HODNOCENÍ EKG

Vedle měření krevního tlakuje další oblíbenou činností lékaře poslech srdečních ozev.

V současné době byl však víceúčelový stetoskop (o kterém nikdy nebylo dokázáno, že má nějaké výhody oproti holému uchu) nahrazen množstvím různých pomůcek kosmického věku, které byly zkonstruovány, aby zaznamenávaly i ty nejnepatrnější změny ve schopnosti srdce vykonávat svou činnost.

Věrným pomocníkem každého kardiologa je elektrokardiogram (EKG), i když výzkum dokazuje obrovskou možnost chyb při záznamu či interpretaci správných výsledků.

Jedna studie ukázala, že počítače, které se často užívají k hodnocení EKG křivky, měly správný výsledek jenom ze dvou třetin, a přehlédly 15 procent případů zvětšení pravé srdeční komory.

Nicméně ani lidským bytostem se nedaří o mnoho lépe; i zkušený specialista chybně interpretuje jeden výsledek ze čtyř.

Stejně jako u měření krevního tlaku je to nejvíce způsobeno tím, že výsledky jsou ovlivněny až z 20 procent předchozí činností, denní dobou a dokonce i takovými faktory, jako je strach z nálezu kardiologa!

Zesnulý doktor Robert Mendelsohn psal o studii, ve které elektrokardiograf zaznamenal pouze čtvrtinu všech prokázaných případů srdečního infarktu, a v další práci naopak toto vyšetření zjistilo značné poruchy u více než poloviny zcela zdravých lidí!

Podobně Stephen Fulder, autor knihy How to Se A Healthy Patient (vydáno nakladatelstvím Hodder & Stoughton), poznamenává, že nesprávně zhodnocené EKG vede k „neurčitým diagnózám organického poškození mozku u neposlušných, ale zdravých dětí a dělá z nich medicínské případy“. (Zde jde ale o EEG – elektroencefalogram, který zjišťuje mozkové elektrické potenciály, a tudíž stav mozku.)

Ještě více než EKG je hitem dneška echokardiografie vyšetření srdce, při kterém se často spolu s ultrazvukovými vlnami využívá i kontrastní látky.

Tento postup, jehož součástí jsou dva léky – dobutamin a atropin (dobutamin zvyšuje stažlivost srdečního svalu a atropinje látka, která snižuje reaktivitu vegetativního nervového systému, a tím i případnou nežádoucí odezvu organizmu) -, získal souhlas pro svou bezpečnost a přesnost. Ale i zde, jako u mnoha jiných „perfektně bezpečných“ nových technik, si lékaři teprve nedávno uvědomili, že je to vyšetření daleko nebezpečnější, než se myslelo, a může vést i k smrtelným komplikacím.

První větší studie této metody odhalila, že život ohrožující situace nastává v jednom z 210 případů a vyžaduje speciální léčbu nebo pobyt v nemocnici; dva z každých 3000 lidí, kteří byli zahrnuti do studie, dostali srdeční infarkt poté, co bylo celé vyšetření ukončeno.

ANGIOGRAFIE

Má-Ii lékař podezření, že něco nehraje, může vás odkázat na angiografii, rentgenové vyšetření, od kterého se očekává, že pomocí kontrastní látky zjistí stav vašich tepen.

Také v tomto případě existuje množství důkazů, že i toto vyšetření napáchá dosti škod, protože vás často neprávem odsoudí k některé z mnoha potenciálně smrtících operací srdce. Při jednom výzkumu v Bostonu se u poloviny ze 171 pacientů, kterým byla na základě angiografie doporučena koronární angioplastika (operace, při které jsou zúžené cévy rozšiřovány drobounkými nafouknutými balonky) později zjistilo, že operaci vůbec nepotřebují. Nakonec i angiografii skutečně potřebovala jen 4 procenta pacientů, kterým byla doporučena.

U tohoto vyšetření též velmi často dochází k mylným interpretacím. Jeden výzkum, který srovnával protokoly patologů o zemřelých pacientech s výsledky předchozích angiografií, zjistil, že dvě třetiny z nich měly chybné závěry.

Zdroj: Lynne McTaggartová: Co vám lékaři neřeknou

Toužím po tom, aby současný systém odumřel. Nevěřím už v jeho obrodu. Proto vás učíme, jak se o sebe starat sami a lékaře nepotřebovat (snad jen v případě zlomené nohy :-)).

Najdete na ZÁKLADECH CELOSTNÍHO ZDRAVÍ

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Magnezi B6: Hořčík nejen proti křečím
Magnezi B6: Hořčík nejen proti křečím

MagneZi B6 obsahuje dobře známý a skvěle spolupracující tým hořčík, vitamin B6 a zinek, které jsme pro vás vyvinuli ve snadno zpracovatelné formě, abychom vašim svalům a nervovému systému poskytli komplexní a cílenou podporu.

Detail produktu

Komentáře