Stále častějším požadavkem žen je omezení či úplné zastavení menstruace.

Ženy v současné době zažijí v životě v průměru kolem 450 menstruací. V minulosti to bylo, díky častému těhotenství a kojení, jen 50. Na trh ale nyní přišla pilulka, která dokáže menstruaci zastavit úplně. Ženy, které hledají jednoduchý způsob, jak se vyhnout menstruačnímu krvácení, mají šanci. Na trhu je totiž pilulka, která kromě zabránění těhotenství dokáže i zcela potlačit menstruační krvácení.

Hormon Lybrel, jehož jméno je odvozeno od slova svoboda (liberty), je první antikoncepční pilulkou, která se bere nepřetržitě, a neřídí se tedy klasickým jednadvacetidenním cyklem jako ostatní klasické pilulky. Ačkoli existují už antikoncepční přípravky, které dokážou zkrátit menstruaci na minimum nebo výrazně snížit její frekvenci (například Seasonale, při kterém žena menstruuje jen čtyřikrát ročně), Lybrel je první pilulkou, která se bere skutečně nepřetržitě.

Menstruace už není v módě?

Gynekologové tvrdí, že žen, které chtějí omezit nebo úplně zastavit menstruační krvácení, stále přibývá. Statistiky ukazují, že přibližně polovina žen by uvítala, kdyby menstruaci vůbec neměly, a téměř devadesát procent žen by chtělo její frekvenci alespoň snížit.

Antikoncepce versus příroda

Stejně jako ženy, tak i odborníci jsou rozděleni na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců ovlivňování menstruace. Například psycholožka Paula S. Derryová napsala před dvěma týdny článek, který vyšel v British Medical Journal. V něm tvrdí, že “přerušení menstruace je proti přírodě. Navíc nemáme dost informací na to, abychom byli schopni posoudit, zda je dlouhodobé přerušení menstruace bezpečné a nezanechá negativní následky na zdraví ženy.”

Sheldon J. Segal, vědec, který se zabývá výzkumem antikoncepce, zase pro změnu tvrdí, že nebyly shledány žádné vedlejší účinky ani u hormonální antikoncepce, která se užívala před deseti lety a měla mnohem větší obsah hormonů než dnešní pilulky. “Žádné prokazatelné vedlejší účinky nejsou známy.”

Většina lékařů se navíc přiklání k názoru, že neexistuje jediný medicínský důvod pro to, aby ženy musely každý měsíc menstruovat.

Navíc údajně může být menstruace u mnoha žen spouštěčem zdravotních problémů od anemie po epilepsii.

Lékaři také spočetli, že současné ženy užívající klasickou antikoncepci si prožijí za život průměrně 450 menstruací. Ve srovnání s tím v minulosti, kdy byly ženy převážnou část svého života těhotné nebo kojící, absolvovaly v průměru jen 50 menstruací.

Doktorka Mindy Wiser-Estinová, gynekoložka působící ve Washingtonu, patří mezi obhájkyně přerušení menstruace. Tvrdí, že v posledních letech zájem žen o její přerušení velmi stoupá. Ona sama povzbuzuje mladé ženy, aby snížily frekvenci svého krvácení na každých dvanáct týdnů.

“Jsem zastánkyní omezení menstruace, avšak úplné přerušení periody u mladých žen podle mého názoru není vhodné. Přibližně jedno procento uživatelek antikoncepce ročně otěhotní. Mladé dívky, které užívají antikoncepci nepřetržitě, nemenstruují a nikdy předtím těhotné nebyly, často příznaky těhotenství nemusí poznat. Jeho pozdní identifikace však může být nebezpečná zvláště z hlediska vrozených poruch dítěte a podobně.”

Co k komu dodat? Je vůbec možné, že někdo může něco takového myslet skutečně vážně?

Je vůbec možné, že lékař, přísahající na Hyppokrata (který řekl: “Není možné léčit oko bez hlavy, hlavu bez těla a tělo bez duše.”), může tvrdit, že něco, co vymyslela příroda, je zbytečné?

Takže – proč se to vlastně děje?

Pokusím se stručně zformulovat náš názor…

Když se nás lidi ptají, proč třeba lidé s krevní skupinou A mají “jako naschvál” tak rádi maso (většinou), vysvětlujeme si to takto – naše dušička sem přišla s určitým záměrem, co se naučit. Pro tento záměr si hledá nejvhodnější podmínky a nejúčinnější nástroje, aby se člověk k této zkušenosti co nejdříve propracoval. Takže čím dříve se člověk pomocí “nevhodné” stravy dostane do situace, že ho tělo začne upozorňovat, že něco v životě nedělá správně, tím vlastně lépe. Tím dříve na to může přijít a něco s tím udělat. Je to součást jeho karmy. Bohužel, lékaři mu to při “své léčbě” neřeknou…

A tak, jako má svou karmu každý jedinec, mají ji i “spřízněné” skupiny lidí i lidstvo samo jako celek. Domníváme se tedy, že to, co se děje v současnosti ve zdravotnictví, je součást karmy lidstva, která nás má těmito kroky dostat do takového stavu, kdy se zarazíme a uvědomíme si, že tudy cesta nevede, že se k něčemu stavíme nesprávně – v našem případě k tomu, co nás všechny stvořilo a čemu říkáme Příroda, Bůh, Vesmír, Stvořitel, Vyšší moc… jak kdo chce.

Chybí nám láska, chybí nám pokora, přemáhá nás hloupá pýcha, že jsme něco víc, než to, co nás stvořilo, a o čem – přes všechny “úžasné” objevy – nemáme ani páru, jak to vlastně funguje.

Kolik si ještě budeme muset připravit “poučení”, abychom svou pýchu zahodili?

Avšak berme to jako dar – stejně jako každou naši nemoc. Je to šance, jak se poučit – byť možná za cenu ne příjemnou…

Takže se netrapme, nezužujme si žlučovody a neplňme si karmickou nádobu pesimizmem a negativními emocemi. Myslíme si, že na druhou stranu se situace začíná zlepšovat. I Vy jste toho důkazem. Ještě jednou díky.

Optimizmus Vám přeje Vaše Empatia

Kam dál?

Komentáře