Pamatuju se, když jsem byla kdysi s Kačenkou u gynekoložky, připadala jsem si jako nezodpovědná matka. Odmítla jsem jí cpát hormony.

„To chcete, aby měla dítě v 16ti letech?“ ušklíbla se gynekoložka.

„To není podstatné. Ale chci, aby měla zodpovědný sex. Aby přemýšlela, s kým do toho jde a zda s ním chce skutečně třeba i zplodit děti.“

Jsem šťastná, že mi Kačenka tenkrát naslouchala. A hormony neužívala.

Ačkoliv je dnes už dávno známo, že hormony škodí, přesto drtivá většina lékařů tvrdí:

hormonální antikoncepce je bezpečná, dokonce zdraví prospěšná!

Některé ženy čekají problémy teprve poté, co antikoncepci vysadí – jejich menstruační cyklus se obtížně obnovuje, tudíž mohou hůře otěhotnět. Gynekologičtí experti tyto stížnosti často šmahem odmítají. Jde prý o údaje týkající se zastaralých typů antikoncepce.

Jenže ani nejnovější přípravky nejsou, jak praxe ukazuje, vždy v pořádku: před rokem byla například předčasně ukončena studie účinků hormonálních antikoncepčních injekcí Depo-Provera. Bylo to už v době, kdy se injekce stávaly hitem nejen ve světě, ale i v Česku – u nás na ně docházelo asi 50 tisíc žen. Pokusy prokázaly, že preparát způsobuje řídnutí kostí. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se zjistilo, že maximum kostní ztráty se objevuje během prvních dvou let užívání přípravku.

„Odvoláváme se na klinickou studii, kterou vedl sám výrobce Depo-Provery, společnost Pfizer! Byla předčasně zastavena právě z důvodu i prokázaného negativního vlivu preparátu na kostní hmotu,“ uvedla tehdy mluvčí ústavu Věra Černá. Výzkumu se účastnilo 388 dívek ve věku dvanáct až osmnáct let a probíhal pět let.

Před necelými třemi lety vyvolala pozdvižení další studie, zveřejněná v odborném časopisu Lancet.

Onkologové v ní upozornili, že dlouhodobé užívání hormonů může vést k rakovině děložního čípku.

Kritici studií obvykle vyvracejí nepříznivé výsledky metodologickými chybami či malým vzorkem zkoumaných žen.

Obecně ale platí, že hormony nejsou vhodné pro ženy, které trpí nebo trpěly nádorovým onemocněním prsu, děložní sliznice či některými typy nádorů vaječníků.

Pilulky se rovněž nesnášejí s hlubokou žilní trombózou, s poruchami srážlivosti krve, onemocněním jater a s neléčeným vysokým krevním tlakem.

Zdroj: SÚKL

Jste zodpovědné?

Tak nebuďte 🙂

Jak eliminovat škodlivé účinky hormonální antikoncepce a jak ji zvládnout vyhodit, najdete v duchovní příčině tady.

s láskou vaše Empatia

 

Komentáře