Dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak je to s kouřením a plícemi.. Například když kouřím 3 roky ani ne krabičku denně jako moc se znečistí moje plíce? A když přestanu kouřit mám šanci, že zase budou čisté ???

Odpověď

Dobrý den,
každý z nás se něčím ničíme a každý z nás to „své“ chceme zlehčit – že to ničení sebe není až takové, jako třeba to, čím se ničí ten druhý. A každý z nás při touze zbavit se své závislosti hledá nejprve důkazy, že to „jeho“ vlastně ani není tak zničující, a pak začne hledat důvody, proč se své závislosti vlastně vůbec nezbavovat – zda se z následků, kdy jsme se ničili, vůbec můžeme dostat a za jak dlouho a na kolik procent, chceme jasné stanovisko. Vše je jen projev slabosti, snaha přesvědčit sám sebe, že zbavovat se své závislosti je vlastně zbytečné 🙂 Je to přece vždycky jednodušší, než si procházet velmi složitým odvykacím obdobím, a je naprosto jedno, zda se zbavuji závislosti na cigaretách, čokoládě, drogách, alkoholu, druhém člověku …. je to totéž, vždy je to obtížné, ale vždy je to výzva.
Tělo je živý organismus, když ho dokážeme svým destruktivním chováním pochroumat, dokážeme ho svým konstruktivním chováním zase pospravit, do jaké míry, záleží na čase. Někdo zemře na rakovinu plic a nikdy nekouřil, někdo hulí jak komím a je tu do stovky. Nikdo nikomu nezaručí zdraví, život… jen sami sobě bychom měli být zárukou, že svůj život vnímáme jako svůj, své tělo jako své a péče o něj je to jediné, co mu můžeme poskytnout. Jen my si budeme zodpovídat sami sobě, proč jsme se devastovali a každý jednou pochopí, že závislosti dostáváme jen a jen proto, abychom se trénovali být samostatní a nezávislí. Je to výzva mít se ráda i jako nekuřačka – no jo, když ale co na to řeknou kamarádi? Pokud vás to napadlo jako první, pracujte na lásce k sobě.
Opatrujte se jako vlastní 🙂
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře