Vojtěška

Žaludeční vřed, arterioskleróza, krvácivé poruchy, rakovina. Závažné, případně smrtelné choroby, které – nikoli však v patologickém slova smyslu – mají něco společného. A bez ohledu na to, jak překvapivě to může na první pohled vypadat, je tím společným prvkem – vojtěška. Těmto závažným onemocněním – stejně však i jiným – je možno účinně předcházet, dokonce je lze i léčit (!) konzumací uvedené rostliny.

Mnohonásobná léčivá síla vojtěšky (Medicago sativa), která se v oblastech mírného pásma běžně používá jako krmivo pro dobytek, byla v lidové medicíně již odedávna dobře známá.

A vědecká bádání tyto vypozorované léčivé účinky vojtěšky prokázala. Žádný jiný druh zeleniny ani ovoce neobsahuje více vitaminů, minerálů a trávicích enzymů než právě vojtěška.

Analýzy ukázaly, že obsahuje významné množství provitaminů A a B2 (betakaroten a ergosterin), vitaminy K, E, C a další vitaminy skupiny B, stejně jako draslík, železo a fosfor. Zelené lístky vojtěšky obsahují 8 druhů enzymů (lipáza, amyláza, erepsin, koaguláza, emulzin, invertáza, peroxidáza a pektináza). Obsahuje rovněž jeden neobyčejně kvalitní protein, ve kterém je obsaženo všech 8 esenciálních aminokyselin. Má podobné složení jako hovězí maso a jeho množství je také významná (asi 6 %).

Proto nepřekvapí, že v lidové medicíně se vojtěška používá k celkovému posílení a podporu tvorby kostní hmoty.

Ale byly známé i její specifické účinky (proti žaludečním vředům, arterioskleróze, krvácivým chorobám), za které vděčí jednotlivým aktivním složkám.

Jednou z nejrozšířenějších chronických chorob je takzvaný peptický vřed, postihující žaludek nebo dvanácterník.

V tomto případě se, jako odpověď na určitý stimul, poruší tkáň a odhalí sliznice, která v důsledku toho ztrácí odolnost vůči žaludečním kyselinám. Následky mohou být vážné: může dojít k perforaci žaludeční nebo střevní stěny, ale může se rovněž vyvinout do rakovinové tkáně (ulcus carcinoma). Obě tyto komplikace v mnoha případech končí smrtí.

Peptický vřed mívá mnoho příčin.

Jeho tvorbu může spustit například zvýšená produkce žaludeční kyseliny, zvýšený stres, bakteriální infekce nebo léky. Acidóza organismu způsobená nevhodným stravováním může průběh choroby urychlit a zhoršit, což se projeví nevolností a také sníženou výkonností a oslabením imunity.

Podle známých údajů trpí vředy téměř každý desátý člověk.

Nejčastěji se jedná o osoby s krevní skupinou 0, jež mívají zvýšené hodnoty hladiny žaludeční kyseliny. Vzniku této vážné nemoci lze předcházet a léčbu již vyvinutého vředu urychlit pravidelným užíváním preparátů obsahujících vojtěšku.

Tato rostlina je totiž velmi bohatá na zvláštní látku, S-metylmetionin, známou rovněž jako vitamin U, u které bylo prokázáno, že sliznici účinně chrání proti poškození. Blokuje další poškození naleptaného místa a podněcuje buňky ke zvýšené regeneraci, čímž urychluje hojení rány.

Antiulcerózní účinky vojtěšky jsou dány i faktem, že díky vysokému obsahu alkaloidů je přirozeně zásaditá, a proto nejenže redukuje kyselé prostředí žaludku – především svou mírnou zásaditostí vnitřního prostředí, která je mnohem příznivější pro metabolismus, tělesný komfort a celkovou výkonnost – ale i dlouhodobě chrání tělo před acidózou.

V moderních přípravcích se efekt vojtěšky dále zvyšuje alkalickými látkami, které vážou kyseliny (například uhličitan horečnatý). Vitamin U má i další důležitý aspekt – a sice schopnost odbourávání tuků – čehož je možno využít při redukčních dietách.

Arterioskleróza a její důsledky (hypertenze, infarkt myokardu, mozková příhoda, trombóza, embolie atd.) jsou nejčastějšími obecně rozšířenými chorobami a příčinami smrti.

Při jejich prevenci je kromě vhodné diety a cvičení nejdůležitější redukce krevních lipidů (cholesterolu a triglyceridů). Vojtěška v tom může významně pomoci, protože obsahuje velké množství saponinových glykozidů, jež tvoří nerozpustné, a tím i nestravitelné komplexy s cholesterolem pocházejícím ze žluče a stravy. Následně se z těla vyloučí stolicí.

Klinické testy ukázaly, že pravidelné užívání preparátů z vojtěšky může významně snížit hladinu cholesterolu už v průběhu 5 – 8 týdnů, což významně eliminuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév.

Saponiny mají navíc klinicky prokázaný imunostimulační účinek.

Zvyšují aktivitu buněk definovaných jako přirození likvidátoři (NK lymfocyty) a také tvorbu interferonu s antivirovým účinkem. Poněvadž i rakovinové buňky jsou částečně ničeny NK lymfocyty a některé nádory jsou virového původu, můžeme vojtěšce připsat skutečný preventivní protirakovinný účinek. Zejména uvážíme-li i klinicky ověřený fakt, že totiž obsahuje také další látky účinné v boji proti rakovině (antioxidanty, fytoestrogeny, nukleové báze, aminokyseliny a enzymy).

Díky imunostimulačnímu účinku může vojtěška s podporou chlorofylu, kterým oplývá, sehrávat v boji s chorobami velmi důležitou roli.

Prostřednictvím vitaminu K (fylochinon), jehož vojtěška obsahuje významné množství, lze efektivně bojovat proti krvácivým chorobám z nedostatku vitaminu K (například po dlouhodobé léčbě antibiotiky, kdy je narušená střevní bakteriální flóra, čímž nastane deficit vitaminu K) a zmírňuje rovněž nadměrnou ztrátu krve v průběhu menstruace.

Škody způsobené zvýšeným krvácením je možno efektivně snížit pomocí preparátů z vojtěšky, protože obsahuje i organické železo, vitaminy důležité v procesu krvetvorby a chlorofyl.

Vojtěška se v lidové medicíně s úspěchem používá jako prostředek proti revmatismu, cystitidě, zvětšení prostaty, jako projímadlo, močopudný a uspávací prostředek, jako substance působící fungicidně a proti horečce, proto se její aplikace doporučuje i při těchto obtížích.

Upozornění, kontraindikace, vedlejší účinky:

Rostlinné preparáty v porovnání se syntetickými všeobecně působí pomaleji, avšak trvaleji, proto je jejich efekt znatelný až po několika dnech.
Pravidelná konzumace vojtěšky může zhoršit projevy některých autoimunitních onemocnění (například SLE – systémový lupus erythematodes) nebo se může vyskytnout zvýšená přecitlivělost na některé složky rostliny.
Lidé trpící chronickým onemocněním vyžadujícím stálou lékařskou péči by se měli před začátkem užívání vojtěšky obrátit na svého ošetřujícího lékaře.
Není vhodné užívat vojtěšku společně s antikoagulantem Syncumar.
Dávkování: 4 – 8 tablet denně nebo dle doporučení lékaře.

Máme pro vás 500 mg listu vojtěšky v 1 tabletě spolu s chelátovým hořčíkem v produktu Green Health

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

Zdroj: Nutritional Freedom Association 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Green Health: Vojtěška je jedním ze zdravých zdrojů vitaminu K
Green Health: Vojtěška je jedním ze zdravých zdrojů vitaminu K

Vojtěška, která je základní látkou Green Health, je díky svému vysokému obsahu chlorofylu skvělá k detoxikaci a alkalizaci. Je to opravdová zásobárna živin: obsahuje několik vitaminů (C, D, E, K, B), betakaroten, minerály (vápník, železo, draslík, fosfor) a esenciální aminokyseliny, které všechny podporují zdravé fyziologické procesy v těle.

Detail produktu

Komentáře