Pokud je vám přes padesát, tak vám určitě taky přišel strašící dopis, které vyšetření byste si měli nechat udělat, protože vám hrozí smrt. Kolonoskopie byla mezi nimi.

Nikdy by mě ani nenapadlo nechat si strkat od kohokoliv cokoliv a jakýmkoliv otvorem něco dovnitř mého těla.
Jedinou výjimku má můj muž 😀

Za svou praxi jsem mluvila s hodně lékaři, a oni samotní mě od podobných zákroků zrazovali. Možná, až vás váš lékař pošle na nějaké podobné vyšetření, zeptejte se ho, zda i on ho podstoupil. A jestli je podstupuje preventivně. Možná se budete divit…

Takže proč nikdy ne kolonoskopie?

Každý rok přes 14 milionů zdravých Američanů podstupuje vyšetření kolonoskopií pro odhalení rakoviny tlustého střeva. V přepočtu na počet obyvatel to vychází na 460.000 Čechů a 240.000 Slováků.

Deník Anály interní medicíny (Annals of Internal Medicine) v článku nazvaném:

“Komplikace kolonoskopie v integrovaném systému zdravotní péče”

uvedl, že přibližně 70.000 lidí (0,50 %) je usmrcených nebo zraněných komplikacemi tohoto vyšetření. Oproti tomu, roční míra úmrtí na rakovinu tlustého střeva je pouze 0,22 %.

Po přepočtu to vychází na 1200 na Slovensku a 2630 v Česku zraněných nebo usmrcených lidí!

Problémové oblasti zpochybňující přínosy kolonoskopie

V této části se podrobněji podíváme na pár faktů, které zpochybňují přínos kolonoskopického vyšetření.

1/ Dramatický nárůst výskytu rakoviny tlustého střeva.

Navzdory milionům vyšetření provedených mezi lety 2000 až 2007, roční míra výskytu rakoviny tlustého střeva v USA narostla o zhruba 30.000 případů.

2/ Více polypů se přehlédne, než najde.

Přibližně třetina kolonoskopických vyšetření běžně přehlédne polypy, ale i samotné rakovinné nádory. Podle zprávy Národního onkologického institutu (National Cancer Institute) ze dne 17.10.2008 se přehlédne prakticky 100 % polypů v pravé části vzestupného tlustého střeva.

3/ Odstraňování polypů nepředchází rozvoji rakoviny.

Podle výzkumu z roku 2006 se do několika let po vyšetření vyvinula rakovina tlustého střeva ve stejné míře, jaká by se dala očekávat v běžné populaci. Dokonce i tehdy, pokud byly odstraněny polypy.

4/ Nadhodnocené riziko úmrtí na kolorektální rakovinu.

Rizika tohoto druhu rakoviny jsou nadhodnocena pro komerční účely. Dokonce, i osoba ve vysoce rizikové skupině, má 12 násobně vyšší riziko úmrtí na onemocnění srdce, 10 násobné na jinou rakovinu, 6 násobné na lékařskou chybu, 3 násobné na mrtvici a 2 násobné riziko, že zemře při dopravní nehodě.

5/ 95% polypů jsou nezhoubné.

Nikdy z nich nebude rakovina, proto jejich vyjmutí nemá žádný význam.

6/ Ne všem kolorektálním typům rakovin předcházejí polypy.

Většina nádorů vzniká z plochých jizev, které nikdo nenavrhuje odstranit, i když jsou až 5 krát rizikovější pro vznik rakoviny než polypy.

Přímá zdravotní rizika kolonoskopie

Problémem kolonoskopie není jen absence přínosů popsaných výše. Vyznačuje se také přímými riziky pro zdraví a dokonce pro život pacienta.

1/ Kolonoskopické vyšetření zvyšuje riziko úmrtí na všechny ostatní příčiny.

Studie The Telemark Polyp Study ukázala, že po kolonoskopii měli pacienti o 157 % vyšší riziko úmrtí než kontrolní skupina (z důvodů popsaných níže). Snížení výskytu kolorektální rakoviny byl však pouze 2% (statisticky nevýznamné).

2/ Zvýšené riziko rakoviny.

Odstranění maligních polypů nebo jejich biopsie uvolňuje rakovinné buňky do krevního oběhu. Tyto buňky jako metastázy mohou vytvořit nové nádory po celém těle.

3/ Vysoké riziko vnitřního krvácení.

Odstranění polypů výrazně zvyšuje u pacienta riziko úmrtí v důsledku těžko odhalitelného vnitřního krvácení. To může způsobit ischemický infarkt, infarkt myokardu, srdeční zástavu nebo náhlé srdeční selhání.

4/ Těžká dehydratace.

Příprava střeva před kolonoskopií způsobuje silnou dehydrataci. Může způsobit nezvratitelné poškození ledvin, závratě, ztrátu vědomí, infarkt a další komplikace.

5/ Chronické onemocnění tlustého střeva.

Narušení činnosti střeva po kolonoskopii často vede k zácpě, těžkým průjmům, zánětům a střevní obstrukci. Všechny tyto komplikace způsobují syndrom zánětu střeva. Tento jediný faktor zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva až 32 násobně!

6/ Infekce dýchacích cest a zápal plic.

Po celkové anestezii se až u 25 % lidí rozvine infekce dýchacích cest. Mnozí starší lidé umírají týdny či měsíce později na akutní zápal plic. Úmrtnost při zánětu plic je 5 %, což představuje přibližně 60 tisíc lidí v USA ročně – více než úmrtí na kolorektální rakovinu.

7/ Srážení krve a plicní embolie.

Hluboká trombóza cév a plicní embolie jsou běžné vedlejší účinky celkové anestezie. Jen v Americe jsou příčinou až 200.000 úmrtí ročně.

8/ Komplikace z chyb lékařů během kolonoskopie.

V USA každý rok až 70.000 pacientů utrpí během kolonoskopie úraz zaviněním lékaře. Skutečná míra, včetně nehlášené poškození, se odhaduje na 280.000.

Pokud se blížíte k věku, ve kterém se začíná provádět pravidelné vyšetření kolonoskopií, tedy přibližně 50. rok života, dobře si zvažte přínosy a rizika toho vyšetření. Navzdory silné medializaci jejích přínosů se totiž pozapomíná seznamovat veřejnost i s jejími zjevnými nedostatky.

V případě, že se vás toto téma zatím netýká, určitě na to upozorněte své rodiče a známe, protože správné rozhodnutí dnes může zítra ovlivnit jejich život. A to doslova.

Starejte se o své tlusté střevo preventivně

Zdroj: COLONOSCOPY: IS IT WORTH THE RISK?

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Pure Yucca: Detoxikace přírodními saponiny
Pure Yucca: Detoxikace přírodními saponiny

Saponiny, přírodní sloučeniny v juke podobné steroidům, mají diuretické, protizánětlivé, protikřečové a antioxidační účinky. Extrakt z této rostliny obsahuje několik enzymů, chlorofyl, antioxidanty a další účinné látky. Pure Yucca může podpořit detoxikaci trávicího systému tak, že zrychlí metabolismus, a tím urychlí i vylučování škodlivých látek.

Detail produktu

Komentáře