Dotaz

Dobrý den,
stále nerozumím vaší verzi lásky. Každý vztah přeci začne tak, že to mezi dvěma nějakým způsobem zajiskří. To se mám rozcházet pokaždé, když to mezi mnou a někým jiným zajiskří? Není láska také o tom, že i když to jiskření tak nějak vyhaslo, že se neopustíme? Že jsme spolu proto, že si jeden druhého vážíme, chceme si navzájem pomáhat a neubližovat si tím, že svého druha nechám samotného a sám si půjdu za nějakým jiskřením? Snažím se to pochopit, ale stále mně to nejde. Děkuji za případné vysvětlení a vše dobré do nového roku.
Vaše stránky mám moc rád.

Odpověď

Hezký den,
asi byste se divil, ale spousta lidí spolu žije naprosto z jiného důvodu, než že by se do sebe zamilovali a milovali se. Lidé se vdávají a žení proto, aby utekli od rodičů a zbavili se jejich vlivu, aby se osamostatnili, aby konečně už někoho měli, aby byli zajištěni finančně, aby měli dítě, atd. atd. Takže první impuls do začátku vztahu je často naprosto jiný než ten, že miluji druhého a chci s ním být proto, abych ho podporoval v tom, co chce on, abych mu pomohl v tom, co chce on, abych mu mohl dát to dobré ze sebe pro to, co chce dělat on. Často si druhého „vezmu“ a pěkně si ho začnu přetvářet podle toho, jak si myslím, že by měl můj partner vypadat a fungovat a to přesně proto, že vstupuji do partnerství ne z lásky, ale z jiných důvodů. Pokud totiž vstupuji do vztahu z lásky, proto, že chci druhého podporovat v jeho cestě, pak to mezi partnery nemůže vyhasnout. A pak rozhodně stojí za to překonávat obtíže a neopouštět se. Ale pokud tam není láska, pokud začátek vztahu byl z jiných důvodů než z lásky, pak tam nebylo to jiskření, a pokud není ani chuť vztah pochopit, pak nemá vztah význam. Možná si nerozumíme v termínu jiskření. Vy v něm vidíte přitažlivost, touhu, zalíbení se, asi. Možná to neumím dobře vysvětlit, je to pocit jiskření uvnitř, pocit souznění, touhy, přitažlivosti, ale nějak vnitřní. Asi nevím, jak to říct. Tenhle pocit nemůže nikdy zmizet, kdykoliv se podíváte na partnera, kterého milujete, je tam i když jste spolu dvacet let.
Abyste věděl, tak já naopak každému říkám, že každý vztah má význam, že není třeba měnit partnery vůbec, pokud pochopím vztah a svou roli v něm, pak mohu změnit i to, že jsem vstoupil do vztahu z jiného důvodu než z lásky, tu lásku je možné najít a pěstovat 🙂 Takže rozhodně nikomu neradím promiskuitu 🙂 Děkujeme za pochvalu stránek a já se omlouvám za svou neschopnost vysvětlit, co cítím. Mám se co učit.
Vaše Empatia s láskou

Zpět na přehled všech dotazů

Komentáře