Nevěra je vyvrcholení něčeho, co ve vztahu nefungovalo už dlouho a co rozhodně nezavinil jen jeden z partnerů.

Takže proč vlastně někomu něco odpouštět, když není co si vyčítat?

Max. můžeme vyčítat a pak odpouštět sobě. Ale chápu, že je to velmi těžké téma, tak si pojďme povídat, jak odpustit nevěru.

Jednoduše – pochopit, proč já jsem to tak potřeboval.

Ve chvíli, kdy pochopím, proč to potřebuju já, uvidím svou výzvu ke změně sebe, a pak se změním, už nevěru nebudu potřebovat.

Zaměřím se na vztah a zlepšení svého fungování ve vztahu.

Možná si říkáte, že jsme se s Ivanem asi nikdy nepodvedli, nebyli si nevěrní, proto máme tak skvělý vztah. Tak se mýlíte. Udělali jsme si v životě hromadu ublížení, zrady a podvodů. Věděli jsme ale, že naše láska je tak silná, že stojí za to všechno odpustit a jít dál, rozhodnout se odpustit.

Chci vám všem, kteří máte pocit, že nevěra odpustit nejde, říct, že je to vaše rozhodnutí odpustit nebo neodpustit.

Partner s tím neudělá už nic. Co udělal, je minulost, teď je míček na vaší straně hřiště. Takže se přestaňte vymlouvat, že to máte těžké a jste moc zraněné.

Jasně, jste, ale jen vy se toho můžete zbavit a jen vy to můžete změnit.

Přestaňte říkat, že někdo má štěstí, že má skvělý vztah. Nemá štěstí, ale něco pro ten skvělý vztah prakticky dělá.

Vzájemná důvěra ve vztahu stojí velké úsilí a je to tvrdá dřina na celý život. Vaše dřina.

Proč to říkám. Chci vás vyzvat k tomu, abyste se pevně rozhodli, že uděláte všechno proto, abyste překonali ublížení z nevěry. Abyste se opravdu rozhodli a pak opravdu něco dělali. Není nic horšího a smutnějšího, než plakat 20 let po nevěře kvůli nevěře. To je lepší odejít, nechat partnera žít si svůj život, a zůstat v roli ublížené oběti sám.

Takže pokud nechceš zůstat sama, a chceš být šťastná s partnerem, kterého miluješ, pracuj na změně svého vlastního myšlení, svého vlastního přístupu.

Praktické kroky, jak odpustit:

1. Napiš si kladné vlastnosti svého partnera, proč s ním jsi, v čem je skvělý a za co si ho vážíš. A kdykoliv, když se vzpomeneš na nevěru, všechny ty vlastnosti si přečti.

2. Oživuj váš vztah, vymýšlej nové příležitosti, kdy spolu můžete zažít něco pěkného. Čím víc nového a hezkého spolu prožijete, tím rychleji bolest z nevěry pomine.

3. Každý den si uvědom, že tvůj partner je s tebou dobrovolně a buď vděčný za jeho rozhodnutí být právě s tebou. Uvědom si to a udělej mu každý den něčím malým radost, abys mu to dal pocítit, že jsi za to rád.

4. Otevři se svému partnerovi a mluv o všem, co cítíš, co tě trápí, čeho se bojíš, s čím si nevíš rady – ukaž svou zranitelnost. Jen odevzdáním se partnerovi mu dovolíš, aby důvěřoval i on tobě a otevřel se ti.

5. Postav svého partnera na první místo ve svém životě, před děti, rodiče, přátele. On je první, s kým o čemkoliv mluvíš, na všechno se jeho zeptej jako prvního, nic nedělej bez toho, že to s ním probereš. Každý den svého partnera za něco pochval. On se musí cítit, že je pro tebe tím nejdůležitějším člověkem – pak nebude mít důvod hledat jinde.

6. Nestav partnera do pocitu, že váš vztah ho v něčem omezuje, podporuj ho v čemkoliv, co chce dělat, i když tobě se to moc nelíbí.

7. Partnerovi se omluv za své prohřešky, za to, cos udělal špatně a co partnera mohlo zranit.

Uvědom si, že každý člověk slyší na jiný způsob omluvy. A tak často nestačí říct jen Promiň. Zkus při omluvě vyjádřit, že ti je líto, co se stalo.

Přijmi zodpovědnost za to, cos udělal špatně, přiznej, žes něco nezvládl a prostě udělal chybu.

Zeptej se, jestli můžeš nějak napravit to, cos udělal, nebo se zeptej, co můžeš udělat pro to, aby ti partner rychleji a snáz odpustil.

Řekni, že se budeš snažit to už nikdy neudělat. A nakonec požádej o odpuštění.

Připraven je kurz Odpustit je láska

s láskou vaše Empatia

Komentáře