Poslední tango?

Tančíte rádi? Rád bych, ale nemohu. Lidé nad padesát se vyhýbají tanci spíše kvůli obtížím s pohybem než ze stydlivosti. Téměř 51 % světové populace trpí problémy pohybového aparátu, jež představují jednu z nejčastějších civilizačních chorob a nacházejí si své oběti většinou ve vyspělých společnostech. Významně snižují kvalitu života, dokonce často z pacienta udělají invalidu. A romantické tango se stává neřešitelným problémem…

Nejběžnější formou problémů s klouby je osteoartróza, která se také označuje jako degenerativní onemocnění kloubů.

Je charakterizována deformací kloubu a poškozením chrupavky. Tyto problémy se běžně označují termínem revmatismus. S přibývajícím věkem riziko osteoartrózy rapidně narůstá, hlavně ve věku nad 50 let. Ve věku pod 45 let je častější u mužů, nad 45 let je mírně zvýšená u žen. Deformace obvykle postihuje ruce, kolena, kyčle a páteř, tedy místa vystavená častým používáním zvýšené námaze.

Primární osteoartróza se vyvine jednoduše z opotřebování.

Vyskytuje se ve věku 50 – 60 let, bez jiných předchozích patologických změn. Používání v průběhu několika desítek let společně s nevhodným způsobem života způsobuje deformaci kolagenu, struktury podpírající klouby. Poškození kloubu je doprovázeno uvolňováním enzymů, které destruují jednotlivé komponenty chrupavky.

S postupujícím věkem klesá schopnost obnovy a produkce zdravé chrupavky.

Hlavními příčinami jsou změny v mechanismu obnovy kolagenových tkání, modifikované biochemické procesy, zlomeniny a mechanická poškození, geneticky podmíněná náchylnost, pohlavní a hormonální faktory, nestabilita kloubního pouzdra, záněty a zánětlivé choroby kloubů.

Pohyb je komplexní tělesná funkce. Vyžaduje harmonickou kooperaci kostí, svalů, kloubních pouzder, vazů, šlach, kloubů, pojivových tkání, periferních cév a nervů.

Hlavním komponentem funkční jednotky je pojivová tkáň, která sestává z mezibuněčné hmoty. Jejími složkami jsou kolagen, proteoglykany (PG) a glykoproteiny (GAG). Degenerace těchto substancí způsobuje rozpad kloubů a kostí. Obnova kolagenu je limitována ve smyslu zvětšení i směrování, proto se poškození stává poměrně časně nezvratným. Přidá se bolest a omezená schopnost pohybu a klouby zůstávají ochablé a deformované.

Nejčastějším prvním symptomem je ranní ztuhlost kloubů.

Při postupující chorobě se ohýbání postiženého kloubu stává bolestivým, což se zhoršuje při pohybu a zmírňuje při odpočinku. Zpravidla se nevyskytují známky zánětlivého procesu.

Jednotlivé příznaky se mění v závislosti na zasaženém kloubu.

Postižení rukou je provázeno bolestí a sníženou schopností pohybu. Jsou-li postižena kolena, projevem se stává bolest, otok a nestabilita. Postižení kyčelního kloubu způsobuje lokální bolest a kulhání. Pokud je postižena páteř (což se stává velmi často), může dojít k tlaku na cévy a nervy (uskřípnutí nervů a cév), to způsobuje bolest a poruchy zásobování krví.

Z klinického pohledu je jednou z nejzajímavějších vlastností osteoartritidy skutečnost, že často neexistuje žádná spojitost mezi závažností choroby, stupněm degenerace demonstrované rentgenovým vyšetřením a intenzitou bolesti. V některých případech klouby působí jako neporušené a kloubní výplň je jen lehce zúžená nebo vůbec ne, bolest však zůstává intenzivní. V jiných případech se i přes rozsáhlou deformaci bolest neobjevuje vůbec, případně je jen mírná. Ve skutečnosti až 40 % případů, považovaných na základě rentgenového obrazu za vážné, je bez projevů bolesti.

Věda zabývající se léčbou přirozenými prostředky vysvětluje deformaci pojivových tkání a pohybových orgánů celým komplexem příčin.

Hlavním rizikovým faktorem je chybné stravování, sedavý způsob života, neustálý mentální a fyzický stres a rovněž i absence lásky, pesimismus, úzkostlivost, depresivní stavy. Stravovací anomálie, například konzumace příliš velkého množství masa, sladkostí, bílého pečiva či nadměrného solení vedou ke zhoršenému průchodu potravy trávicím traktem a k lokálnímu a celkovému překyselení organismu. Pojivové tkáně jsou ohromným skladištěm nevyloučených škodlivých substancí. Dočasně se poruchy metabolismu a homeostázy mohou kompenzovat, dlouhodobě však ne. Tehdy nastane čas, kdy se zdánlivě neočekávaně přihlásí pohybové poruchy a obtíže.

V souladu s výsledky rozsáhlých studií mohou antioxidanty konzumované ve velkém množství, hlavně vitamin C, polyfenoly a bioflavonoidy, snížit riziko abraze (opotřebení) kloubů a brání akceleraci choroby.

Zjistilo se, že riziko osteoartritidy je třikrát menší u konzumentů vyššího množství vitaminu C, než je běžné.

Při řešení pohybových problémů lze pomocí komplexu přírodních aktivních látek docílit velmi dobrých výsledků. Jde o glukosamin, chondroitin sulfát, metylsulfonylmetan (MSM), komplex kyseliny hyaluronové, extrakt z kadidlovníku (Boswellia serrata), tužebníku jilmového (Filipendula ulmaria), extrakt z kurkumy, zinku a manganu.

Glukosamin se skládá z glukózy a aminu.

Napomáhá zabudování síry do struktury kloubů. V určitém věku tělo ztrácí schopnost produkce glukosaminu. Následně kloub ztrácí flexibilitu a schopnost odolávat otřesům. To je hlavní příčina rozvoje osteoartritidy. Doplnění glukosaminu umožní obnovu kloubu a odbourání bolesti.

Chondroitin sulfát je směs částečně hydrolyzovaných substancí podobných složení kloubu, které jsou získány ze žraločí a dobytčí chrupavky a chrupavky sumýše rodu Holothuroidea.

Je základním stavebním materiálem chrupavky, podporuje její mechanické a elastické vlastnosti.

Kyselina hyaluronová je kvantitativně nejdůležitějším komponentem základní substance pojiv.

Není vázaná na proteiny a je schopná vázat velké množství vody. Ovlivňuje všechny funkce základní substance. Má dominantní postavení v měkkých – rosolovitých tkáních, jako jsou synoviální tekutina kloubu, sklivec oka, stejně jako v kloubech. Zabezpečuje viskozitu povrchů chrupavky v kloubech.

Metylsulfonylmetan (MSM) je organická sloučenina obsahující síru, která umožňuje zabudování síry do proteinů pojivových tkání.

Při nedostatku MSM nejsou některé aminokyseliny schopny začlenit se do komplexu proteinových molekul pojivové tkáně, čímž konečná tkáň ztrácí správnou strukturu.

Boswellia serrata obsahuje silné protizánětlivé, mykolytické a antiseptické látky.

Kurkuma má protizánětlivý účinek.

Její extrakt pomáhá při dně i revmatismu, je silným antioxidantem. Podobně, jako vitaminy C a E, představuje ochranu před volnými radikály, které poškozují buňky.

Tužebník jilmový je jednou z rostlin, z jejichž výhonků byla extrahována kyselina salicylová, základní složka aspirinu.

Tento rostlinný aspirin neškodí žaludku a brání rozvinutí žaludečního vředu z užívání léků. Má analgetické, protizánětlivé a diuretické účinky. Obsahuje významné množství kyseliny křemičité, jejíž obsah silikonu je potřebný k tvorbě zdravého pojiva.

Zinek podporuje metabolismus kostí a kloubů.

Jeho nedostatek má za následek sklon k depresi, nedostatek chuti k jídlu, bledou, mastnou a uhrovitou pokožku a náchylnost k rozvoji celulitidy. Charakteristickým projevem jsou bílé skvrny na nehtech. Deficit manganu blokuje tvorbu endogenních enzymů podílejících se na odbourávání hroznového cukru, způsobuje bolesti kolen, zvýšené riziko výskytu křečí, poruchy sluchu, rovnováhy, záškuby svalů, ale i problémy s růstem v mladém věku.

Ženy nebo muži mohou v šedesáti oprávněně doufat, že ještě mají před sebou mnoho let nebo dokonce desetiletí bohatých na nové zážitky. Bylo by nesprávné, aby tomu bránily těžkosti s pohyblivostí a neustálé bolesti ztrpčující dni. Samozřejmě, nejlepším způsobem je problémům předcházet prostřednictvím zdravého způsobu života, což ovšem vždy není možné. V tom případě existuje další řešení: použití komplexu aktivních látek. Věková hranice plnohodnotného života se dá posunout o mnoho let. Poslední tango je ještě daleko.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Máte potíže s klouby a už jste zjistili, že vám lékaři nepomohou? Líbí se vám tato přírodní cesta? Můžete ji jednoduše zkusit – Joint Protex Forte

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Joint Protex Forte: Pro regeneraci kloubů
Joint Protex Forte: Pro regeneraci kloubů

Tablety Joint ProteX FORTE poskytují extra podporu při regeneraci chrupavek a produkci synoviální tekutiny v kloubech! I když je vaše dieta správná, konzumujete příliš málo účinných látek, které by mohly pomoci chránit zdraví vašich kloubů. Tablety poskytují vysoké dávky glukosaminu a chondroitinu, které jsou známé tím, že posilují klouby, a stejně jako kyselina hyaluronová a MSM podporují produkci synoviální tekutiny. Protizánětlivé byliny (např. kurkuma a tužebník jilmový) společně zajišťují, aby vaše klouby dostaly správnou podporu i v případě extrémního vypětí.

Detail produktu

Komentáře