Antioxidanty v megadávkách

Mezi nejnebezpečnější faktory ohrožující naše zdraví patří v dnešní době volné radikály, jejichž množství se znásobuje v důsledku enormního znečištění životního prostředí. Nejlepším důkazem této okolnosti je skutečnost, že na obale jedné z nejmodernějších učebnic fyziologie pro mediky je zobrazen diagram znázorňující všeobecný mechanismus poškození volnými radikály a v rámci jednotlivých kapitol často narazíme na frázi „předpokládaný mechanismus volných radikálů“. Co vlastně jsou ty volné radikály? Typičtí hříšníci, či jen zbloudilci? Jsou skutečně tak nebezpečné? A pokud ano, jak potlačit jejich účinek? Tyto otázky by měly být důležité pro nás všechny, chceme-li si své zdraví uchránit!

Volné radikály jsou atomy nebo molekuly, které z nějakého důvodu (stimulu působícího enzymaticky, radioaktivního nebo ultrafialového záření) obsahují nespárovaný elektron a jsou vysoce reaktivní až do té doby, dokud „neukradnou“ elektron ze sloučenin vyskytujících se v jejich okolí a nespárují se s ním.

Volné radikály se tvoří často i v normálních fyziologických podmínkách (např. působením enzymů) a organismus je využívá v životních procesech (syntéza důležitých sloučenin, např. hormonů, v průběhu imunitní aktivity na destrukci škodlivin, v reakcích na neutralizaci toxinů probíhajících v játrech, při tvorbě energie na urychlení buněčné oxidace). Nespotřebované volné radikály zneškodní neutralizující substance organismu a případná poškození se zrekonstruují pomocí regeneračního mechanismu. Efektivita této ochrany závisí na antioxidační kapacitě organismu (původ tohoto označení spočívá v tom, že radikály se obyčejně vyskytují ve formě modifikovaného kyslíku – latinsky Oxygenum), která je částečně tvořena látkami, které si tělo vytváří samo (glukóza, koenzym Q10, moč), ale hlavně látkami pocházejícími ze stravy (karoteny, bioflavonoidy, vitamin A, C, E a K a rovněž i zinek, mangan, měď, selen, železo). Je-li zachována rovnováha – úměrné množství radikálů a využitelných antioxidantů – radikály organismus poškodit nemohou.

Radikály se obvykle tvoří v množství převyšujícím rovnováhu tehdy, pokud se do organismu dostane příliš velké množství syntetických chemických látek (xenobiotika), jež jsou pro něj cizí. Játra a imunitní systém v procesu neutralizace totiž produkují volné radikály nejen proti nim, ale i z nich – a takto je mění na dokonce ještě toxičtější a více karcinogenní látky, než byly původně, protože tyto substance jsou z pohledu evoluce tělu cizí. Agresivní molekuly, vytvářené postupně ve velkých množstvích, mohou tělo ničit doslova „od hlavy až po paty“, neboť volné radikály „půjčováním si“ chybějícího elektronu z nejbližší molekuly spouštějí v našem prostředí skutečné řetězové reakce, čímž se i „dárce“ stává sám nedobrovolným radikálem. Řetězová reakce může proniknout až do dědičného materiálu (DNA) v jádru, a tak spouští rozvoj obávané choroby – rakoviny. Současné lékařské studie ukázaly, že kromě rozvoje nádorových onemocnění jsou aktivitami volných radikálů částečně nebo zásadně způsobena onemocnění jako arterioskleróza (hypertenze, infarkt, trombóza, atd.), žaludeční vřed, pankreatitida, diabetes, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, chronické záněty, některá autoimunitní onemocnění (revmatismus, SLE, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), astma, poškození jater alkoholem nebo jedy, katarakta, předčasné stárnutí a různá jiná. Běžný mechanismus volných radikálů je základem rozvoje všech onemocnění označovaných jako „peroxidace tuků“, která v protikladu se svým názvem poškozuje nejen tukové substance (lipoidy), ale i všechny biomolekuly (proteiny, cukry, nukleové kyseliny). Neblahé následky mohou zvrátit molekuly antioxidantů, jejichž struktura není vhodná pro přeměnu na volné radikály, protože se volným radikálům postaví do cesty. V tom je hlavní význam antioxidantů!

Je fakt, že v dnešní době je rovnováha narušená. Stále rostoucí znečistění životního prostředí (bylo registrováno takřka 6 milionů substancí znečišťujících prostředí, jejichž množství rok od roku narůstá o celé tisíce, průmyslových a zemědělských chemikálií, léčiv, potravinových aditiv a stimulantů), zvýšená radiace prostředí, zvýšené ultrafialové záření, rostoucí stres – všichni tito činitelé významně zvyšují koncentraci volných radikálů v těle. Současně zemědělství a potravinářský průmysl „vsadily“ na výrobu kvantity namísto kvality, a nabízejí nám výrobky plné chemikálií a úplně zbavené antioxidantů. Deficit je tak hrozivý, že běžnou denní potřebu antioxidantů by bylo možno pokrýt tak velkým množstvím zeleniny a ovoce, jaké by – pokud bychom ho tolik vůbec dokázali sníst – úměrně zvýšilo i hladinu přijatých škodlivin. Není proto třeba diskutovat o tom, že efektivní prevenci onemocnění lze zabezpečit pouze pravidelným přijímáním koncentrovaných antioxidačních přípravků ve velkém množství. Je však důležité si uvědomit, že toto tvrzení značně závisí na dalších okolnostech. Někomu, kdo žije v relativně zdravém prostředí (řekněme v poklidné vesničce nebo malém městě), vede poměrně zdravý život (konzumuje hodně zeleniny, je bez neblahých návyků a stresu, pěstuje tělesnou aktivitu) postačí užívat jen malé dávky. V moderních přípravcích antioxidantů jsou přítomny látky, které dokáží efektivně chránit „vodní“ i „tukový“ systém našeho těla. Z tohoto důvodu obsahují mnohostranně působící látky (blokátory iniciace procesu, přerušovače řetězové reakce, odstraňovače radikálů, alternátory, vazače kovů) vitaminy rozpustné ve vodě a tucích, stejně tak i stopové prvky aktivující antioxidační enzymy v těle.

V následujících řádcích jsou charakterizovány nejčastěji používané substance: Karotenoidy (β-karoten, lykopen, lutein, atd.) a vitamin A (retinol) – antioxidanty rozpustné v tucích, odstraňovače radikálů, alternátory a vazače kovů. Jejich protirakovinový efekt a účinek proti arterioskleróze spočívají pravděpodobně zejména v tom, že obsahují nenasycené mastné kyseliny, které dokáží zvrátit lipidovou peroxidaci v biomolekulách, vážou vysoce reaktivní volný kyslík a také některé kovy vyvolávající oxidaci v chelátové formě.

Vitamin C (polyaskorbát a palmitát askorbil) – v tucích rozpustná forma populárního vitaminu C. Je antioxidantem se silným redukujícím účinkem, přerušovačem řetězové reakce a odstraňovačem radikálů. Je důležitý v prevenci rakoviny a katarakty.

Vitamin E (tokoferol-komplex) a koenzym Q10 (ubichinon) – jsou to antioxidanty s účinkem blokace iniciačního procesu, přerušovače řetězové reakce, odstraňovače radikálů. Lze je považovat za antioxidanty ochraňující hlavně tuky. Svůj účinek uplatňují v buněčné membráně, kde přerušují řetězovou reakci peroxidace tuků. Váží též volný kyslík. Jsou důležitými substancemi chránícími před rakovinou a arteriosklerózou. Vyžadují přítomnost selenu a vitaminu C.

Selen, zinek, mangan – aktivátory superoxid dismutáz (SOD) – důležitých antioxidačních enzymů organismu. Tyto enzymy plní antioxidační ochranu „vodního“ i „tukového“ systému, čímž se stávají důležitými stopovými prvky chránícími před rakovinou a arteriosklerózou.

L- cystein a kyselina α-lipoová – ve vodě rozpustné antioxidanty obsahující síru. Pomocí svých tiolových skupin (-SH) mohou destruovat už existující hydroperoxidy tuků a pravděpodobně hrají přímou roli v odstraňování hydroxyradikálů.

L – glutathion – ve vodě rozpustný antioxidant, odstraňovač radikálů. Pomáhá glutathion peroxidáze (Se-GSHPx), jednomu z nejdůležitějších antioxidačních enzymů buněčné plazmy a mytochondrií. Je velmi důležitý v prevenci výše uvedených chorob.

Bioflavonoidy (flavonové glykozidy, polyfenoly) – ve vodě rozpustné antioxidanty vážící kovy. Díky své chemické struktuře jsou silnými blokátory volných radikálů rostlinného původu. Řada studií prokázala, že jsou výjimečnými látkami chránícími před rakovinou.

Upozornění, kontraindikace, vedlejší účinky:
Přípravek nemá žádné známé vedlejší účinky, pokud se užívá v doporučených dávkách, může se však vyskytnout ojedinělá přecitlivělost na jeho jednotlivé složky.
Osoby trpící chronickým onemocněním vyžadujícím stálou lékařskou péči by se před začátkem užívání přípravku měly v každém případě poradit se svým lékařem.
Při užívání přípravku se moč zbarvuje dožluta. Tento jev je normální, způsobuje jej vylučování vitaminu B2.

Zdroj: Nutritional Freedom Association

Naprosto jedinečný komplex antioxidantů najdete v Mega Protect

Všechny uvedené produkty jsou z produkce společnosti CaliVita.
Kde a jak si je můžete pořídit?
Pokud zatím NEJSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:
Pokud už JSTE členem sítě CaliVita, klikněte na tlačítko:

 

Kam dál?

Do našeho e-shopu

Mega qProtect: Mega dávky antioxidantů
Mega qProtect: Mega dávky antioxidantů

Ve starším věku nebo v období velkého napětí máme často zkušenost s tím, že se hůře soustředíme, máme rozmazané vidění nebo změny v krevním oběhu. Mega qProtect je přípravek s mega dávkami antioxidantů, který obsahuje vitaminy, stopové prvky, aminokyseliny a výtažky z rostlin, který chrání naše buňky mnohem účinnějším a cílenějším způsobem. Ginkgo, zelený čaj a CoQ10 dodávají energii, stimulují krevní oběh a udržují normální činnost mozku a srdce. Zdraví očí chrání mj. borůvky a betakaroten. Aminokyseliny výrazně zpomalují stárnutí buněk.

Detail produktu

Komentáře