Dotaz

Dobrý večer,
stále si říkám PROČ? A napadáte mě Vy jediná, která situaci jistě rozklíčuje a usnadní mi ji pochopit… Jedná se o moji tchýni. Prodělala cévní mozkovou příhodu – krvácení do mozku, operace mozku, držení v umělém spánku, nyní bez přístrojů – čeká se, kdy se „probere“. Přidal se zápal plic, ten ustoupil, nyní nově horečka. Operace proběhla před 16-ti dny, kdy byla pro ztrátu rovnováhy a nehybnost levé ruky odvezena záchrankou. Zřejmě tomu předcházely 14 dní předtím příznaky – silná bolest hlavy, brnění prstů apod., které ona zlehčovala a nechtěla o nemocnici ani slyšet!!!! Tak si stále říkám, co to má vše znamenat a jak jí lze pomoci?
Děkuji za Vaše slova!

Odpověď

Dobrý den,
nevím, jestli se vám má slova budou líbit 🙂
Nemoc druhých není naše a pokud se nás ti nemocní neptají na radu a na náš názor, máme mlčet. Divné, co? Z pohledu životního tréninku ale logické. Každý z nás, já, vy i vaše tchýně, se jednou dostaneme do místa, kdy se začínáme ptát, proč se nám věci dějí tak, jak se dějí, každý ale máme jiný čas. Tréninkem lásky těch, kteří už něco maličko pochopili je, aby stejnou cestu umožnili i těm druhým, nechali je být si prožít co potřebují, a prostě je nechat. Osobní zkušenost je to jediné, co nás posouvá, můžete radit do alelujá a stejně si to dotyčný udělá po svém. Protože to prostě potřebuje zažít, aby to pochopil. I kdyby to měla být zkušenost s mozkovou mrtvicí.
Každá situace má ale význam pro všechny zúčastněné, takže vy se ptejte, co se máte z toho učit vy sama, v čem vás to dostalo, co vás na tom děsí nebo v jakém smyslu o tom přemýšlíte? V každém případě je to výše napsané – učit se druhé nechat projít tím, co sami potřebují. Je to výrazem nejvyšší lásky! Dívat se, jak milovaná osoba dělá naprosté nesmysly, neslyší, nevidí, ničí se – většinou to zažíváme na vlastních dětech – čím víc se snažíme radit, pomáhat, tím víc dělají rotyku. Tak toho stejně jednou necháme – ale třeba už s vlastními žaludečními vředy nebo žlučníkovým kamenem. Buďme víc láskou, podporujme druhé i v tom smyslu, aby dostali tvrdě za vyučenou – čím víc totiž pomáháme, tím víc jim vlastně ubližujeme, protože jejich školu oddalujeme. Pomoc ve smyslu rady je zdržování duše v pochopení.
Určitě rozklíčujete ještě mnoho poselství, které vám vaše tchýně svým stavem přináší 🙂
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře