Matka je tvůrkyní rodiny.

Zdrojem změny může být ale i muž, musí jen najít jiné nástroje, protože žena slyší více na emocionální důvody, muž na ty rozumové.

Určitě víte, že vše vychází od nás, ostatně jsme si už řekli, že nejdůležitějšími lidmi ve svém životě jste vy sami.

Pokud vím, že jde jen o mou vlastní změnu k lepšímu, tak ji prostě dělám. Já.

Jsme u naprostého základu stmelení rodiny, a to pravidla, že pokud chci změnu po druhých, musím se změnit nejdřív já sám.

Přesně si pamatuju, když jsem se rozhodla pro zdravé stravování. Jak nejistá jsem byla, jak jsem nevěděla, jak to zvládnu, jestli vůbec to zvládnu.

Jak jsem potřebovala podporu a pomoc Ivana a dětí. Nedostala jsem jí samozřejmě, tenkrát jsem si ještě pomoct neuměla.

Možná i vy jste zkoušeli domluvit se na změně stravování se svým partnerem a dětmi, a oni vám to odmítli.

Je to o vás! Proč by oni měli něco měnit, když ani neví, jestli vy chcete a budete něco měnit?

Pokud jste rozhodnutí, že chcete dělat něco jinak, tak to dělejte, a sami. Ne ze vzpurnosti, ne s povýšením, že oni jsou pitomci a vy to už víte lépe. Ne s poznámkami, kolik vás to stojí práce navíc. Dělejte to s láskou pro sebe!

Pokud jste přesvědčeni, že je ta změna důležitá, tak přece nemůže být tak těžké ji udělat i bez podpory ostatních. Já když jsem se dozvěděla o „výrobě“ vepřového masa, prostě jsem to už nemohla pozřít. Ale Ivan ani děti k tomu ještě nedošli (tenkrát jsem s nimi bojovala, a tak se bránili, jak uměli). Tak jsem vařila na dvakrát – pro ně a pro sebe.

První pravidlo, abyste fungovali jako tým, je:

1. Nikdy nechtějte změnu po druhých, dokud jste ji neudělali, a po nějakou dobu nezakotvili sami.

Když ostatní uvidí, že něco děláte jinak, a na ně neútočíte, ale necháváte je v tom, co chtějí oni, bude jim to divné a za čas se začnou ptát. A vy získáte prostor jim vysvětlovat a pomalu je dostávat na svou stranu. Pak, když vám uvěří, že to se svou změnou myslíte vážně, jednou ochutnají to, co vaříte pro sebe, a nakonec se možná sami rozhodnou, že budou jíst jinak.

Aby rodina fungovala jako tým, musí spolu fungovat partneři.

Pokud žijí vedle sebe, možná jen kvůli dětem, nikdy nemohou vytvořit harmonický tým. Protože základ rodiny je máma a táta, kteří stojí při sobě. Muž má přirozeně svou partnerku na prvním místě i před dětmi, ovšem ženy to tak mají málokdy. Před partnerem upřednostňují děti, často to dopadá tak, jakoby partner byl jen dalším dítětem – a často s ním tak i jednají. Tohle učím důkladně v Žena je láska.

Muž je pro svou ženu vždy na prvním místě, a žena pro svého muže taktéž. A to vždycky a před kýmkoliv.

Chcete, aby vaše děti vytvořily láskyplné vztahy v dospělosti? Tak jim to ukazujte, budou vás kopírovat.

Pokud partneři ví, že jsou jeden pro druhého na prvním místě, pak je to vždy partner, koho se ptám na radu, na koho se obracím, když mám problém, koho se ptám, co mám jak udělat, partner je první, kdo o čemkoliv ví.

Tak je zcela přirozené, že to bude partner, který první bude vědět, že jsem se rozhodl pro nějakou změnu ve svém životě. Řekněte tedy partnerovi, že byste rádi začali něco dělat jinak, a že by vás moc potěšilo, kdyby vás v tom podpořil. Nemusí se k vám hned přidávat, ale jen aby vám pomohl vydržet, protože pro vás je to z nějakého důvodu hodně důležité a chcete v tom vytrvat.

Je úplně jedno, co vám partner odpoví, důležité je, že bude vědět, že vy jste se na něj obrátili pro podporu a pomoc! Jak se cítíte, když vás někdo požádá o podporu? Cítíte, že jste pro dotyčného důležití! A tak přesně se bude cítit váš partner a když ne hned, tak za čas vás určitě podpoří.

Druhé pravidlo, abyste fungovali jako tým, je:

2. Postav partnera na první místo a požádej ho o podporu! Nechtěj jeho změnu, ale požádej o jeho pomoc!

Postupně se dostanete do fáze, že i váš partner se rozhodne díky vašemu příkladu k nějaké změně u sebe. Nezapomeňte ho náležitě oceňovat i za malý krůček. Slova: „Tohle já vím už dávno! Říkala jsem ti to už před rokem!“ jsou zrazující a odhání partnera nejen od vás, ale i od jeho rozhodnutí se změnit. Takže chvalte a neupozorňujte, že vy jste dál a víte víc. Naopak využijte jeho rozhodnutí k tomu, abyste ho víc vtáhli i do své změny a změny celé rodiny.

Např. se váš partner rozhodne, že i on přestane jíst uzeniny. Požádejte ho, aby vám pomohl v tom, přesvědčit vaše děti, aby udělaly totéž. Zkuste říct, že si nevíte rady s tím, jak to už dětem říct, tak jestli by on nenašel způsob, jak to udělat. A nechte to na něm. On začne hledat argumenty. Sám se bude o tom dozvídat víc a víc, i pro vás přinese nové impulzy. A převezme přesvědčování dětí na sebe, vám se uleví.

Třetí pravidlo, abyste fungovali jako tým, je:

3. Vtáhni svého partnera do procesu své vlastní změny, pomůže ti se změnou celé rodiny!

Až se vám podaří fungovat se svým partnerem jako tým, pak je už velmi snadné dostat na svou stranu i děti.

U malých dětí, pro které jsme Bohy a co řekneme, je svatá pravda, je to přece snadné. A pokud jsme si to zavařili třeba se špatnou stravou tak, že jsou už zvyklé na potraviny, které chceme vyřadit, tak je prostě přestaneme kupovat. Pokud nejsou doma bonbóny, malé dítě je jíst nebude – to je snadné. Najdeme zdravou náhradu za ně a tu dítěti nabídneme. Když nechce, nechce, hlady neumře a časem si přivykne.

Důležité je v rámci možností stále komunikovat, vysvětlovat, snažit se odpovědět na všechny otázky dítěte. Ne striktně přikázat a basta. Uvědomte si, že dítě je náš kamarád, přítel, není náš otrok, který plní naše příkazy. Čím dříve postavíte své dítě do role kamaráda, tím rychleji se vám s ním podaří cokoliv vykomunikovat. Kamarádovi taky nepřikazujete, co má jíst, ale snažíte se mu vysvětlit, proč by měl to a ono, a protože ho máte rádi, tak chcete, aby vám rozuměl a vaše argumenty přijal. Tak tak stejně to dělejte se svými dětmi.

Čím je dítě starší, tím je důležitější komunikace. Dítě už má své kapesné, může si jít koupit k jídlu cokoliv. Zakazovat něco vede pouze k tomu, že vám dítě bude lhát. Tak vždy řekněte, co byste rádi, co se vám nelíbí, proč to pro něj je nebo není dobře, ale nakonec řekněte: „Tohle si myslím já, ale rozhodni se sám.“ Proč je to důležité?

Pokud dovolíte, aby se dítě rozhodlo samo, dovolíte mu také prožít si následky svého rozhodnutí. Co lepšího mu můžete poskytnout než vlastní zkušenost? Stejně si jí někdy prožít bude muset, tak ať se to naučí co nejdříve.

Znám desítky matek, které se starají o své třicetileté děti, neustále jim berou možnost rozhodovat se samy, vše za ně řeší, aby je ochránily před špatnou zkušeností. Je to ta nejhorší možná péče, kterou svým dětem můžete dát.

Pustit své děti co nejdříve, když už jsou schopné si vybrat, je nejsilnější projev lásky!

Když náš nejmladší syn chodil na gympl, dávala jsem mu velké svačiny, aby nemusel chodit do jídelny. On už věděl, že jíst tam nechce, chápal, proč má velké svačiny a proč bude jíst teplé jídlo, až se vrátí ze školy. Občas ale měl chuť koupit si bagetu v bufetu. Mluvili jsme o tom, proč je lepší vzít si z domova „naši“ bagetu s tím, čím jsme si ji naplnili, proč je k tomu třeba ta zelenina, ovoce. A on začal ve škole mezi spolužáky šířit tuhle myšlenku, proč se tak stravuje. Okamžitě se dostal do situace, kdy už nešlo, aby si šel koupit tu „hnusnou“ bagetu z bufetu, protože všichni spolužáci věděli, že on to nejí. Takže měl kontrolu. Spolužáci ho začali bombardovat, jestli i pro ně by nechtěl dělat svačiny, že se taky chtějí stravovat zdravě. On se do toho položil, začal hledat zdravé varianty, způsoby, jak udělat svačinu ještě zdravější. A tak jsme ho postupně vtáhli do rodinného týmu zdravého stravování.

A tak další pravidlo, abyste fungovali jako tým, je:

4. Dejte dětem pocit, že jsou důležité v rodině, že na jejich názoru vám záleží, že mají možnost svobodně se rozhodnout, ale také jsou zodpovědní za výsledek, dejte jim nějakou povinnost. Každý člověk, když dostane „funkci“, se začne snažit být platný pro všechny.

Kam tyhle postupné kroky povedou? Dovedou vás k tomu, že si jako rodina sednete, a budete spolu mluvit o tom, co vařit, kdo co bude dělat, kdo se o co postará. Budete si vzájemně pomáhat, inspirovat se, povzbuzovat se. Vytvoříte tým, který vám budou všichni závidět.

Kdysi jsem měla pochybnosti o tom, jestli tohle je možné, dnes vím, že je to možné, protože to žijeme. Jedna účastnice živého kurzu nám řekla, že pro ni bylo na celém semináři nejdůležitější vidět nás jako rodinu, jak spolu mluvíme, fungujeme, jak se k sobě chováme. To nejsou nereálné představy, my jsme normální lidé s chybami jako každý jiný. A když jsme to zvládli my, zvládne to každý.

Ty postupné kroky jsou ale opravdu důležité. Začít od sebe, přitáhnout partnera, pak společně děti. Určitě se vám to podaří!

Přidej se do Jak mít zdravou rodinu

S láskou vaše empatia

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Spirulina Chlorella Plus: Alkalizující kombinace
Spirulina Chlorella Plus: Alkalizující kombinace

Modrozelené řasy obsahují velké množství vitaminů, minerálních látek a esenciálních aminokyselin, tím posilují a stimulují imunitní systém. Tento přípravek je vhodným doplňkem každého jídelníčku a nezbytným prvkem vegetariánského způsobu stravování. Pomáhá organismu v boji proti původcům nemocí.

Detail produktu

Komentáře