Antikoncepce může vést až k neplodnosti. A proti rakovině rozhodně nechrání, varuje Helena Máslová
Antikoncepční pilulka slaví 55. narozeniny. Na jednu stranu výrazně přispěla k osvobození žen, na stranu druhou s sebou nese obrovská rizika – mimo jiné i možnou neplodnost po vysazení.
V rozhovoru se Zuzanou Burešovou to říká psychogynekoložka a psychosomatoložka Helena Máslová.
V květnu roku 1960, tedy přesně před 55 lety, byla na americký trh uvedena první antikoncepční pilulka. Ta změnila život ženám i mužům po celém světě.
„Trvalo ovšem dalších 40 let, než se preparát masově rozšířil,“ poukazuje Helena Máslová. „Důvodem byly nežádoucí účinky, především tloustnutí.“
O hormonální antikoncepci se často říká, že ženy osvobodila.
„Je pravda, že největší brzdou emancipace před tím byl porod a kojení, díky antikoncepci ženy získaly kontrolu nad reprodukcí a dostaly možnost vstoupit i do zaměstnání, která pro ně dřív byla naprostým tabu. Například ještě na konci 80. let byla chirurgie čistě maskulinní oblast, to se díky antikoncepci změnilo,“ vzpomíná.
Antikoncepce ovšem „ulevila“ i mužům. Zodpovědnost za případné otěhotnění totiž přenesla z velké míry na ženy.
„Ve chvíli, kdy marketing farmaceutického průmyslu přesvědčil většinu mladých žen k užívání antikoncepce, naprosto to změnilo společnost. V současnosti v Česku užívá antikoncepci víc než polovina žen v produktivním věku – stali jsme se společností neplodných žen!“ zdůrazňuje.
Menstruace a antikoncepce? Mýtus!
Co dělat ve chvíli, kdy za vámi přijde 17letá dcera s tím, že by chtěla začít brát hormonální antikoncepci? Nejlepší je podle Heleny Máslové s dcerou mluvit a vysvětlit jí, že i vztah, který zůstane platonickým, má svou hodnotu.
„Je-li ale jasné, že dcera je velmi zamilovaná a vztah platonickou rovinu překročí, pak je možné sáhnout k hormonální antikoncepci. Ale pozor! Pouze v případě dívky, která je už zcela vyvinutá a fyzicky dospělá. U nevyvinuté, hubené dívky by se mohlo stát, že v případě pozdějšího vysazení prášků už menstruační cyklus znovu nenaběhne,“ varuje gynekoložka.
Antikoncepce je podle ní vždy nepřirozený zásah do těla ženy.
„Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda. Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“
Antikoncepce není zbraň proti rakovině
O antikoncepci se často říká, že její užívání má i řadu zdravotních výhod – například že snižuje riziko vzniku rakoviny.
„To je nesmysl!“ neskrývá Helena Máslová. „Bylo to zpochybněno na vědecké úrovni, hormonální antikoncepce není protektivní u žádného druhu rakoviny.“
Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal
A já dodávám, že hormonální antikoncepce je blokací, abychom vytvořili láskyplný a hluboký partnerský svazek.
Moje babička říkala, že muž se stará o ženu. A kolik dětí si udělá, tolik jich uživí. Jde jen o to, že dnešní ženy chtějí mít pod kontrolou všechno. I plození. A pak se diví, že mají vedle sebe neschopné muže 🙂
Učím vás všechno v kurzu zdarma ŽENA je láska
A pokud jsi připravená na novou ženskou cestu navracením se ke své skutečné podstatě a léčit své ženství přirozenými cestami, přidej se do KRUHU Žena je láska
s láskou Miluška
Komentáře
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen/a.
Přihlásit se Registrovat se