouze za přítomnosti určitých druhův vitaminů a minerálů (koenzymy). Koenzymy jsou obyčejně molekuly náležející do skupiny B. Na základě toho můžeme tvrdit, že vitaminy B patří mezi nejdůležitější substance regulující metabolismus. Částečný nebo celkový deficit některého z nich vede k rozvoji vážných onemocnění.

Vitaminy B se do těla dostávají v potravě. Je pravda, že některé z nich produkují i střevní bakterie a v malých množstvích se mohou absorbovat v tlustém střevě, ale to se i za normálních okolností děje jen v malém množství.

Základním pravidlem je, že lidské tělo potřebuje vitaminy B v množství dostatečném na aktivaci enzymů potřebných na zpracování substancí, jakož i na regulaci všech procesů.

Avšak množství těchto enzymů je mnohem větší, než bylo v „šťastných dobách klidu “, protože materiálu, čekajícího na zpracování, je dnes podstatně více (stačí jen uvážit, že kromě jídla existuje více než 6 milionů druhů substancí, které den co den bombardují naše tělo) a svou agresivitou významně zatěžují detoxikační i eliminační mechanismus. Z tohoto důvodu fyziologické minimum množství vitaminů, které bylo před časem určeno, dnes už nepostačuje. Dnes by takováto dávka zabezpečila pouze naprosto základní fungování fyziologických procesů a prevenci před rozvojem letálních metabolických onemocnění (minimální ochrana). Avšak náš organismus by měl pracovat „optimálně“ a často i „maximálně“ v zájmu efektivní ochrany zdraví a vrcholného výkonu, kterého lze dosáhnout jen při určitém stupni „nadměrné zásoby“ vitaminů, tak, aby měl každý protein, který se může stát enzymem, k dispozici svůj aktivující koenzym.

To je vysvětlení, proč zkušení a pokrokoví dietologové doporučují vitaminy v megadávkách.

Je nutno taktéž připomenout to, čeho se mnozí, dokonce i „odborníci“, často obávají – že totiž organismus nelze komplexem vitaminů B předávkovat, protože je rozpustný ve vodě a jeho nadbytek tělo eliminuje (to je důvod, proč se moderní preparáty technologicky upravují na postupné uvolňování, v důsledku čehož se vitaminy vstřebávají rovnoměrně v průběhu celého dne a nevyloučí se předčasně). Naopak, nedostatečné dávkování vitaminů zapříčiňuje nepříjemné symptomy (nežádoucí projevy na pleti, nervovém, trávicím a imunitním systému, myastenii, snížení celkové výkonnosti).

Kromě biochemických důvodů má doporučení užívat megadávky vitaminů i zajímavý experimentální základ. Po aplikaci velkých dávek se u pacientů pozoroval tak prospěšný účinek, který nebylo možno jen na základě znalosti fyziologických funkcí vitaminů předpovědět. Nejdůležitějším účinkem je významný analgetický efekt v případě neurologických onemocnění (provázených neuralgickými bolestmi), jako je lumbago, ischias, herpes, revmatické bolesti kostí a bolesti svalů.

Několik slov o nejdůležitějších vitaminech komplexu B, které bývají součástí nejmodernějších preparátů:

Vitamin B1 (tiamin) sehrává důležitou úlohu především v metabolismu polysacharidů. Jeho nedostatečný příjem má za následek sníženou chuť k jídlu, myastenii, neurastenii, neuritidu, otoky, poruchy imunity, srdeční slabost, u sportovců sníženou výkonnost. Zvýšená spotřeba vitaminu je indikována v případě diety bohaté na polysacharidy, při alkoholismu, intenzivním sportování a zvýšeném stresu.

Vitamin B2 (riboflavin) je důležitý pro buněčné dýchání. Hraje roli v syntéze proteinů, produkci energie, odbourávání a ukládání tuků, podporuje vstřebávání železa. Jeho nedostatek zapříčiňuje výskyt zánětlivých ložisek v kůži, chudokrevnost, poruchy imunity, poškození nervů a oční zákal. Spotřebu zvyšuje intenzivní sportování a zvýšený stres.

Vitamin B3 (nikotinamid) je také nepostradatelný pro buněčné dýchání. Podílí se na tvorbě energie, odbourávání a ukládání tuků. Jeho nedostatek zapříčiňuje onemocnění trávicího a nervového systému, tzv. pelagru, která se projevuje kožními symptomy. Redukuje hladiny cholesterolu a triglyceridů, čímž chrání před arteriosklerózou a jejími následky (hypertenzí, srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, trombózou, embolií, insuficiencí ledvin). Experimenty prokázaly, že pomáhá proti migréně a má i vasodilatační účinek. Intenzivní fyzická aktivita zvyšuje spotřebu vitaminu B3.

Vitamin B4 (kyselina listová) je jedním z vitaminů potřebných pro tvorbu krve, podílí se na metabolismu aminokyselin a nukleových kyselin, podporuje vstřebávání železa. Jeho nedostatek zapříčiňuje chudokrevnost, celkovou slabost organismu, ale i poškození plodu. Užívání antikoncepce spotřebu vitaminu B4 zvyšuje.

Vitamin B5 (kyselina pantotenová) je pro metabolismus nenahraditelný. Jeho deficit způsobuje metabolické poruchy, které provází svalové, nervové, kožní a trávicí projevy a také poruchy imunity. Je známý rovněž jako antistresový vitamin a má významnou roli v syntéze hormonu kortizolu produkovaného nadledvinkami, který koordinuje reakci těla na stres.

Vitamin B6 (pyridoxin) je molekula s klíčovou úlohou v metabolismu bílkovin. Protože takřka všechny životní funkce vyžadují přítomnost proteinů, může jeho úplný deficit zapříčinit celkový kolaps. Zvýšený příjem bílkovin a fyzická aktivita spotřebu tohoto vitaminu zvyšuje, proto sportovci a těžce fyzicky pracující vyžadují jeho nadprůměrné množství. V případě jeho nedostatečného přísunu svaly slábnou a poškozují se. Je přirozeným diuretikem a experimenty dokázaly, že ve velkých dávkách prokazatelně zmírňuje migrénu i nepříjemné symptomy doprovázející menstruaci (deprese, otoky, nervozita, bolesti hlavy a zduření prsou). Je známý i pro svůj účinek proti tvorbě oxalátových ledvinových kamenů.

Vitamin B7 (biotin) se podílí na metabolismu uhlovodíků a tuků. Jeho nedostatečný přísun způsobuje záněty kůže a vypadávání vlasů. Chrání před šedivěním, má příznivý efekt při léčbě plešatosti. Jeho spotřebu zvyšuje velké fyzické vypětí.

Vitamin B10 (kyselina para-aminobenzoová) je potřebný při krvetvorbě a procesech vstřebávání. Jeho nedostatek způsobuje předčasné šedivění a ekzémy.

Vitamin B12 (kobalamin) je rovněž vitaminem krvetvorby. Jeho deficit má za následek chudokrevnost, celkovou slabost, projevuje se nervovým systémem, kolísáním nálady a poruchami paměti. Veganská strava a užívání antikoncepce jeho spotřebu zvyšuje.

Existují ještě další substance patřící do skupiny vitaminů B (cholin, inozitol), které mají ochranné účinky na játra, podporují odbourávání tuků, přispívají k ochraně zdraví a toleranci nadměrné zátěže a napětí.

Upozornění, kontraindikace, vedlejší účinky:
Přípravek nemá žádné známé vedlejší účinky, pokud se užívá v doporučených dávkách, může se však vyskytnout ojedinělá přecitlivělost na jeho jednotlivé složky.
Osoby trpící chronickým onemocněním vyžadujícím stálou lékařskou péči by se před začátkem užívání přípravku měly v každém případě poradit se svým lékařem.
Při užívání přípravku se moč zbarvuje dožluta. Tento jev je normální, způsobuje jej vylučování vitaminu B2.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Komplex všech vitamínů skupiny B najdete v Stress Management B Complex, kde pro dokonalé vstřebání vitamínu B a pro účinnější využití najdete také hořčík. Mega dávky vitamínů B najdete v Mega B Complex.

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Stres Management B komplex: Komplex vitamínů skupiny B
Stres Management B komplex: Komplex vitamínů skupiny B

Stres je součástí našich životů. Zatímco potřebujeme pozitivní stres, protože nás motivuje a zvyšuje naši výkonnost, negativní stres může ztrpčovat naše životy a dlouhodobě může vést i k nemocem. Předcházejte stresu správným životním stylem a vhodnou dietou! Vaši snahu může podpořit rodina vitaminů B doplněná v našem produktu Stress Management vitaminem C a hořčíkem, která nejenže pomáhá činnosti nervového systému, ale rovněž má pozitivní vliv na metabolismus a činnost imunitního systému.

Detail produktu

Komentáře