Smrt je největší stín, který před námi leží. Menšími stíny jsou naše slabé stránky, které nazýváme chybami.

Přijmout své slabé stránky jako výzvy ke změně je cestou, jak se zbavit smrti.

Kurz, který se tím zabývá, je PŘIJÍMAT je LÁSKA

Příběh jedné cesty přijímání smrti:

Minulý týden jsem poprvé mluvila s hospicovým koordinátorem. Odkládala jsem to, i když onkolog mé dcery řekl, že je pravděpodobně čas, poté, co jsem se telefonicky setkala s týmem pediatrické paliativní péče a začala klást ne tak těžké otázky.

„Pracovali jste už s teenagery?“ Chtěla jsem vědět.

„Ne, ale máme několik skvělých zdravotních sester a jsme přímo ve vašem okolí. Nebudete sama. “

Byla milá. Zastavila se cestou domů z návštěvy něčí umírající matky nebo otce, tety nebo strýce – a hodinu se mnou mluvila.

Je zvláštní, jak nemluvíme o umírání, dokud nečelíme smrti. Všichni umřou. Všichni truchlí.

Jsme nevyhnutelně sjednoceni těmito nevyhnutelnostmi, ale nemluvíme o tom.

Oddělujeme ho od všech ostatních částí našeho života a dáváme mu vlastní jméno. Hospic – tmavé, oddělené místo.

Dokud nebudete muset mluvit s hospicovým koordinátorem o vašem umírajícím dítěti.

Mluvila upřímně a nebála se se mnou nahlédnout do propasti. Tehdy jsem si uvědomila, že tým paliativní péče v nemocnici a místní hospicová organizace v mé komunitě jsou průvodci.

Život je nimi naplněn šerpy, kteří nás vedou neznámem.

Rodiče, učitelé, učitelé, přátelé … hledáme radu a oni ji obvykle poskytují.

Toto místo umírání – je to pusté místo, místo bez cest – pokud se nebojíte je hledat. Ale já se bojím. Jsem vyděšená.

Nevím, co mám dělat s tímto strachem. Je to těžké a nepohyblivé. Osaměle se pokoušet zvládnout tuto úroveň zármutku a předstírat, že jsem silná, je jako pokoušet se najít pohodlné místo, kde si lehnout v místnosti plné tvrdých povrchů a jasného světla.

Zdá se nemožné zarámovat hloubku mé bolesti do něčeho, čemu lidé mohou rozumět. Je to bezedné, nedefinovatelné. Pokud jste tu samozřejmě nebyli. Pak víte, že vše bolí, všechno je příliš citlivé. Fráze jako „držte se“ a „zůstaňte silní“ zní jako výsměch a ječí do nejcitlivějších částí toho, co bolí, až to bolí tak, jako když tlačíte na otevřenou ránu.

Umírání není o věšení. Jde o to nechat to jít, smířit se, najít mír.

Popírat to nebo ignorovat, že se to děje, je to mnohem horší, mnohem děsivější. Je to jako být ve vlaku řítícím se k rozbitému mostu.

Jsem na horské dráze, která vyskočila z kolejí.

Jsem ve výtahu, jehož kabel praskl.

Dolů, dolů, dolů – to je místo, kam jdu, sleduji, jak se každý následný sken mé dcery vrací s více temnými stíny, sleduji zachmuřený, soucitný obličej onkologa a vroucně si přeji, aby nás někdo mohl z tohoto nepořádku vyvést, šerpa, aby nás vedl zpět k celistvosti.

Přání nepomůže. Ale stejně to dělám. Přála bych si, abychom byli normální rodina, zaneprázdněná životem, sledovala, jak naše děti rostou, neustále překvapená, jak rychle začínají, pak končí a zase začínají roční období.

Lidé říkají, že prožíváme peklo a někdy to také říkáme – můj manžel a já – že toto je peklo na zemi, protože jsme tak blízko rakovině téměř pět let a nejsme schopni ji zastavit, zastavit to, co přichází.

Ale popření není cestou.

V poslední době si kladu otázky týkající se smrti, nutím se dívat na svůj vlastní strach z nevyhnutelnosti, která se před námi skrývá, a přemýšlím nad tím, jak v tom mohu pomoci své dceři, když ji sama odmítnám přijmout, či na to vůbec myslet.

Začala jsem číst o smrti, počínaje knihou nazvanou „Sacred Passage: How to Provide Fearless, Compassionate Care for the Dying“ od Margaret Coberly. Bývalá zdravotní sestra na pohotovosti, kde si uvědomila, že její výcvik postrádá vedení pro nevyléčitelně nemocné pacienty, studovala tibetský buddhismus a naučila se odlišný přístup k řešení smrti – přístup, který začíná přijetím a uznáním.

Zdá se to tak jednoduché a konkrétní – všichni umíráme.

Díky knize paní Coberlyové jsem si uvědomila, že jsem žalostně nepřipravená pomoci své dceři projít procesem umírání pokojným a nakonec uzdravujícím způsobem. V cestě mi stojí můj vlastní strach ze smrti a moje neuvěřitelně silná touha neztratit ji.

Když moje dcera poprvé onemocněla, dala jsem si za úkol naučit se vše možné o její nemoci a možných léčebných postupech. Zoufale jsem hledala lék, magickou formuli, která by ji zachránila. Ale teď, téměř pět let ode dne, kdy jí byla diagnostikována, si uvědomuji, že se musím vzdělávat o smrti a umírání. Musím být její šerpa.

Čtu „Tibetskou knihu mrtvých“ a každý den přemýšlím o své vlastní smrti.

Jak to bude vypadat? Jak se na to mohu připravit? Strach stále existuje, ale objevila jsem útěchu ve snaze pochopit, jak smrt zapadá do mého života a že slepé ignorování je bezohledné, protože způsobuje zacházení s časem jako s nekonečným zdrojem.

Mám před sebou spoustu práce. Pokaždé, když napíšu slovo „smrt“, moje srdce bije o něco rychleji a moje mysl chce vypnout, zavřít žaluzie, úplně ztemnit. Ale alespoň konečně stojím dostatečně blízko u okna, abych vytáhla záclonu zpět nahoru, jen trochu.

Zdroj: https://jacquelinedooley.medium.com/

V kurzu Přijímat je láska rozebíráme téma přijetí všeho, i přijetí smrti. Bonusem je účast naší kamarádky Petry, která vede hospicovou péči.

Náš vztah ke smrti nás může blokovat nebo inspirovat. Vybíráme si sami…

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Noni Liquid: Komplexní produkt z přírody
Noni Liquid: Komplexní produkt z přírody

Morinda citrifolia (která se v polynéských jazycích nazývá noni) je exotické zvláštní ovoce, které obsahuje několik životně důležitých látek. Polinesian Noni a Organic Noni jsou komplexní přípravky navržené k podpoře vašeho zdraví, bohaté na vitaminy, aminokyseliny a minerály. Podporují zdravou činnost buněk a jejich normální dělení; kromě toho snižují zánětlivé procesy v těle. Přispívají k detoxikační funkci jater a mají rovněž antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Plody Organic Noni pocházejí z kontrolované ekologické farmy a jsou ochuceny malinami z organické farmy. Zatímco původ Polinesian Noni je v nezkažené přírodě, zdrojem plodů v Organic Noni jsou farmy s biocertifikátem.

Detail produktu

Komentáře