Léky, které se nám předkládají k léčbě, nejsou ověřeny, nikdo nezkoumá vedlejší účinky, ty jsou zastírány a zamlčovány.

Celá západní medicína stojí na tom, co si vymyslí farmaceutické firmy a na čem se rozhodnou vydělat. Tak hurá za lékařem! Ať jsme další z pokusných králíků…

Bolí vás klouby?

Máte revma, artritidu, užíváte na to nějaké léky?

Stále žijete v domnění, že jste jimi léčeni? Tak čtěte, třeba je zahodíte do koše!

Každý nový lék je nadějí pro pacienty a vítaným pomocníkem pro lékaře. Nejinak tomu bylo i v případě vioxxu, určeného k léčbě bolestivých kloubních onemocnění. Jeho uvedení na trh provázela sláva, na jakou se jen tak nezapomíná.

Pražské Kongresové centrum bylo počátkem prosince 2000 medicínskými celebritami i reprezentanty farmaceutických firem nabité k prasknutí. Scénář byl bezchybný, občerstvení bohaté.

Dříve, ale než na ně přišel čas, dozvěděli se lékaři o tom, že dosud běžně užívané léky proti kloubní bolesti, nesteroidní antirevmatika, nejsou ani zdaleka tak neškodné, jak se donedávna tvrdilo. Dokonce je tomu právě naopak: Podle řady představených zahraničních studií bylo vážné poškození zažívacího ústrojí zjištěno u 94 procenta pacientů užívajících dlouhodobě aspirin a u 71 procenta pacientů léčených ibuprofenem.

Aby špatných zpráv nebylo dost, dozvěděli se přítomní, že vřed způsobený tímto typem léků bývá, na rozdíl od vředů z jiné příčiny, dlouho klinicky němý a jeho prvním projevem bývá až masivní krvácení.

Naštěstí je tu vioxx.

V jeho vývoji se farmaceutické firmy předháněly od roku 1992. Rodil se za velkých bolestí. Výsledek stál ovšem za to. Na celé čáře porazil ibuprofen, diklofenak i paralen. Četnost výskytu poškození zažívacího traktu se u pacientů, kteří jej užívali, dokonce významněji nelišila od těch, kteří užívali placebo, tedy přípravek, který žádnou účinnou látku neobsahuje.

Jen drobný mráček na chvíli zahalil sluncem prozářenou oblohu klenoucí se nad novým lékem.

Studie provedená na osmi tisících pacientů s revmatiodní artritidou sice potvrdila, že při užívání vioxxu je riziko poškození zažívacího traktu oproti původním lékům méně než poloviční, současně ale upozornila na zvýšené riziko infarktu myokardu.

Mráček se však podařilo rychle rozehnat.

Ukázalo se totiž, že do studie bylo omylem zařazeno několik pacientů, kteří v minulosti již cévní příhodu prodělali, a užívali proto pravidelně nízké dávky aspirinu. Podle zadání však užívání jiných léků nebylo povoleno.

Přítomným spadl kámen ze srdce a nic už nemohlo narušit všeobecné veselí. Sympozium se zkrátka podařilo.

A protože Státní ústav pro kontrolu léčiv nový lék zaregistroval pro léčbu osteoartrozy už v září 2000, mohl od počátku následujícího roku zaplavit pulty lékáren po celé republice.

Kampaň, která provázela jeho uvedení na náš trh, byla vskutku impozantní.

Odborné časopisy přinášely články poukazující na skvělé zkušenosti s jeho používáním, reklama nešetřila superlativy:„Svět úlevy od bolesti se změnil… Vioxx. První jedenkrát denně aplikovaný COX-2 specifický inhibitor…Skutečně jednou denně… Silný. Snadný… Úspěšný.“

A svět se skutečně změnil. Pod tlakem všudypřítomné agresivní reklamy se lékaři velice rychle naučili novinku předepisovat, pacienti ochotně užívat.

Uplynuly necelé čtyři roky a začalo se psát druhé dějství.

V září 2004 spatřila světlo světa studie uvádějící, že vioxx už po osmnácti měsících užívání výrazným způsobem zvyšuje riziko srdečního infarktu a cévních mozkových příhod.

Ještě tentýž měsíc byl stažen z trhu, na veřejnost ale pronikly zprávy, že o nežádoucích účincích léku jeho výrobce, farmaceutický gigant Merck, věděl už nejméně od roku 2000. Zveřejnění těchto informací zasadilo důvěřyhodnosti farmaceutického průmyslu tvrdý úder. Podle Davida Grahama z amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA) má vioxx na svědomí 89 až 139 tisíc Američanů. Ve studii zveřejněné v lednu 2005 v lékařském časopise Lancet doktor Graham tvrdí, že lék jim přivodil smrt nebo těžké škody na zdraví. Lék totiž v USA a dalších zemích užívalo více než dvacet milionů lidí, pěti tisícům pacientů byl ordinován i v Česku.

Podle agenturních zpráv je v této chvíli v různých zemích světa podáno přes čtyři tisíce žalob vůči jeho výrobci. Velkou pozornost proto vyvolal výrok texaského soudu z uplynulého týdne, který uložil farmaceutické firmě Merck zaplatit 253 milionů dolarů odškodného vdově po muži, který podle porotců zemřel právě v důsledku užívání vioxxu.

Mesaliance lékařských špiček a farmaceutických firem, které se ochotně ujaly jejich vzdělávání, rodí defektní potomstvo. Jde o hluboce zakořeněný problém, který ministerstvo, zdravotní pojišťovny i Česká lékařská komora dlouhodobě ignorují. Nezdá se, že by existovala vůle na tomto stavu cokoliv měnit.

Soukolí medicínsko-farmaceutického komplexu tak dál nezadržitelně drtí základní etické principy humánní medicíny a přizpůsobuje ji svým potřebám.

Péče o zdraví už není cílem, nýbrž záminkou pro uspokojování ekonomických zájmů vlivných podnikatelských skupin.

Zdroj: Jan Hnízdil

A co teprve, kdybyste měli tu odvahu zkoumat své kloubní potíže z duchovního pohledu?
A následně se o sebe starat sami a přírodou?

Že bychom dokázali, aby zkolaboval tento nesmyslný systém „léčení“ zevnitř? Že bychom ho nepotřebovali?!

Nechceme bojovat se současným systémem zdravotnictví, ale nechceme se na něm ani podílet! Nechceme jej podporovat. Nechceme být vazaly pojišťoven a farmaceutických firem. Objetí druhého nejvýnosnějšího byznysu se strachem!
My lidé jsme jedinými vyššími živočichy, kteří se vědomě ničí a ubíjejí. A ještě si trapně říkáme Homo Sapiens – tedy člověk rozumný.
Jestli chceme být skutečně moudří a zdraví, přestaňme se vymlouvat, že něco nemůžeme, protože jsme nemocní. Začněme u sebe. Ne u doktora..

Učíme vás to v Základech celostního zdraví

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Joing Protex Forte: Pro regeneraci kloubů
Joing Protex Forte: Pro regeneraci kloubů

Tablety Joint ProteX FORTE poskytují extra podporu při regeneraci chrupavek a produkci synoviální tekutiny v kloubech! I když je vaše dieta správná, konzumujete příliš málo účinných látek, které by mohly pomoci chránit zdraví vašich kloubů. Tablety poskytují vysoké dávky glukosaminu a chondroitinu, které jsou známé tím, že posilují klouby, a stejně jako kyselina hyaluronová a MSM podporují produkci synoviální tekutiny. Protizánětlivé byliny (např. kurkuma a tužebník jilmový) společně zajišťují, aby vaše klouby dostaly správnou podporu i v případě extrémního vypětí.

Detail produktu

Komentáře