Strach je jednou z nejsilnějších emocí. Má velmi silný účinek na vaši mysl a tělo.

Strach může vytvořit silné signály odezvy, když jsme v nouzových situacích – například, když jsme chyceni v ohni nebo napadeni.

Může se také projevit, když se setkáváte s život neohrožujícími událostmi, jako jsou zkoušky, řeč před publikem, nová pracovní místa, schůzky nebo dokonce párty. Je to přirozená reakce na hrozbu, která může být vnímána nebo skutečná.

Úzkost je slovo, které používáme pro některé druhy strachu, které mají obvykle do činění s myšlenkou na hrozbu nebo něco, co se pokazí spíše v budoucnu než teď.

Strach a úzkost mohou trvat krátkou dobu a pak přejít, ale mohou také trvat mnohem déle a můžete s nimi uvíznout. V některých případech mohou převzít kontrolu nad vaším životem a ovlivnit vaši schopnost jíst, spát, soustředit se, cestovat, užívat si života nebo dokonce opustit dům nebo chodit do práce nebo do školy. To vám může bránit v tom, abyste dělali věci, které chcete nebo potřebujete, a také to ovlivňuje vaše zdraví.

Někteří lidé jsou ochromeni strachem a chtějí se vyhnout situacím, které by je mohly vyděsit. Může být obtížné tento cyklus přerušit, ale existuje mnoho způsobů, jak to udělat. Můžete se naučit cítit se méně bojácně a vyrovnat se se strachem, aby vám nebránil žít.

Co vás děsí?

Spousta věcí nás nutí cítit strach. Bát se některých věcí – například požárů – vás může udržet v bezpečí. Strach ze selhání vás může přimět k tomu, abyste se více snažili, abyste nezklamali, ale také vám to může zabránit, pokud bude pocit strachu příliš silný.

To, čeho se bojíte a jak se chováte, když se něčeho bojíte, se může lišit osobu od osoby. Vědět, co vás děsí a proč může být prvním krokem k vyřešení problémů se strachem.

Co vás znepokojuje?

Protože úzkost je druh strachu, věci, které jsme o strachu popsali výše, platí také pro úzkost.

Slovo „úzkost“ bývá používáno k popisu obav, nebo když strach přetrvává v průběhu času. Používá se, když má člověk strach z něčeho v budoucnosti, spíše než z toho, co se právě děje.

Úzkost je slovo, které odborníci často používají, když popisují přetrvávající strach. Způsoby, které cítíte, když máte strach a úzkost, jsou velmi podobné, protože základní emoce jsou stejné.

Jak strach a úzkost vnímáme?

Když se cítíte vystrašení nebo vážně znepokojení, vaše mysl a tělo pracují velmi rychle. Toto jsou některé z věcí, které by se mohly stát:

 • Vaše srdce bije velmi rychle – může být cítit nepravidelné bití
 • Dýcháte velmi rychle
 • Vaše svaly se cítí slabé
 • Hodně se potíte
 • Bolí vás žaludek a střeva
 • Je pro vás těžké soustředit se na cokoli jiného
 • Cítíte závratě
 • Cítíte se zamrzlí na místě
 • Nemůžete jíst
 • Máte teplé a studené pocení
 • Máte sucho v ústech
 • Svaly máte velmi napjaté

K těmto věcem dochází, protože vás vaše tělo, cítící strach, připravuje na nouzovou situaci, takže způsobuje průtok krve do svalů, zvyšuje hladinu cukru v krvi a dává vám mentální schopnost soustředit se na věc, kterou vaše tělo vnímá jako hrozbu.

S úzkostí v delším časovém horizontu můžete mít některé z výše uvedených příznaků a také více hlodavý pocit strachu a můžete být podrážděni, mít problémy se spánkem, trpět bolestmi hlavy nebo mít potíže se soustředěním se na práci a plánování budoucnosti; můžete mít problémy v sexu a ztratit sebevědomí.

Proč se cítím takto, když nejsem ve skutečném nebezpečí?

Dávní lidé potřebovali rychlé a silné reakce, které vyvolávají strach, protože se často nacházeli v situacích fyzického nebezpečí; v dnešním životě však již nebudeme čelit stejným hrozbám.

Navzdory tomu naše mysl a těla stále fungují stejným způsobem jako u našich dávných předků a my máme stejné reakce na naše moderní obavy z účtů, cestování a sociálních situací.  My ale nemůžeme utéct nebo fyzicky zaútočit na tyto problémy!

Fyzické pocity strachu mohou být samy o sobě děsivé – zvláště pokud je zažíváte a nevíte proč, nebo pokud se zdají být nepřiměřené situaci. Místo toho, aby vás upozornil na nebezpečí a připravil vás na to reagovat, váš strach nebo úzkost může reagovat na jakoukoli vnímanou hrozbu, která může být imaginární nebo nepodstatná.

Proč můj strach neodezní a nenechá mě cítit se zase normálně?

Strach může být jednorázový pocit, když čelíte něčemu neznámému.

Může to však být také každodenní, dlouhodobý problém – i když nemůžete přijít na kloub tomu, proč. Někteří lidé pociťují neustálý pocit úzkosti bez jakéhokoli zvláštního spuštění.

V každodenním životě existuje spousta spouštěčů strachu a nemůžete vždy přesně zjistit, proč jste vystrašení nebo jak je pravděpodobné, že vám bude ublíženo. I když vidíte, jak strašně neopodstatněný váš strach je, emocionální část vašeho mozku stále vysílá nebezpečné signály do vašeho těla.

Co je to záchvat paniky?

Panická ataka je, když se cítíte ohromeni fyzickými a mentálními pocity strachu – znaky uvedenými v části Jak strach a úzkost vnímáme. Lidé, kteří mají záchvaty paniky, říkají, že je obtížné dýchat, a obávají se, že mají infarkt nebo že ztrácí kontrolu nad svým tělem.

Co je fobie?

Fobie je extrémní strach z konkrétního zvířete, věci, místa nebo situace. Lidé s fobiemi mají naprostou potřebu vyhnout se kontaktu s konkrétní příčinou úzkosti nebo strachu. Myšlenka na kontakt s příčinou fobie vás nutí k úzkosti nebo panice.

Jak si mohu pomoci?

Pokud můžete, čelte svému strachu

Pokud se vždy vyhnete situacím, které vás děsí, může se stát, že přestanete dělat věci, které chcete nebo potřebujete. Nebudete si moci vyzkoušet, zda je situace vždy tak špatná, jak očekáváte, takže vám chybí šance na to, jak zvládnout své obavy a zmírnit úzkost. Úzkost má tendenci se zvyšovat, pokud se dostanete do tohoto vzorce. Vystavení se svým obavám může být účinným způsobem, jak tuto úzkost překonat.

Poznej sám sebe

Zkuste se dozvědět více o svém strachu nebo úzkosti. Udržujte úzkostný deník nebo záznam myšlenek, abyste si poznamenali, kdy se to stane a co se stane.  Můžete se pokusit stanovit si malé, dosažitelné cíle, kterým čelíte svým obavám. Mohli byste mít s sebou seznam věcí, které pomáhají v době, kdy budete pravděpodobně vystrašení nebo mít strach. To může být efektivní způsob, jak oslovit základní domněnku, která stojí za vaší úzkostí.

Zkuste se dozvědět více o svém strachu nebo úzkosti. Uchovávejte záznamy o tom, kdy se to stane a co se stane.

Poznejte sami sebe z pohledu výzev, které tady v životě máte ke své změně před sebou. Najděte si charakter podle Astrologie 9 planet v Harmonické vztahy a pokračujte do kurzu podle svého prvku – více na AKADEMIE CELOSTNÍHO ZDRAVÍ

Cvičení

Zvyšte fyzickou zátěž. Cvičení vyžaduje určitou koncentraci, a to může zbavit vaši mysl strachu a úzkosti.

Která cvičení jsou pro koho vhodná se dočtete v tomto článku

Relaxace

Učení relaxační techniky vám mohou pomoci s mentálními a fyzickými pocity strachu. Může vám pomoci jen upustit ramena a zhluboka dýchat. Nebo si představte sami sebe na odpočinkovém místě. Můžete také vyzkoušet věci jako jóga, meditace, masáže.

Který způsob relaxace je pro vás vhodný a proč se dozvíte v tomto článku

Zdravé stravování

Jezte hodně ovoce a zeleniny a pokuste se vyhnout cukru. Výsledné poklesy hladiny cukru v krvi vám mohou vyvolat úzkostné pocity. Snažte se vyhnout pití velkého množství černého čaje a kávy, protože kofein může zvýšit úroveň úzkosti.

Námi doporučované zdravé stravování najdete zde

Vyvarujte se alkoholu nebo pijte s ​​mírou

Je velmi běžné, že lidé pijí, když se cítí nervózní. Někteří lidé nazývají alkohol „holandskou odvahou“, ale následky alkoholu mohou způsobit, že se budete cítit ještě víc bojácně.

Doplňkové terapie

Někteří lidé zjistili, že doplňkové terapie nebo cvičení, jako jsou relaxační techniky, meditace, jóga nebo t’ai chi, jim pomáhají vyrovnat se s jejich úzkostí.

Víra / spiritualita

Pokud jste věřící nebo duchovně založení, může vám to poskytnout pocit spojeného s něčím větším než vy. Víra může poskytnout způsob, jak se vypořádat s každodenním stresem, a navštěvování podobně založených lidí na stejné víře vás může spojit s cennou podpůrnou sítí.

Přidejte se do jakéhokolilv programu AKADEMIE CELOSTNÍHO ZDRAVÍ

Zdroj: https://www.mentalhealth.org.uk/publications/overcome-fear-anxiety

Jak řešit celostním způsobem strach a úzkosti si můžete přečíst např. v tomto dotazu nebo si zadejte do vyhledávače v empatii strach, úzkost, panická porucha, antidepresiva, v poradně je spoustu dotazů a našich odpovědí. Nebo zadejte dotaz sami.

Nenechte se převálcovat strachem!

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres
Rhodiolin: Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen na stres

Hlavní složka těchto kapslí rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je adaptogenní rostlina. Její účinné látky mají příznivé účinky na centrální nervový systém, a to je důvodem, proč může zvyšovat koncentraci a fyzickou a mentální výkonnost. Rhodiolin může být účinný v případě studia, sportu a při vyrovnávání se se stresem. Snižuje mentální únavu a může přispět k lepší celkové kondici. Tím, že je doplněn zinkem, zlepšuje odolnost těla vůči nemocem, snižuje rovněž stres a příznaky způsobené napjatým způsobem života.

Detail produktu

Komentáře