Při vzpomínce na Mikuláše z mých dětských let se dodnes třesu strachy. Navracet tuto tradici možná i pro vás bude obtížnější… Přitom nemusí jít vůbec o strašení dětí, ale můžeme ji pojmout naprosto jinak, a to veskrze pozitivně.
I svatý Mikuláš byl neskutečně pozitivní a laskavý člověk.
Svatý Mikuláš z Myry byl už za svého života velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným a zachránce nespravedlivě obviněných. Pro množství zázraků, které se udály na jeho přímluvu, je také někdy zván Mikuláš Divotvůrce. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec po Panně Marii. Pojí se s jeho činy mnoho legend.
Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách
Jde o jednu z nejstarších legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala ve vícero podobách. Podle nejextrémnější verze zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se. Umírněnější a poměrně rozšířenější verze podávají celou záležitost tak, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů (resp. tam bez prostředků a věna nakonec stejně skončí). K tomu však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.
Vzhledem k této legendě a její „extrémní“ variantě je světec též označován jako patron prostitutek, jsou tím však myšleny především bývalé prostitutky, či sexuální otrokyně. Na stejné legendě je též založena tradice mikulášské nadílky.
Svátek sv. Mikuláše připadá na 6. prosince a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem v předvečer 5. prosince.
U nás je v dnešní době při mikulášské nadílce Mikuláš představován v biskupském oděvu s dlouhým bílým vousem a je doprovázen anděly a čerty. Tato skupinka obchází domácnosti s dětmi 5. prosince v předvečer svátku sv. Mikuláše. Andělé s Mikulášem roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické trestání a strašení zlobivých dětí. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen andělem a čertem. Jindy s ním chodil třeba obecní policajt. Anděl je ze všech společníků nejmodernější verzí.
Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí, však v době, ze které tento zvyk pochází, tedy v době kdy byly podobné laskominy a některé druhy ovoce méně dostupné, toto bylo oceňováno více než dnes.
Dejme našim dětem do mikulášského koše jen symboly. Symboly lásky – nějakou sladkost. Symboly spojení s přírodou – ovoce, ořechy. Symboly pomíjivosti – třeba shnilou bramboru. Ale hlavně jim dejme pocit, že odněkud přicházíme, odněkud se táhnou naše tradice a my jsme pokračovateli. Nejpodstatnější není dárek, ale pocit, že jsme tu spolu a zažíváme společné zážitky.
Užívejte advent!
s láskou vaše Empatia
Komentáře
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen/a.
Přihlásit se Registrovat se