Ženšen – kořen dlouhověkosti

Středoevropané mají o Dálném východě ještě stále velmi málo vědomostí. To, co vědí, nebo si myslí, že vědí, o kultuře zdejších lidí, je založeno pouze na „znalostech“ z filmů. Ty většinou prezentují jejich nesporné schopnosti týkající se bojových umění, snímky vypovídají o mnohých vysoce uznávaných, dlouhobradých mužích žijících na odlehlých místech. Lidé, kteří si však myslí, že jen předčasně zešedivěli, jsou na omylu. Ne, oni skutečně žijí dlouho. Tito Metuzalémové jsou živým důkazem dlouholetých tradic, kultu intenzivního cvičení a konzumace kořenů ženšenu.

Už 5000 let se na celém světě používají k léčbě různé druhy ženšenu. Různé rostliny v Koreji, na Sibiři, v Thajsku, Brazílii a Americe nesou název ženšen, a to pro jejich podobné účinky. Nejvyhledávanější ženšen je ženšen pravý nebo též korejský ženšen (Panax ginseng). V medicíně Dálného východu – nejdříve v Číně – se používal jako všelék.

Tisíce let čínských zkušeností prokázalo, že ženšen lze používat nejen k léčbě jednotlivých chorob, ale i ke zlepšení celkové tělesné kondice.

Ženšen podporuje zlepšení duševní činnosti, upravuje krevní tlak, chrání před krvácivými chorobami, zmírňuje artritidu, odstraňuje trávicí těžkosti, léčí impotenci, nespavost a zvýšenou únavu, zlepšuje nedostatečný krevní oběh, upravuje hypoglykemii (snížení hladiny cukru v krvi). Působením na endokrinní žlázy výrazně zvyšuje sexuální výkonnost a optimalizuje metabolismus. Obecně je možno říci, že stimuluje duševní i tělesnou sílu. Pravidelná konzumace ženšenu zvyšuje tělesnou odolnost vůči nepříznivým vlivům životního prostředí a zvýšeného napětí – stresu. Výrazně redukuje symptomy různých chorob.

Může být chladno nebo horko, můžeme být unavení nebo nervózní, trpět infekcí nebo jiným typem zánětu, vysokým či nízkým krevním tlakem – na pomoc přichází ženšen.

Touto univerzální léčivou silou disponuje rostlina díky obsahu různorodých aktivních látek. Účinek ženšenu způsobují hlavně aktivní látky, speciální ženšenové substance podobné steroidním hormonům, kterých korejský ženšen obsahuje více jak 20 druhů. Čím je ženšen starší, tím je kvalitnější a bohatší na aktivní látky. Například, v případě výrobků ze všehoje ženšenového je známkou kvality skutečnost, že na jejich přípravu byly použity 5-6leté rostliny.

Pravidelné užívání ženšenu dokáže navíc snižovat hladinu cholesterolu v krvi a játrech, proto je účinným prostředkem i při prevenci kardiovaskulárních nemocí, jež pro nás pro všechny představují vážnou hrozbu. Kromě toho podporuje lepší využití vitaminů a minerálů obsažených v potravě. Je velmi důležitý pro optimální vstřebávání a využití těchto živin. Při nedostatku vitaminů a minerálů není tělo schopno zpracovat cukry, tuky a bílkoviny, ani je přetransformovat na energii.

Experimenty dokázaly, že ženšen zvyšuje mozkovou aktivitu a podporuje vylučování adrenalinu.

Udržuje mozek v aktivním stavu, čímž oddaluje únavu.

V průběhu tréninku a závodů tělo v důsledku působení ženšenu spotřebuje na tvorbu energie méně glykogenu a více mastných kyselin (tukových zásob). U ženšenu byly rovněž prokázány schopnosti zvyšovat výkonnost plic a co se zužitkování kyslíku týče, značně redukuje hladinu kyseliny mléčné v krvi, v důsledku čehož se sportovci méně unaví.

Pravidelné užívání ženšenu může být prospěšné pro každého bez ohledu na věk.

Ne náhodou v Číně ženšen nazývají i „kořenem života“. Jeho užívání poskytuje mnoho možností pro zastavení chorobných procesů a zachování vitality. Raději nemyslet na ohromný zmatek, který by ve Střední Evropě v domovech důchodců nastal, kdyby obyvatelstvo pravidelně užívalo ženšen!

Máme pro vás pravý korejský ženšen Panax Ginseng

Upozornění, případné kontraindikace a nežádoucí účinky:
Rostlinné preparáty obecně účinkují pomaleji, avšak dlouhodoběji než syntetická léčiva, proto lze jejich účinek pocítit až v průběhu několika dní.
Ženšen nemá žádné známé vedlejší účinky, užívá-li se doporučených dávkách. Může se však vyskytnou ojedinělá přecitlivělost na aktivní složky.
Ženšen užívaný dlouhodobě ve vyšších dávkách než je doporučeno, může způsobit tzv. syndrom „zneužívání ženšenu“, který se projevuje těmito příznaky: poruchy spánku, kolísání krevního tlaku, zduření prsou, u mužů zvětšení prsních žláz, „špinění“ v menopauze. V takových případech je třeba přípravek okamžitě vysadit, a v užívání doporučených dávek pokračovat až po několika měsících.
Osoby trpící chronickým onemocněním vyžadujícím stálou lékařskou péči by se před začátkem užívání přípravku měly v každém případě poradit se svým lékařem.
I když ženšen není lék, pacienti s onemocněním srdce a s vysokým tlakem (hypertenzí) by měli přípustnost kombinace ženšenu s užívanými léky prokonzultovat se svým lékařem.
Ženšen v nízkých dávkách může zvyšovat krevní tlak, zatímco ve velkých dávkách ho naopak snižuje.
Je důležité připomenout, že ženšen je nejefektivnější ve formě tablet nebo kapslí potažených materiálem rozpustným ve střevě. Kvalita a účinnost různých alkoholových extraktů ženšenu obyčejně není vyhovující.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Panax Ginseng: Ženšen ke zvýšení výkonnosti
Panax Ginseng: Ženšen ke zvýšení výkonnosti

Ženšen, který je v Číně známý jako „kořen-člověk“, je jedním z nejdéle používaných a nejoblíbenějších prostředků ke zvýšení výkonnosti. Podporuje zlepšení fyzické i mentální výkonnosti a koncentrace, ale také se doporučuje ke zmírnění nervozity a úzkosti.

Detail produktu

Komentáře