„I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. Každý další obsahuje tichou víru, že uskutečníme i následující, a současně povzbuzení, že jsme zvládli i ten předchozí.“

Dalajlama sice není v naší zemi politicky vítaný (alespoň podle přístupu prezidentů – jak Klaus, tak Zeman ho nepřijali), nicméně některé jeho myšlenky vyvažují každodenní materialismus a jsou užitečným antistresorem. Jestli právě dnes, po prodlouženém víkendu, máte potíže vyrovnat se s návratem do činnosti a podléháte zvýšenému napětí, tak, prosím, zpomalte a popřemýšlejte nad jeho následujícími doporučeními.

1. Uvědomte si, čeho se snažíte dosáhnout a proč

„Stres není vytvářen nedostatkem času, ale nedostatkem směru,“ říká tibetský vůdce, který má – ostatně tak jako všichni na světě – 24hodinový den a 7denní týden. Jak to, že někdo stihne a dokáže víc? „Kdykoli chcete něčeho dosáhnout, vyčistěte si mysl. Mějte jasno. Se zamlženým hledím nikdo netrefí cíl, neví-li navíc, jak ten cíl vypadá.“

2. Dělejte důležité, ne urgentní

„Podstatou osobní produktivity je dělat důležité věci raději než urgentní.“ Není to příliš realistická rada v dnešních světě, jenže podle dalajlamy propadají lidé neštěstí tehdy, pokud nemají sladěné své činy se svými potřebami. Tedy když dělají jiné věci, než by měli chtít. „Na prvním místě mějte věci pro Vás nejdůležitější, zbytek eliminujte.“ Také kroutíte hlavou, že jemu se to říká? No, něco na tom je. Nemůžete stále odejít z práce, protože něco hoří? Dejte pozor, aby zatím nelehlo popelem něco pro Vás zásadnějšího.

3. Chtějte pokrok, ne dokonalost

Mohu Vás uklidnit. Stále budeme se sebou nespokojeni – a ještě více s námi budou nespokojeni lidé kolem nás. To je normální. „Nezabývejte se dokonalostí, nelze jí dosáhnout. Soustřeďte se na zlepšení. Pamatujte: Důležitý je směr.“ A tak i když se možná něco nepovedlo hned, nepoužívejte na chyby velké oči. Ano, poučte se, ale neutápějte. Zeď přelezete zítra. Mimochodem, nic není starší než včerejší noviny.

4. Smiřte se s námahou a stresem

Pokrok není automatický. Každý vyžaduje námahu a stres. Obojí je zeď mezi tím, kde jsme, a tím, kam se chceme dostat. A každý pokrok je část životní cesty. „Naučte se žít s námahou a přestat se vyhýbat vlastní odměně. Nedělejte to naopak. Každý pokrok je úspěch, který si zaslouží malou oslavu.“ Opravdu dnes nic nestálo za pochvalu?

5. Umývejte si nejen tělo

Zvykli jsme si každý večer vlézt pod sprchu. A co uvnitř? Tak jako jsme zašpiněni venku, co když se nesnažíme vymést nečistotu z hlavy a srdce? Denně se najdou lidé, kteří Vás chtějí urazit, ponížit, pokořit, zavrhnout. Už jen kvůli vlastní pýše a svým neúspěchům. Vydezinfikujte se. „Nemějte jiným za zlé jejich chování, často Vás nevidí a dívají se do svého zrcadla. Nemusíte jim pomáhat, ale odpusťte jim.“

Václav Havel rád dalajlamu přijímal, považoval setkání s ním za posilující. Tak jako to stále říkají další státníci. Miloš Zeman o sobě řekl, že není náboženský vůdce, a dalajlamu by přijal jedině, kdyby přijel jako velký investor. Patrně myslel investora v ekonomickém slova smyslu. Z duchovního pohledu, obávám se, je dalajlama větším investorem do lidí než Zeman sám.

Petr Casanova
http://www.firstclass.cz/mysleni-bohatych/5-dalajlamovych-rad-na-den-blbec/

Kam dál?

Komentáře