Věštění osudu vždy lidi přitahovalo.

Zdánlivě mrtvá větvička, uříznutá v pravý čas a správným způsobem nám může leccos o naší budoucnosti napovědět.

Jaká byla tradice?

Barborky chodívaly v předvečer svátku sv. Barbory (4. 12.) po venkovských domech. Jako Barborky vystupovaly dospělé dívky a chodily ve skupinách po třech až šesti. Dívky byly oděny do bílých prostěradel nebo šatů, které byly symbolem panenské čistoty. Okolo pasu měly ovázanou modrou nebo červenou širokou pentli s dlouhými převislými konci na levém boku. Výjimečně byly převlečeny do černého za jeptišky. Přes obličej nosily dlouhé rozčesané vlasy, aby je nikdo nepoznal. Hlavu zdobil květinový věneček, někdy měly i korunku, v pravé ruce pak metlu, v levé uzlík nebo košíček s dárky. Jedna z nich vždy nosila v ruce i malý zvoneček. Při vstupu do světnice říkávaly:

“My jsme k vám přišly zkoumat dětičky, zdali jsou hodné. Přijde k vám taky z veliké dálky svatý Mikuláš s hojnými dárky. Řekli však již andělové, kde jsou dítky hodné, nadělí jim Mikuláš dárky velmi skvostné. Teď se zase ubíráme o stavení dále, budete-li dítky hodné, za rok se shledáme.”

Každá Barborka něco dětem dala. Obvykle ořechy, jablka, cukroví, ale i tu a tam nějakou bramboru, leckdy i nahnilou.

Barborky provázel čert a koza.

Čert měl na sobě na ruby obrácený kožich, s dlouhou černou srstí. Přes hlavu měl čert přetaženou černou noční čepičku, ze které nahoře na hlavě udělány byly dva růžky, vycpané koudelí. Obličej měl čert začerněný sazemi, nad očima červené proužky a z úst visel mu dlouhý jazyk . V ruce držel silný řetěz, kterým chrastil. Koza byla strakatě oblečena, obličej měla zakrytý škraboškou tvaru hlavy kozí a na hlavě rohy. Na krku se koze houpal zvoneček. Běhala po čtyřech a dělala veliké skoky.

Než Barborky odešly, důrazné vštěpovaly dětem napomenutí. Šlehnou metlou každé dítě několikrát a dávají rady jako:

„Buďte, dětičky, pilné, poslouchejte svých rodičů, rády se modlívejte! “

Pod pojmem „barborky“ si ale spíše představujeme třešňové větvičky, které se v tento den řežou.

Jednak zdobily světnice, jednak se prostřednictvím nich věštilo – a stále věští.

Svobodné dívky si 4. prosince měly přesně v okamžiku, kdy se první sluneční paprsek dotkl obzoru, ulomit třešňovou větvičku: jestliže rozkvetla na Štědrý den, znamenalo to, že se slečna do roka vdá. Jinde děvčata uřízla větviček víc a každé dala jméno jednoho z chlapců, kteří jí byli sympatičtí. Nevěstou měla samozřejmě být toho, jehož větvička vykvetla nejdříve.

Větvička zlatice, uříznutá v předvečer na sv. Barborku, nám prozradí, jak na tom napřesrok budeme s penězi. Pokud vyraší zelený list, dá nám dost práce udržet standard, na který jsme zvyklí. Zlatá kvítka jsou ale příslibem bohatství a dostatku. Zůstane-li větvička suchá, čeká nás hubený rok. Zlatice, zlatý déšť, rozkvétá celkem spolehlivě, takže není třeba se bát.

Výběru větviček se meze nekladou. Pravými barborkami jsou třešňové větvičky, ale snadno rozkvétá také zlatice, jasmín, broskvoň nebo slivoně. Při výběru větvičky postupujeme opatrně, abychom nepoškodili strom, jenž by měl být starý alespoň deset let. Řežeme takové, které mají nejvíce květních pupenů. Vázu s větvičkami necháme v místnosti se stálou teplotou. Předtím, než dáme barborky do vody, jejich dolní konce šikmo seřízneme ostrým nožem. Vodu ve váze nevyměňujeme, jen ji podle potřeby doplňujeme. Při takovém zacházení se jistě dočkáme sváteční chvilky ozdobené čerstvě rozvinutými květy.

Krásný návrat k tradicím a ať si vyvěštíte jen všechno skvělé!

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Noni Liquid: Komplexní produkt z přírody
Noni Liquid: Komplexní produkt z přírody

Morinda citrifolia (která se v polynéských jazycích nazývá noni) je exotické zvláštní ovoce, které obsahuje několik životně důležitých látek. Polinesian Noni a Organic Noni jsou komplexní přípravky navržené k podpoře vašeho zdraví, bohaté na vitaminy, aminokyseliny a minerály. Podporují zdravou činnost buněk a jejich normální dělení; kromě toho snižují zánětlivé procesy v těle. Přispívají k detoxikační funkci jater a mají rovněž antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Plody Organic Noni pocházejí z kontrolované ekologické farmy a jsou ochuceny malinami z organické farmy. Zatímco původ Polinesian Noni je v nezkažené přírodě, zdrojem plodů v Organic Noni jsou farmy s biocertifikátem.

Detail produktu

Komentáře