Dotaz

Dobrý den,
mám 10 letého syna, který trpí snad od narození dle mého neopodstatněným strachem. Bojí se prakticky všeho a jakákoliv situace mu přijde nebezpečná. Přiznávám, že jsem prožívala úzkost a strach při těhotenství (o první dítě jsem přišla) a konec jsem trávila na rizikovém oddělení s trochu většími problémy než ostatní maminky. Po porodu syn nepřibíral, ačkoliv jsem ho kojila, zvracel a měl řídkou stolici. Teprve po pár letech jsem se někde dočetla, že zřejmě nesnášel laktózu, což mi neřekla ani dětská lékařka. V půl roce, kdy měl pouze 6 kg, jsme začali cvičit Vojtovu metodu, kvůli opožděnému vývoji. Ačkoliv ještě v 11 měsících nevěděl na co má nohy, nakonec přece nějak chodí. Teprve ve dvou jeho letech jsem mohla v klidu vydechnout. Vím, že ho to asi dost oslabilo, ale tehdy jsem to nezvládla lépe.

Chtěla bych mu s tím jeho strachem ze všeho nějak pomoci, ale netuším jak. Když se v noci vzbudí, okamžitě za mnou peláší do postele, jaký ho přepadne strach. Poradíte mi, prosím?

Díky za cokoliv….

Hanka

Odpověď

Dobrý den,
je fajn, že vlastně víte, z čeho pramení strachy vašeho syna, a hlavně je dobré, že si nic nevyčítáte. Je třeba si uvědomit, že váš syn si vybral přesně vás s vašimi strachy, protože je to pro něj ideální místo, kde se jich bude moci zbavovat, ideální místo pro vlastní zkušenost. Můžeme se spolu podívat konkrétně na životní výzvy a úkoly jeho i vás, váš vzájemný vztah, a najít, proč to tak oba potřebujete a jak to máte překonávat (šlo by o placený rozbor). Ale je to tak úplně podstatné?
Myslím si, že byste měla pracovat vy sama se svými strachy a jemu už jen dopřát vlastní zkušenost. Teď už to za něj prožít a pochopit nemůžete. Svému dítěti můžeme nejvíc pomoct tak, že mu na vlastním životě, na tom, jak zpracováváme situace a strachy, jak žijeme, ukazujeme, jak to může dělat samo. Váš syn vám ukazuje něco pro vás samou, není to jen jeho věc. Je to výzva pro vaši změnu 🙂
Pomoci mu můžete především fyzicky, a to stravou a doplňky stravy. Strach podporují mléčné výrobky a sladkosti, psychiku můžete stabilizovat pomocí přírodních doplňků stravy. Nehledejte rychlá řešení, buďte trpělivá s ním i se sebeou.
Zadejte si do vyhledávače v Empatii Strach a čtěte, je tam odkazů spoustu.
S láskou vaše Empatia

Zpět na přehled všech dotazů

Kam dál?

Komentáře