Všichni se učíme komunikovat se svým partnerem jak nejlépe umíme.

A všichni v tom máme větší či menší potíže.

Všichni se chceme dostat do stadia upřímné otevřenosti, kdy nebudeme mít strach svému partnerovi říct cokoliv, aniž by nás soudil či odmítl.

Tady máte jeden možný způsob, jak vaši komunikaci zlepšit 🙂

PĚT ÚROVNÍ KOMUNIKACE

5. Pátá úroveň – klišé

Následující drobné fráze jsou příkladem této úrovně komunikace:

„Tý jo, tobě to sluší.“

„Máš hodně práce?“

„Jak se daří manželce?“

Jde o tzv. zdvořilostní fráze, otázky, na které nečekáme odpověď. Můžete si to vyzkoušet, že je to tak, v praxi. Až se vás někdo zeptá, jak se máte, neodpovězte jen – dobře, ale začněte vyprávět o tom, jak se doopravdy máte. Uvidíte reakci.

Vy jste ale udělali první krok k upřímné komunikaci 🙂

4. Čtvrtá úroveň – fakta o druhých

Tohle je naprosto běžný způsob, který používáme. Mluvíme o jiných, ale vyhýbáme se jakémukoliv osobnímu rozhovoru o nás samých.

Mluvit o druhých je snadné a pohodlné, ale hrozí riziko, že sklouzneme k pomluvám, a to nikdy nepřináší nikomu nic dobrého.

3. Třetí úroveň – myšlenky a hodnocení

Tady se začínáme blížit ke skutečné komunikaci. Na této úrovni začínáme mluvit o svých nápadech, myšlenkách a názorech. Stále jsme ještě trošku bázliví a jsme ve střehu.

Pokud se setkáme s nesouhlasem, můžeme změnit svůj názor tak, aby se více blížil názoru druhého člověka.

2. Druhá úroveň – pocity a emoce

Jako manželé spolu začínáme hovořit o pocitech, které stojí za vyjádřenými myšlenkami a názory. A příliš mnoho párů se jen zřídka dostane na tuto úroveň.

Vezměme si například manžela, který každý večer vstane od stolu a nikdy manželce neřekne ani slovo o jídle ani neocení její námahu při přípravě večeře. Má mnoho příležitostí dát své ženě najevo, jak si jí váží, ale míjí je. Stačilo by jednoduše říci:

„Miláčku, ta večeře byla skvělá, jsi vynikající kuchařka!“

Pro ni by to mělo obrovský význam. Platí to i obráceně, i muž potřebuje pochvalu a ocenění, uznání toho, co pro ženu dělá.

Stejně tak je důležité vyjádřit své zklamání a hněv, nikoli však v hořkosti a s odsouzením, ale tak, aby to nenarušilo komunikaci, jednoduše sdělit, jak se cítíme. Třeba:

„Cítím se na druhé koleji a je mi smutno, protože když jsi přišel z práce, hrál sis deset minut s naším psem a mě sis ani nevšiml.“

Není snadné sdělit druhému člověku naše nejvnitřnější pocity, i když se jedná o někoho, koho milujeme natolik, že jsme se rozhodli strávit s ním život.

Přesto je ale potřeba, abychom se krůček po krůčku začali posunovat směrem k takovéto otevřenosti.

1. První úroveň – naprostá emocionální a osobní pravdivost v komunikaci

Abychom v manželství přežili, je pro nás tato věc naprostou nezbytností.

Musíme vytvořit takovou úroveň otevřenosti a upřímnosti ve svém vztahu, že jeden partner bude moci otevřeně hovořit o svých pocitech, aniž by ten druhý jeho pocity soudil. Taková hladina komunikace je velmi obtížná, protože člověk riskuje odmítnutí.

Kdyby například manželka ve výše uvedeném příkladu věděla, že pokud vyjádří svůj pocit, manžel vybuchne hněvem, asi by si svůj pocit nechala pro sebe.

Všichni musíme usilovat o to, abychom vytvořili prostředí, v němž je otevřená a poctivá komunikace vždy podporována a vítána. Zároveň však nezapomínejme, že pokud vás něco zranilo, můžeme to vyjádřit neobviňujícím způsobem. Je docela možné, že člověk, který vaše city zranil, to vůbec neměl v úmyslu. A i kdyby ano, vždy je lepší předpokládat nevinu druhého.

Někdy slyšíme něco, co ve skutečnosti nebylo řečeno. Máme sklony filtrovat projev druhých lidí přes vlastní předpojatost a je moudré nesnažit se číst mezi řádky.

Být otevřený neznamená být hrubý. Ani to neznamená být neomalený, netaktní nebo mít postoj ve stylu „řeknu ti něco pro tvé dobro“.

Být otevřený neznamená, že to musíte všechno vybalit. Některé pocity není třeba vůbec vyjadřovat.

Není třeba začít upřímnou komunikaci takto:

„Víš, rozhodl jsem se, že k tobě budu zcela upřímný ohledně svých pocitů, a musím ti říct, že tak kardinální frňák, jako máš ty, jsem v životě u nikoho neviděl.“ To není pocit, který musí druhý znát 🙂

Zvládnutí komunikace je nesmírně složité, většina z nás zůstává na povrchu.

Ale pokud se nepokusím řešit důležité věci v životě a v manželství na základě pevné a intimní komunikace, můj partner se neodhodlá riskovat a otevřít mi své srdce. Nikdy se nespojíme v jedno.

Praktické kroky:

Následující cvičení je jednou z možností, jak můžete trénovat komunikaci v manželství.

Najděte si čas, kdy můžete v klidu posedět, a naslouchejte svému partnerovi. Nepřerotevřenostušujte ho a nepřemýšlejte o tom, co mu řeknete. Jednoduše naslouchejte.

Potom partnerovi verbálně i neverbálně sdělte, že mu skutečně rozumíte. Potvrďte, že vás zajímá a že vám na něm záleží tolik, abyste ho pozorně a do hloubky poslouchali.

Pak zkuste sdělit, o čem partner vyprávěl, co jste si z toho vzali, shrňte, co bylo řečeno. Možná zjistíte, že bylo řečeno něco jiného, než vy jste vnímali. Je to dobré cvičení pro zlepšení komunikačních i poslechových dovedností.

A trénovat to můžete i sami, partner o tom nemusí mít ani tušení – pokud jste zatím na té úrovni, že se nedokážete domluvit společně. To přijde, někdo první krok udělat musí!

S láskou vaše Empatia

Zdroj: Sex začíná v kuchyni

Jak komunikovat v partnerství s vámi probírám v kurzu Žena je láska v tématu Mluvit a neslyšet se?

Trénujte!

Kam dál?

Do našeho e-shopu

New Life: Pro těhotné a kojící
New Life: Pro těhotné a kojící

Pro těhotné ženy, mladé matky a dokonce i pro ty, které se na těhotenství připravují, je velmi důležité, aby byla zajištěna jejich zvýšená potřeba vitaminů a minerálů. Proto pro ně bude užitečný New Life. Železo, vitamin C, vitaminy B, vápník a hořčík jsou nezbytné pro tvorbu krve plodu a zdravý vývoj jeho imunitního, kostního a nervového systému a kromě toho podporují organismus matky. Kyselina listová se navíc podílí na vývoji tkání matky, udržování její psychické kondice během těhotenství a je také životně důležitá pro rozvoj nervového systému embrya.

Detail produktu

Komentáře