Když vybírám v obchodě bio zeleninu a ovoce, často se setkávám s poznámkou:

To nekupujte, je to předražený a stejně je to chemie. NIKDO TO NEKUPUJE!

Stále ještě převládá názor, že bio je zájem malé skupinky alternativců, ale měli bychom si všichni uvědomit, že bio a eko je zájem lidstva jako takového, pokud chceme přežít.

Věřím, že každý člověk k tomu dojde, je třeba ale prožít zkušenost s bio nebo přirozenou potravou…

Nikdy nezapomenu, když jsem na Bali ochutnala mandarinku ze stromu.

Byla zelená, tvrdá, nešla loupat – podle mé zkušenosti vůbec nevypadala jako mandarinka. Zdála se mi horší než to, co jsem doposud znala. Ta chuť byla ale nesrovnatelná, syrová příroda bez chemie z toho úplně tekla!

Možná když si i vy koupíte bio zeleninu nebo ovoce, tak vám připadá zvláštní chuti, ale co když je tahle zvláštní chuť ta skutečná? Jen my jsme zvyklí na tu chemickou?

Není pochybnosti, že agrochemikálie jako herbicidy, fungicidy nebo insekticidy zabíjejí škůdce. Problém ale je, že zabíjejí i tvory, které k našemu životu potřebujeme, jako jsou třeba včely a mikrobiom. A tak skoro jistě zabíjejí i nás, jen je to hodně pomalé, a proto je velmi obtížné vnímat souvislosti.

Dobrou zprávou je, že jíst kvalitně už chce většina z nás, a také že se zájmem o kvalitní jídlo roste zájem o biopotraviny.

Kdysi dávno byly všechny potraviny bio.

Pak přišla průmyslová revoluce a s ní i moderní zemědělství s tunami chemikálií pro pole a tunami krmných směsí s antibiotiky a hormony pro zvířata. Polévání polí a vykrmování zvířat chemikáliemi bylo považováno za pokrok, za vymoženost vyspělých zemí.

Po několika letech je dnes čím dál jasnější, že chemizace našeho prostředí sice zajistila krátkodobé zisky, ale dlouhodobě nás všechny jen ohrožuje. Tento způsob zemědělství je neudržitelný pro životní prostředí a nepřežitelný pro nás.

Biozemědělství je čím dál více považováno nikoli za alternativu pro malý počet lidí, ale jako nezbytnost pro většinu.

Zdravé jídlo bylo ještě před několika lety spojováno s alternativci a dietami. Lidem, kteří se zdravě stravovali, se ostatní vysmívali. A pod pojmem zdravé potraviny si mnozí představovali plevel se zrním. Anebo ještě hůře, někteří experti si mysleli, že zdravé znamená dietní; doporučovali dietní produkty s omezením kalorií, cholesterolu anebo tuků.

Zdravé jídlo jsou potraviny co nejméně zpracované a z přirozených zdrojů.

Takže pokud chcete mléko, tak si najděte zemědělce, který vám prodá čerstvě nadojené mléko a výrobky z nepasterizovaného mléka, protože i pasterizace ničí přirozenou strukturu a my pak mléko nestrávíme tak, jak bychom potřebovali. Pokud chcete kvalitní maso, hledejte farmu, kde jsou zvířata chována i krmena přirozeně, a zabíjena s úctou. Pokud chcete zeleninu a ovoce, rozhlédněte se, kde co roste v okolí, běžte na farmářské trhy, ale ptejte se na zdroje (na trzích najdete i vykuky, kteří prodávají ovoce z běžných velkoskladů!). Přestě hledejte přirozené potraviny…

Je jasné, že spoustu toho, co jste byli zvyklí jíst, prostě jíst nebudete moci, protože to v přirozené podobě už neexistuje, ale střídmost a jednoduchost v jídle je cíl, kam bychom všichni měli směřovat.

Přečtěte si zásady zdravého stravování a podívejte se na nadstavbový modul ZÁKLADŮ CELOSTNÍHO ZDRAVÍ: Jak uživit své buňky

s láskou vaše Empatia

Kam dál?

Komentáře